Radar Cezası Yedim Öneriler

Aracınız
Arkadaşlar sollama aşamasında 120 küsür ile giderken ceza yedim 122 ile.Lakin ya bu adamların radar cihazı kalibrasyonsuz yada benim aracımınki.Normalde bütün otomobiller hızı olduğundan yüksek gösterdiğini duymuştum.Birde ön kameramdan baktım uyarı levhası vs. filan göremedim.Cezayı ödüyüpte mi mahkemeye veriyim yoksa cezamın kaldırılmasını mı mahkemeden talep ediyim ?

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Arkadaşlar sollama aşamasında 120 küsür ile giderken ceza yedim 122 ile.Lakin ya bu adamların radar cihazı kalibrasyonsuz yada benim aracımınki.Normalde bütün otomobiller hızı olduğundan yüksek gösterdiğini duymuştum.Birde ön kameramdan baktım uyarı levhası vs. filan göremedim.Cezayı ödüyüpte mi mahkemeye veriyim yoksa cezamın kaldırılmasını mı mahkemeden talep ediyim ?

Bildiğim kadarıyla sollamada olsa max hız +/- %10 dur. Ayrılmış yolda olduğunuzu kabul edersek zaten sollama şeridi de maksimum hıza tabi. hız sınırı 110 olan bir yolda (110*0,1)+110= 121'dir. Dolayısıyla 122 ile Trafik Cezası Madde 51/2-a Hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmaktan 199,00 TL (Peşin 149,25 TL) 10 ceza puanı yemeniz normal. İtiraz etseniz de bu sebeplerden red cevabı alırsınız. Kalibrasyon ayarına gelirsek de %10 sınırı içinde ceza yeseydiniz mesela 116 ile. O zaman da kalibrasyon sertifikası isteme hakkınız doğar. Ancak Türkiye'de kalibrasyon sadece kağıt/belge niteliği taşıdığı için size hali hazırda bir sertifika sunarlar. Oradan da bir çıkış çıkaramazsınız.

Aracınız
Araç kamerasından odometrem gözüküyor ve kameradaki geçen sürede saniye saniye gözüküyor.Radar güzergahına girdiğim andan itibaren hesap yapıyorum hızım 120 km çıkıyor.Ayrıca levhada yok.Mahkemeye vermeli miyim ?

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Odometreniz kaç gösteriyor ve dijital mi? Bu konuda radar uygulamalarında 2014 yılında yargıtay devlet vatandaşlarına tuzak kuramaz ancak uyarı ile uygulama yapılır diye karar almıştı. Ancak malum ohal durumu değiştirir mi araştırmak lazım. Bir de karşı kanıt olarak odometrenizin kalibrasyonunu da sizden isteyebilirler. Benim bildiğim bütün araçlar 4-5 km eksik gösterir odometrede. Ama bu bir kanıt değil. biraz çetrefilli bir iş.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=2709]webtiger[/MENTION] Hocam geçmiş olsun, 6 ay önce bende 57 km hızla ceza yemiştim sizin gibi çok kızdım 2 km fazla hız için ceza yazılır mı diye, mahkeme konusunu bende düşündüm sonra uğraşmak zor geldi cezayı ödedim geçtim.

bence cezayi indirimli odeyin itiraz-mahkeme olayi bayagi cetrefilli ve uzun is(1 km icin itirazla hic ugrasmayin, cunku bir sey cikmaz).
odemeden sonra,uyari levhasi ile alakali sikayetinizi yapin. eger dediginiz gibi levha yok ise iade yaparlar zaten.
1 km olayina gelince, ben de araclarin normalde 4-5 km az gosterdigini duymustum fakat emin degilim. cunku 2 yil once radara girdim. girdigim anda km ye baktim(fren yapamadim maaalesef), 124 u gosteriyordu ve ceza kagidinda yazan deger de 124 du:)
fakat bu temmuz ayinda mobil radar denk geldi, 150-153 gibi bir deger vardi ekranda, gelen kagitta 143 yaziyordu.
ayrica, arkadaslar da yazmis, %10 luk tolerans zaten sollama vb durumlar icin konulmus bir deger. o yuzden 121 i astiginiz anda cezayi odemek zorundasiniz.
kisacasi, ayagimizi gazdan cekecegiz yoksa cektiriyorlar:)

