Rot ayarı

buki87

0
Aracınız
Arkadaşlar merhaba,rot ayarı için lastikçiye gittim,kontrol sonucunda sol arka tekerde toe açısında sorun olduğunu söylediler. Torsiyon ayarı yapacağım dedi usta fakat kontrol edince bizim araçlarda ayar olmadığını söyledi. Bozulma sebebi olarak da sert şekilde çukura düşmüş olabileceğimi ,sorunu şasecinin düzeltebileceğini ama gerek olmadığını söyledi.
Durumdan anlayan ustalarımız sizce ne yapmam gerekir? Teşekkürler.
8d8ad5a493efe06c53f8ad54dcb3155f.jpg

SM-A500F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=60]buki87[/MENTION] Bildiğim bir konu değil yorum yapamıyorum, aklınızda soru işareti var ise bir de başka yere gösterin.

Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar merhaba,rot ayarı için lastikçiye gittim,kontrol sonucunda sol arka tekerde toe açısında sorun olduğunu söylediler. Torsiyon ayarı yapacağım dedi usta fakat kontrol edince bizim araçlarda ayar olmadığını söyledi. Bozulma sebebi olarak da sert şekilde çukura düşmüş olabileceğimi ,sorunu şasecinin düzeltebileceğini ama gerek olmadığını söyledi.
Durumdan anlayan ustalarımız sizce ne yapmam gerekir? Teşekkürler.
8d8ad5a493efe06c53f8ad54dcb3155f.jpg

Öncelikle geçmiş olsun. Bence kesinlikle işinin ehli ikinci bir rot balansçıya tekrar kontrol ettirmenizde fayda var. Zira toe açısı ön tekerleklere verilir ve ön tekerleklere üstten bakıldığında görülen, tekerleklerin ön kısmının arkaya göre farklı mesafede olması durumudur. Ön tarafın arkaya göre kapalı olmasına toe-in, açık olmasına da toe-out denir. Arka tekerleklerin ise aks ile 90 derece yapacak şekilde dik doğrutuda olması gerekir. İnşallah ustanın cihazında problem vardır ve yanlış ölçmüştür ama dediği gibi sol arka tekerde gerçekten bir toe açısı varsa bence kesinlikle düzeltilmesi gerekir. Nasıl olur da gerek yok diye geçiştirir garip doğrusu. Düşünün ki sağ arka tekeriniz düz doğrultuda dönerken sol arka tekeriniz başka bir yöne doğru dönüyor, başka bir yöne doğru dönmeye çalıştığı için de taban belki tam olarak yuvarlanmıyor da bir miktar aracın gidiş doğrultusunda kayarak ilerliyor olabilir. Açının miktarına göre şu şekilde problemler yaşamanız muhtemel; tekerlek dönüş sayısının farklı olması, lastikte orantısız aşınma, yol tutuşunda ve özellikle viraj dönüşlerinde dengesizlik, frenleme ve ivmelenme anında aracın bir yöne çekmesi... Bahsedilen açı ne kadar büyükse bu sorunların hissedilme derecesi de o kadar fazla olacaktır. Güvenliğiniz açısından kesinlikle ihmal etmemelisiniz.
kghkjghjg-300x136.jpg

Aracınız
Civic FB7 2015
Onu bilemiyorum maalesef, hiç kendim lifte kaldırıp böyle bir kontrol yapmadım. Yalnız, dediğim gibi toe açısı ön tekerler için verilir. Arka tekerler için bir ayar mekanizması var mı bilmiyorum. Eğer bir ayarı yoksa, aks ya da şasede bir yamulma olmadığı sürece ayarın da bozulmaması gerekir. Bir ihtimal jantta bir yamulma olduysa belki o da cihazın ölçümünde açı görünmesine sebep olabilir. Ama jantta böyle bir durum olsa rot balansçı farkederdi diye düşünüyorum.

buki87

0
Aracınız
Bugün honda müşteri hizmetlerini aradım, teknisyene bağladılar ve arka tekerlerde de toe ayarı olduğunu söylediler. Ama işte ustalar bilmiyor, yerini öğrenebilirsem gösteririm en azından.

buki87

0
Aracınız
Arkadaşlar aracımı geri götürdüm aynı yere ve durumu anlattım. Başka usta ilgilendi bu sefer ve ayarı yaptı, şu an için sorun yok.Ve eşime göre arka tarafın gezinme hissi, psikolojik midir bilemem ama kaybolmuş.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Konunun üzerinden epey bir zaman geçmiş. Fd6 aracıma 2 yıl once rot ayarı yaptirmistim. Bu süre icerisinde rot değişimi sokme takma yada sert çukura girme gibi bir durum oluşmadı. Yazlık lastikleri takarken 2 lastiğin içten yediğini gördüm. Rot ayarı yaptirdigim yer arkalara ayar yapılmıyor demişti. Şimdi yapılır diyorlar yapılmaz diyorlar. Kafam karıştı. Doğrusu tam olarak nedir?

Geri