Videolu Honda Sorunu (Muhtemelen Şanzıman)

Aracınız
Honda Jazz
Öncelikle herkese selamlar, arama yaparken forumu buldum üye olmaya karar verdim. Şöyle de bir sorunum var ki muhtemelen burada başına gelen vardır:
Başlarda araba soğukken ilk çalıştırdıktan bir kaç dakika sonra gaza basınca gelen ses, şu aralar sık sık sıcak soğuk farketmeksizin gelmeye başladı. Başta tüpten dolayı gaz almıyor vs. diye düşündüm ama çıkan ses günden güne arttı.

Sorun çözüldü,
Problem motor zincirindeymiş , değişince ses gitti.

-Videonun son 2-3 saniyesinde gaza basınca gelen sesin ne olduğunu çözemedik.
Şu da bir başka zaman çekilen videosu, gaza basınca geliyor gaz kesince ses gidiyor.

-Ustada baktı, muhtemelen şanzıman dedi ama ne yapmalı ne kadar tutar birşey söyleyemedi. Daha önce bu sorunu yaşayan oldu mu ?

Moderatörün son düzenlenenleri:

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Düşük devirde yüksek viteste kullanıldığı için olabilir mi? Devir yükselince ses geçiyor mu?

LG-D802 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Honda Jazz
Düşük devirde yüksek viteste kullanıldığı için olabilir mi? Devir yükselince ses geçiyor mu?

Dediğiniz oluyor , devir yükselince değilde vites artıp hızlandığımda ses geçiyor. Ancak başta düşük devir yüksek vites olması söz konusu olmasa gerek. Tam otomatik araç.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Dediğiniz oluyor , devir yükselince değilde vites artıp hızlandığımda ses geçiyor. Ancak başta düşük devir yüksek vites olması söz konusu olmasa gerek. Tam otomatik araç.
İlk kalkışta mı yaşıyorsunuz bu sesi?

Aracınız
Honda Jazz
İlk kalkışta mı yaşıyorsunuz bu sesi?

Aynen, daha doğrusu ses ilk gelmeye başladığında ilk kalkışta yaşıyordum bitiyordu. Şimdi kalkıyorum ses çıkıyor, motor ısınıyor ondan snora durduktan sonra kalkışta ve devamında , ayrıca yokuş çıkacağım sırada gaza bastıkça ses gelmeye devam ediyor.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Aynen, daha doğrusu ses ilk gelmeye başladığında ilk kalkışta yaşıyordum bitiyordu. Şimdi kalkıyorum ses çıkıyor, motor ısınıyor ondan snora durduktan sonra kalkışta ve devamında , ayrıca yokuş çıkacağım sırada gaza bastıkça ses gelmeye devam ediyor.
Son zamanlarda bakım veya bi arıza yaptırdınız mı? Sökülen bir civata veya somun sıkılmamış olabilir. Gevşek bir parçanın titreşimi olabilir. Düşük devirde gaza bastığınızda titreme fazla olur.

Aracınız
Honda Jazz
Düzenli bakım dışında bir şey yaptırmadım. Ses gelmesinden itibaren yanılmıyorsam 2 kez 10bin bakımına girdi çıktı. Ustalar sesin sebebi motor değil diyebildiler sadece, şanzıman %90 dediler. Ona da açıp bakmak için para verme yolda bırakınca tamir edilsin gibi bir öneri dolayısıyla bu zamana kadar uzadı ama artık ses çığrından çıktı olur olmadık her yerde çıkmaya sinirimi bozmaya başladı.

Düşük devirde ya da yüksek devirde titreme söz konusu değil.

Aracınız
Civic FC5 2018
Kitle alakasını çözemedim hocam, nasıl anlayabiliriz kitten olup olmadıgını ?
monte edildiği yerde titreşimden dolayı rözenans yapıp sizdekine benzer bir ses çıkarıyor diye okumuştum. Google'da arama yaparsanız detaylı videolara kadar ulaşabilirsiniz. En azından daha net fikriniz olur veya kıyaslama yapabilirsiniz

Geri