Civic FD6 Subap Ayar Saplaması ve Külbütör Kapağı Contası Sorunu

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar izne ayrılacağım için fd6 aracımın subap ayarlarını kontrol edeyim dedim. Egzoz subaplari biraz sıkmıştı. Sırasıyla 1 ve 3 üncü pistonlardaki subaplari ayarladım. 4 üncü subapa gelince ayar yapmama rağmen ayarın tutmadığını fark ettim. En sonunda subap ayar somununun içindeki saplamanın sağa veya sola dönmediğini fark ettim. Şuanda Aralık 0.50 mm. Bu şekilde aracı kullanmak istemiyorum. Bu konuda başına boyle bir durum gelen arkadaşımız oldu mu.

Ekli dosyalar

• IMG_20220501_194853.jpg
    IMG_20220501_194853.jpg
    100.5 KB · Görüntüleme: 74

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim hocam. Diş yapısı diğer somunlara göre epey farklı görünüyor. Uygun somun bulup yarın deneyeceğim.
Fotodan anlaşılmıyor ama diş adımı 1.25 veya 1.5 olsa gerek. Söktüğünüz ayar somunu ile giderseniz aynı çap ve diş adımında kör somun bulabilirsiniz diye düşünüyorum. ?

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Fotodan anlaşılmıyor ama diş adımı 1.25 veya 1.5 olsa gerek. Söktüğünüz ayar somunu ile giderseniz aynı çap ve diş adımında kör somun bulabilirsiniz diye düşünüyorum. ?
Hocam geçici ikamet KarsVegas o yüzden bulma olayı biraz problem. Artık bı sekilde kör somun bulacağız yada bulamazsak ayni dişte somuna ince boru kaynatarak stoper koyacağız T ile çevirmeyi deneyeceğiz :)

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Hocam ikamet KarsVegas o yüzden bulma olayı biraz problem. Artık bı sekilde kör somun bulacağız yada bulamazsak ayni dişte somuna ince boru kaynatarak stoper koyacağız T ile çevirmeyi deneyeceğiz :)
Konum faktörünü atlamışım ??

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaslar tornacıda üstten tornavida, alttan da bez sarıp pense ile çevirerek sıktık ve saplama saat yönüne doğru döndü. Saplamayı sıktıkça kıymık gibi parçalar belirdi. Bunları temizledikten sonra tek yapacağımız normalde kapağın sökülerek horozun degismesiydi. Bunu Kars gibi bir yerde riske atamazdim. Tornacı amca tecrübelerine dayanarak bir fikir sonucu alttan destekle üstten boru ile tıklamak suretiyle saplamanin yerini sıkıştırmaya çalıştı. Sonrasında sıktık ve subap ayarda. Şıkırtı kesildi. Bu sefer de aracın fabrikadan bu yana üzerinde bulunan kulbutor contası yırtıldı. Conta ile ilgili bir tavsiyede bulunabilir misiniz. İlle de orjinal mi olması gerekiyor yoksa yan sanayi de iş görür mü?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaslar tornacıda üstten tornavida, alttan da bez sarıp pense ile çevirerek sıktık ve saplama saat yönüne doğru döndü. Saplamayı sıktıkça kıymık gibi parçalar belirdi. Bunları temizledikten sonra tek yapacağımız normalde kapağın sökülerek horozun degismesiydi. Bunu Kars gibi bir yerde riske atamazdim. Tornacı amca tecrübelerine dayanarak bir fikir sonucu alttan destekle üstten boru ile tıklamak suretiyle saplamanin yerini sıkıştırmaya çalıştı. Sonrasında sıktık ve subap ayarda. Şıkırtı kesildi. Bu sefer de aracın fabrikadan bu yana üzerinde bulunan kulbutor contası yırtıldı. Conta ile ilgili bir tavsiyede bulunabilir misiniz. İlle de orjinal mi olması gerekiyor yoksa yan sanayi de iş görür mü?
Orjinal şart değil, kaliteli bir conta markası olduğu sürece sorun olacağını sanmıyorum hocam, zaten bir kaçak olursa gerekli yerleri sıvı conta takviyesi ile kapatırsiniz.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Yine Kars beni şaşırtmadı. Lazım olan bir şeyi daha bulamadım. Külbütör contası Kars sanayisinde yok ?
Mecburen ya internetten yada kargoyla getirteceğim.
Orjinal şart değil, kaliteli bir conta markası olduğu sürece sorun olacağını sanmıyorum hocam, zaten bir kaçak olursa gerekli yerleri sıvı conta takviyesi ile kapatırsiniz.
Yan sanayide hangi markalar iyidir hocam.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Yine Kars beni şaşırtmadı. Lazım olan bir şeyi daha bulamadım. Külbütör contası Kars sanayisinde yok ?
Mecburen ya internetten yada kargoyla getirteceğim.
Yan sanayide hangi markalar iyidir hocam.
Hocam blueprint bulabilirseniz iyidir son zamanlarda piyasada pek blueprint ürünü yok diyebilirim (muhtemelen kurlar yüzünden pahalı kalmaya başladığı için getirmiyorlar), onun harici bulabilirseniz victor reinz markada iyi diye biliyorum.
Orjinal conta 300 liraya yakın bir fiyata sahip, ona göre araştırmanızi yapmanızı öneririm.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Hocam blueprint bulabilirseniz iyidir son zamanlarda piyasada pek blueprint ürünü yok diyebilirim (muhtemelen kurlar yüzünden pahalı kalmaya başladığı için getirmiyorlar), onun harici bulabilirseniz victor reinz markada iyi diye biliyorum.
Orjinal conta 300 liraya yakın bir fiyata sahip, ona göre araştırmanızi yapmanızı öneririm.
Piyasada blueprint olanını bende göremedim hocam. Çoğunlukla Victor reinz var. Yan sanayi bir müddet sonra sızdırıyor diye duydum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Piyasada blueprint olanını bende göremedim hocam. Çoğunlukla Victor reinz var. Yan sanayi bir müddet sonra sızdırıyor diye duydum.
Orjinal gibi olmayacaktır tabi ama yan sanayi 100 lira civarı, orjinali 300 tlye yakin, bayağı fiyat farki var.
Maddi durumunuzu göz önüne alarak hangisi aklınıza yatiyorsa ona göre hareket edin.

Geri