Şanzıman güncelleme

Aracınız
Forumda biraz bakındım göremedim var mıdır bu konu yok mu bilmiyorum.

Benim sorum şu otomatik viteslerde şanzıman güncelleme veya şanzıman yazılımı güncelleme. Nedir bu tam olarak yaptıran veya bilgisi olan var mı

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Forumda biraz bakındım göremedim var mıdır bu konu yok mu bilmiyorum.

Benim sorum şu otomatik viteslerde şanzıman güncelleme veya şanzıman yazılımı güncelleme. Nedir bu tam olarak yaptıran veya bilgisi olan var mı

Tam otomatik honda şanzıman da böyle bir şeye gerek yok, aracınız hangi kasa?

Aracınız
Tam otomatik honda şanzıman da böyle bir şeye gerek yok, aracınız hangi kasa?

Aracım fd6 2009 model. Bende forumda dolaşırken gördüm.

Yazanlar şanzıman yağını değiştirdim yada araç bakımını yaptırdım. Sonrada şanzıman güncellemesi yapıldı işte araç daha seri oldu gibisinden yazmış arkadaşlar. Bende bu yüzden merak ediyorum bu fd6 kasalarda var mıdır böyle bişey

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Aracım fd6 2009 model. Bende forumda dolaşırken gördüm.

Yazanlar şanzıman yağını değiştirdim yada araç bakımını yaptırdım. Sonrada şanzıman güncellemesi yapıldı işte araç daha seri oldu gibisinden yazmış arkadaşlar. Bende bu yüzden merak ediyorum bu fd6 kasalarda var mıdır böyle bişey

Hocam FD6 da böyle bir şey yok, ilk defa duyuyorum ;)

Aracınız
Arkadaşlar benim bildiğim ve eski aracımda olan bu güncelleme baskı balata tipli yarı kavramalarda var(easytronic, tiptronic vs..

Çünkü 30-40.000 km kullanınca baskı balata inceldiği için kavrama geç yada titremeli oluyordu. Bu sebeple kavrama aralığını op-com ile parametre girerek azaltıyorlar. Ben önceki aracımda hiç yaptırmadım çünkü bazen girilen parametre kabul etmediği için sistemi(baskı, beyin) elden geçirmek gerekiyordu. Bu sebeple çoğu kullanıcı balata bitmeye yakın(70-100.000 km) işlemlere başlıyordu.

Bizim torklularda da elbette bir yazılım yüklü beyin var ama kullanıma bağlı olarak zamanla yıpranacak kavrama gibi şeyler olmadığı için gerek yok sanırım.

Easyronic, tiptronic gibi tek kavramalı baskılı sistemlerde durum bu ama DSG, EDC, POWERSHIFT gibi çift kavrama mekatronikliler nasıl bilmiyorum. Mesela DSG' de baskı balata var mıdır?

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba. Ben 2018 fc5 aracım cvt sürekli sabit devirlerde duruma göre takılıyor. Ama yeni çıkan fc5 lerde (2019) aynı rs modellerindeki gibi tiptronik vites kulakçığı gördüm direksiyon üzerinde. Sorum şu bizim araçlara da şanzımana yazılımla bu işlemleri yapıyorlar mı? Çünkü cvt şanzımanda sabit oran yazılımsal bir şey.

ywzckr

0
Merhaba. Ben 2018 fc5 aracım cvt sürekli sabit devirlerde duruma göre takılıyor. Ama yeni çıkan fc5 lerde (2019) aynı rs modellerindeki gibi tiptronik vites kulakçığı gördüm direksiyon üzerinde. Sorum şu bizim araçlara da şanzımana yazılımla bu işlemleri yapıyorlar mı? Çünkü cvt şanzımanda sabit oran yazılımsal bir şey.

Malesef kulakcik sonradan eklenmiyor sadece mevcut modelenizin arac sanzumaninin yazilimsal hatasi olmasi durumunda ayni surumle guncelleniyor, kulakcigin olmamasinin dez avantajini benzinde kullanirken gormustum. Vites d de olmasina ragmen ayaginizi gazdan cekerseniz hizi koruyabilmek adina 5 lt civari tuketim gosteriyor ekranda, s moduna alinca ayagi gazdan cekince yigilma oluyor d de olmamasinin bir sebebi de bu belkide arac bu yuzden fazla yakiyordur. Ayaginizi gazdan hafif hafif dokun cek dokun cek yaparak tuketimi azaltabilirsiniz bunun disinda herhangi bir vites yukseltme sanzimiz da yok zaten. Ayaginizi gazdan cektiginiz anda bir ust vitese gecis yapar azar azar yuklendikce de o vitesin ustune cektikce gecer boyle dusunebilirsiniz.

Geri