Prins Gaz enjektörü?

gkosu

0
Aracınız
Arkadaşlar merhabalar 2012 fb7 kasa 110 binde aracım mevcut Prins marka LPG takılı son zamanlarda LPG de özellikle p konumda araçta titreme silkeleme başladı rahatsız edecek şekilde benzinde herhangi bir sorun yok Manisa'da LPG ustasına götürdüm gaz enjektörlerinin değişmesi gerektiğini söyledi ve 1900 TL fiyat çıkarttı daha önce böyle bir sıkıntı yaşayan oldu mu acaba nasıl bir yol izlediniz fiyat çok fazla geldi bana birde 100 binde enjektörler bozulur mu

Redmi Note 9S cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Çözüm
Lpg beyni arizaliymis sorun ordan kaynaklıymis başka bir beyin takilinca titreme ortadan kalktı lakin beyinlerin fiyatları enejktorlerden 2 kat daha pahalı çıktı elinde beyin vardı onu taktı 2 bin TL karşılığında bende mecbur kabul ettim arkadaşlar durumlar bu şekilde inşallah bir daha bu tür sorunlar kimse yaşamaz çünkü prisn parçaları gerçekten pahali

Aracınız
Civic FB7 2014
Aracin subap ayarı ne zaman yapildi en son? Bu durumlarda once ucuz olan yolu deneyin. Subap ayari yapilali cok olduysa once bir subap ayari yaptirin.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@gkosu hocam enjektörle ilgili olabilecek nedenleri paylaşıyorum.

LPG Enjektörleri Neden Bozulur?

Bir mal ne kadar kaliteli olursa olsun belli bir kullanım ömrü ve kullanımda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. LPG enjektörlerinin de kalite standartlarına göre kullanım ömürleri birbirinden farklılık göstermektedir. Kimi 150.000 km kullanım ömrü vaad ederken kimi de 300.000 km hatta 400.000 km ye kadar çıkabilmektedir. LPG enjektörü üretiminde bilinen en saygın marka olan Japonya'nın lider enjektör üreticisi Keihin enjektör 290.000.000 çevrim ile 240.000 km'yi aşkın bir süre çalışabilmektedir. Bu enjektör Prins ve Kitmtm gibi LPG sistemlerinde kullanılmaktadır.

LPG enjektörleri çok hassas yapıya sahip mekanik ürünlerdir. Gerekli şartlar altında koruma sağlanmışsa kolay arıza yapan parçalar değildir. Dikkat etmemiz gereken ve enjektörleri bozan bu olumsuz durumları beraber inceleyelim.

1- Kötü Yakıt ve Katkı Maddeleri

Yani gerekli bakım ve kontrolleri yapılmamış istasyonlardan alacağınız pis ve kalitesi düşük, olumsuz katkı maddeleri içeren yakıtlar. Kötü yakıt içerisinde bulunan pislikler, filtrenizi tıkar, aradan sızan en küçük pislik enjektörlerinizi tıkar ve bozar. Ya da katkılı yakıt kullanıyorsanız, içerisindeki bazı maddeler özellikle kış aylarında donma, tortulaşma yaparak enjektörlerinizin fonksiyonlarını yerine getirmesini engelleyerek bozar.

2- Filtre Değişimi Ve Bakımların Zamanında Yapılmaması

LPG Sistem ekipmanlarının düzenli çalışması ve görevlerini yerine getirebilmesi için 10.000 veya 15.000 km. de bir yapılan periyodik bakımlara ihtiyacı vardır. Bakım esnasında hem sistemde herhangi bir sorun varsa tespit edilir hem de filtre değişimleri yapılır. Filtre değişimlerini zamanında yaptırmadığınız takdirde, içerisinde biriken pislikler sisteminizi tıkayacak ve direkt olarak enjektörlerinizin bozulmasına sebep olacaktır. Pislik olmasa dahi filtre de kullanılan kağıt dayanıklılık derecesini yitirerek deforme olacak bu da yakıttan gelen pisliklerin direkt enjektörünüze sızmasına ve bozulmasına sebep olacaktır.

Filtre değişimi konusunda dikkat etmeniz gereken bir başka konuda sistemin orjinal filtresini kullanmaktır. Ucuz olsun diye LPG yedek parça satıcılarında 3-5 TL ye alacağınız ve filtre değişimini yetkisiz bir serviste yaptıracağınız bakımlar, sisteminize faydadan çok zarar vermektedir.

Bu yüzden sistemin garanti kitapçığına mutlaka uyunuz ve bakımlarını zamanında yaptırınız. Ufak işlemleri gözardı etmeniz hem can, hem de mal güvenliğinizi tehlikeye sokabilmektedir.

3- Montaj Hatası

Aracınıza montaj yapan usta enjektörleri aracınız için uygun konuma yerleştirmemiş olabilir. Yanlış bağlanmış LPG tesisatı da enjektörlerinizi bozabilir.

