SÜRÜŞ TE YAPILAN HATA LAR !

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Videodaki ilk konu, motorun ısınmasını beklemek, için bir ara baya kafa yormuş ve bazı testler yapmıştım. Aşağıdaki konuda ilgili paylaşımlarımı bulabilirsiniz. Bu denemelerime göre videoda denen 30 sn bekleme süresi mevsime göre değişen bir durum. Yazın 30 sn belki yetebilir ancak kışın 5-10 derece arası en az 1 dakika, 5 derece altına 1,5 hatta 0 derece altına 2dk. öneririm.

Yine aynı konu için "Yüksek vites düşük devirde" ısıtma uygulamasına katılmıyorum, bu şekilde motor ısısının hızlı artmasının nedeni düşük devirde motora binen yükün yaptığı zorlanma olabilir endişem. Hani 18 vitesli bisikletlerimizde 18. viteste dizlerimizde hissettiğimiz zorlanma gibi. Çok sık düşük devirde çalışan motor da yüksek devirde çalışmış motorlar gibi yıpranır diye düşünüyorum.

Diğer konulara katılıyorum, aradaki örneklemeler de güzel olmuş. (video eskiymiş ilk defa izledim)

Dediğiniz gibi motorun ısınmasını bekleme süresi yer ve kullanıma göre değişebilir. Ben otoparktan çıkarken yokuş çıkacağım için ve aracım turbolu olduğu için turbonun yağlanmasını beklemek adına en az 1 dk bekliyorum.

2. konu "yüksek vites düşük devir" den kasıt bence motor ısınmadan zorlamamak adına söylenmiş bir şey. Yani 50km/h da 5 vites değil de, ani hızlanmadan kaçınmak ve vitesi geç atmama muhabbeti.

Geri