Paspas aydınlatma (tavan aydınlatması ile birikte çalışan)

Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar merhaba,

Yıllık izin modu ancak izolasyon konusu da olunca sizler ile aradığım paylaşım fırsatını yakalamış bulunmaktayım. Ufak tefek de olsa araç için yaptıklarımı sizler ile paylaşmak istiyorum. Çok önce uygulamasını yaptığım (sene 2015) ancak sanırım paylaşmadığım bir konu, forumda aradım bulamadım.

Gerekli malzemeler,
-şerit led ( her 3 led bir grup oluyor, 1 grup her bir paspas aydınlatma için yetiyor)
-yukarıdaki led kullanım çerçevesince 0,75 kesit kablo (0,50 - 1,00 arası uygundur)
-Kablo Birleştirici Klemens ( kablo kesitinize göre çeşidini seçiniz) (arama anahtarı ; Kablo Birleştirici Klemens Quick Splice Konnektör Kolay Kablo Eki, görseli aşağıda)

1-Araç içi sigorda altındaki klemenslere erişim kolaylı için gerek gördüğünüz plastik aksamları söküyoruz
2-Yeşil işaretli kablolardan çıkış alıp, +/- testini yapıp ledlere bağlıyoruz. Bu kadar.
(Voltaj testinde, kapı açıkken 12v, kapalı iken 9v, süre dolunca/kapılar kilitlendiiğinde/kontak çevrildiğde sönümlü bir şekilde voltaj 0v a gidiyor.)

(ekli fotoğrafları daha önce kaydetmişim, yabancı kaynaklı uygulama videosunu tekrar bulamadım)

1587967538030.pngcivic.pngIMAG0384.jpgtepe lambası besleme 2.jpgtepe lambası besleme 3.jpgtepe lambası besleme 4.jpg

Ekli dosyalar

• tepe lambası besleme.jpg
    tepe lambası besleme.jpg
    95.6 KB · Görüntüleme: 96
Aracınız
Civic FD6 2010
Konuyu açalı çalışmasını gösteren video ekleyim diyordum ama fırsat olmadı, konu soğumadan geçmiş zamanda çektiğim fotoları ekliyorum. Ha bugün ile tek farkı şimdi 3d paspas var :))
Çalışması ise tavan lambanın otomatik modu ile paralel. Tavan lambasını üzerindeki düğme ile "off" yapsanızda ya da sürekli "on" dahi paspas aydınlatmaları yine kapıların ve kapı kilidinin durumuna göre yanıp söner. Tavan lambasındaki sönümlü yanıp sönme efekti bunlarda da aynı şekilde oluyor.
(Işıklar gözüme daha sonra parlak gelmeye başlamıştı, şerit led üzerinde birkaç kat yarı şeffaf sarı folya yapıştırmıştım, hafif sarı tonda yanıyor..)

IMAG0393.jpg IMAG0394.jpg

Geri