Civic FC5 Sibop Değişimi

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Arkadaşlar merhaba sibop kapaklarında metal takmıştım dolayısıyla siboba kaynamış sibop ile beraber dönüyor çıkaramadım kapağı sibobun değişmesi gerekiyor sanırım. Acaba FC5 lerde siboplar sensörlümü? Lastik hava basıncı siboptanmı oluyor yani?

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hayır subaplar sensörlü değil, abs encoder ın dişlisinden VSA ve ABS düzeneğinden lastik dönüş turlarını direksiyon düz iken karşılaştırarak hesap yapıyor, mantıken havası inik olan lastiğin tekerlek daire merkezi zemine yaklaştığından geometrik olarak çap ufaldığı için araç ilerlerken diğer lastiklere göre daha hızlı tur atar ve uyarı verir. Sistem bu şekilde çalışıyor buna pasif sistem TPMS diyorlar. Biraz kara düzendir ancak bakım gerektirmez ve zahmetsizdir.

Aktif sistemli TPMS de ise pille çalışan lastik içi subap sensörleri vardır lastik tur atmaya başlayınca devreye girer pili harcamaya o esnada başlar ve basıncı ölçerek radyo frekansı ile ETACS yada ECU ya gönderir, lastik dönmediği zaman sensörler uyku moduna geçer pil harcamaz. Aktif sistemde lastiklerdeki basıncı psi yada bar cinsinden göstergede görme imkanınız olabiliyor.

Civic in 10. nesil kasasındaki TPMS sistemi pasif sistemdir.

FK7 de bu şekilde FC5 in de aynı olması lazım.

mturker

Özel Üye
Arkadaşlar merhaba sibop kapaklarında metal takmıştım dolayısıyla siboba kaynamış sibop ile beraber dönüyor çıkaramadım kapağı sibobun değişmesi gerekiyor sanırım. Acaba FC5 lerde siboplar sensörlümü? Lastik hava basıncı siboptanmı oluyor yani?
Hocam 2 pense işinizi gorur 1 pense ile dipten sert olan yerden dıger pense ile kapaktan tutarak açmayı deneseniz bence açılır gıbı geliyor bana...

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Teşekkürler daha iyi bende acaba sensörlümü diye düşündüm çok para tutardı yoksa. Bir daha asla metal sibop kapağı kullanmam :)

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Hocam 2 pense işinizi gorur 1 pense ile dipten sert olan yerden dıger pense ile kapaktan tutarak açmayı deneseniz bence açılır gıbı geliyor bana...

Yarın bi deneyecem aklıma geldi ama yanımda pense yoktu yapamadım

mturker

Özel Üye
Yarın bi deneyecem aklıma geldi ama yanımda pense yoktu yapamadım
Kesın cıkar ama sıbopu asıl tuttugunuz yerı cok sıkmayın keskin yerıylede tutmayın pensenın asıl gucu kapaga verin donmesi ıcın. Insallah cıkacaktır. Benımde basıma geldı ıllallah ettım zorla soktum daha da plastık harici takmadım cabuk oksıtlenıyor kaynıyor metaller,

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Kesın cıkar ama sıbopu asıl tuttugunuz yerı cok sıkmayın keskin yerıylede tutmayın pensenın asıl gucu kapaga verin donmesi ıcın. Insallah cıkacaktır. Benımde basıma geldı ıllallah ettım zorla soktum daha da plastık harici takmadım cabuk oksıtlenıyor kaynıyor metaller,

Teşekkür ederim hocam dediğin şekilde çıkarmayı başardım artık plastik kapakla devam :)

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
metal kapak boyutuna göre lastik balansına kadar etki eder, tekerlekler için pek uyumlu bir parça değil. Çok titiz iseniz plastik kapaktan metal subap kapağına geçiş yaptığınızda tekrardan balans ayarı yapmak gerekebilir.

mturker

Özel Üye
Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Geri