Aracınız
tesekkur ederim [MENTION=3]NoFeaR[/MENTION] hocam.Diekceler hazir nette var.Emsal yargitay kararlarida var.arac kamera kayitlarimida ek olarak iletmeyi dusunuyorum bir dvd de.

etab5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İtiraz çetrefilli değil? Yozgat sorgun da arkadaşım ceza yedi? İtiraz etti ! Hızını gösteren cd yolladılar? 40 tl ekstra harcadı o kadar

DİKMELİ DERİ DİREKSİYON kılıfları için 05342203198 whatsapptan da ulaşabilirsiniz

Aracınız
kesinlikle ve kesinlikle itiraz etmelisin. Bu radarların bu cezaları yazmaya devam etmelerinin sebebi buradaki gibi düşünen üşengeç arkadaşlardır. birazdan paylaşacağım itiraz dilekçelerini kendine uygun bir şekilde doldurup yakınındaki sulh ceza mahkemesine, cezayı yediğin bölgenin sulh ceza (varsa trafik) mahkemesine sunulmak üzere teslim edeceksin.
Trafik cezalarındaki mantık; sürücüyü uyararak doğru yapmasını sağlamak veya başka bir deyişle hatasını tekrarlamamasını sağlamaktır. Trafik cezaları özünde eğitici amaçlıdır.
bunun aksine sürücüyü tuzağa düşürmek - koçan doldurmak maksatlı cezalar %80-90 civarında iptal ediliyor. (vergi dairesinde çalışıyorum ve günde onlarca iptal yazısı geliyor emniyetlerden)
kendim itirazları kabul edilen dilekçeleri inceleyerek, internette de biraz araştırma yaparak şu dilekçeyi çok faydalı buldum. kesinlikle doldur ve gönder. ben mobesenin fotoğraflı ve videolu cezasının iptal olduğunu biliyorum. kendim de ceza yedim ve itiraz ettim, cevap bekliyorum.
dilekçe örneği aşağıda.(siteye yükleyemedim harici link vereceğim) dilekçeyi kendi durumuna göre uyarla; ruhsat fotokopisi, trafik ceza tutanağı ve tebliğ zarflarının fotokopilerini ekle; her sayfaya paraf at, imzalaman gereken yeri imzala. Sulh hukuk önbürosunda evrağı havale ettir, tarayıcıdan geçiriyorlar, aslını da postaya veriyorlar; e - devletten sonucu takip edersin.

soracağın sorular olursa cevap veririm buradan. konuyu sabit başlık yapmak isterseniz de daha düzenli ayrıntılı yazı yazabilirim.
[MENTION=2709]webtiger[/MENTION]
dava dilekçesi https://mega.nz/#!BkhnUaKR!6zTqStSmlhwwRMB0GtGlR_ZTm8GFOT-GLCNbpAq_m-8

ek 2 emsal karar https://mega.nz/#!YhQGHKob!bkm1tavXVftr3-yvpzubE92L34KveTUofD3qjNyA25Y

https://mega.nz/#!81pX2YrT!CCQkN1mLyZiuJjoL1FVo7z1BQnTOD-XxJOxLOxs3n18

Aracınız
başka bir konuda da yazdığım gibi; devlet şu anda sıcak para sıkışığında. Kurumlara gelen talimatlar tahsilatların artması yönünde. tüm mükelleflere yapılandırma mektubu yazılıp gönderiliyor; trafik cezaları sıklaştı; mtv ötv kalemlerine büyük zamlar yolda; yakıttan alınan ötv şimdiden arttı daha da artacak. ona göre bu aralar trafikte dikkatli olun arkadaşlar.

Geri