LPG Enjektörünün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle aracınızın benzinde nasıl çalıştığını kontrol ediniz. Aracınızın benzinli halinde iken sorun devam ediyorsa LPG sisteminden şüphe etmenize gerek yoktur. Ancak, aracın benzinli halinde sorun yoksa, LPG'ye geçtiğinde tekleme, kalkışta sendeleme, araç rölanti halindeyken silkeleme, titreme, devirde inişli çıkışlı durumlar meydana geliyorsa LPG sisteminde sorun var demektir.

Bu gibi durumda aracınızı, markanıza ait en yakın servise ya da montajı yaptırdığınız servise götürünüz. LPG Sistemine ait ECU (beyin) bilgisayara bağlanarak hatalar ve değerler gözden geçirilir. Sisteme ait yazılım sayesinde soruna neden olan parça ekranda görüntülenmekte, hata kodu ile bulunabilmektedir. Enjektörlerin çalışma prensibi, milisaniye değerleri net olarak ekrana yansımaktadır. Bu sayede hangi enjektörde sorun olduğu tespit edilerek gerekli değişim yapılabilir.

LPG enjektörü bozulduğu zaman aşağıdaki durumları yaşamanız olasıdır:

Aracınız benzinden gaza geçmeyebilir.

Aracınızın LPG'de iken yakıt tüketimi yükselebilir. Yani araç km. de fazla yakar.

Aracınızın performansında düşüş yaşarsınız. Özellikle yüksek devirlerde yetersiz besleme sebebi ile aracınızın gücünde hissedilir derecede düşüş yaşayabilirsiniz.

Bozulan enjektör gaz kaçağına sebep verebilir. Aracınızın içinde gaz kokusu hissedebilirsiniz.

Araç rölanti halinde iken devir yükselip, düşebilir. Aracın devrinde inişli çıkışlı dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Gaza bastığınızda belli devirlerde teklemeler, aracın çalışma düzeninde bozukluklar yaşayabilirsiniz.

gkosu

0
Aracınız
Arkadaşlar merhabalar 2012 fb7 kasa 110 binde aracım mevcut Prins marka LPG takılı son zamanlarda LPG de özellikle p konumda araçta titreme silkeleme başladı rahatsız edecek şekilde benzinde herhangi bir sorun yok Manisa'da LPG ustasına götürdüm gaz enjektörlerinin değişmesi gerektiğini söyledi ve 1900 TL fiyat çıkarttı daha önce böyle bir sıkıntı yaşayan oldu mu acaba nasıl bir yol izlediniz fiyat çok fazla geldi bana birde 100 binde enjektörler bozulur mu

Hocam 90 binde yapıldı subap ayarı suan 110 binde aracım benzinde hiç bir sıkıntı yok sadece gazda sıkıntı var subap ayarı ile ilgisi olabilir mi sizce

Aracınız
Hocam prins hangi kiti? Bende silverline kit var. Yani prins olsada 3-4 çeşit serisi var.
Teknomax ise o kitin enjektörleri omvl marka, yani prins değil aslında.
Arkadaşlarında yazdığı gibi acaba gerçekten normalde ömürleri mi doldu yoksa yakıt vss.. dolayı ömrü mü kısaldı.
Ayrıca prins silverline sistemde filtre bile sisteme barkodla okutulup değişiliyor, enjektörlerde öyle mi acaba. Eğer öyleyse mecbur orjinal olacak.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

gkosu

0
Aracınız
Hocam silverline benim LPG de bugün bornova 3.sanayide bir ustaya gittim enjektörlerin bozulmaması gerekiyor Prins enjektorleriyle ün yapmış bir firma dedi yarın sabahtan gideceğim düzeltmeye çalışacağım dedi enjektörlerin yerlerini falan degistirecekmis bakalım inşallah çok maliyetli olmadan hallolur su süreçte benzinde kullanıyorum araci

gkosu

0
Aracınız
Hocam gazı genelde petrol ofisi yada shelden totalden alıyorum çok nadir bp den aldığım oldu bilinmemis markalardan almadım bu zamana kadar

Aracınız
Hocam gazı genelde petrol ofisi yada shelden totalden alıyorum çok nadir bp den aldığım oldu bilinmemis markalardan almadım bu zamana kadar

Allah allah nasıl bozulur silverline enjektörü. Khein ortaklığı ile kendi ürettiği resmen prins enjektörü kullanıyor bu kit. En az 2 katı daha gitmesi gerekirdi. Bence ömrü dolmamış ama yakıt kaynaklı.
Bende hep aygaz alıyorum ve 50.000 km kadar oldu.
Usta uğraşın, tenzilesin, yerlerini değiştirsin bakalım. Belkide manifolda giriş hortumları kaçırıyodur yada regülatör basıncı felan düşük kalmış olabilir.
Tekrardan geçmiş olsun, konuyu takipteyim.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız

gkosu

0
Aracınız
Lpg beyni arizaliymis sorun ordan kaynaklıymis başka bir beyin takilinca titreme ortadan kalktı lakin beyinlerin fiyatları enejktorlerden 2 kat daha pahalı çıktı elinde beyin vardı onu taktı 2 bin TL karşılığında bende mecbur kabul ettim arkadaşlar durumlar bu şekilde inşallah bir daha bu tür sorunlar kimse yaşamaz çünkü prisn parçaları gerçekten pahali

Çözüm
Geri