Yakıt göstergesi ile gerçek tüketim farklılığı

Aracınız
Merhabalar arkadaşlar aracım 2008 FD6 premium otomatik lpg yok
Araç deposunu doldurduktan sonra 290 km yola yaptım.(Benzin tabancası atıncaya kadar dolum yaptırıyorum ekstra bastırmaya devam etmiyorum.)
Ortalamam 6.9 lt olarak yol bilgisayarında görünüyordu.(uzun yol ve otoban)
Başka bir benzinlikte tekrar depoyu full doldurdum aynı şekilde tabanca tık yapınca bıraktık ve 22 ,03 lt benzin aldı görünüyordu.
Bu da ortalama 7,59 lt/100 km ortalama demek ve yol bilgisayarı ile aradaki fark 0,7 lt/100 km farklı .
Bu durum belki pompa değişkenliklerinden de olabilir, basılan benzin gerçekten 22 litre olmayabilir :)
Kendi aracında böyle bir farklılık gözleyen oldu mu daha önce acaba ?
İyi forumlar herkese.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=3310]sercankarakoc[/MENTION] Hocam en temizi aynı istasyon aynı pompada fulleyip denemek.

yyccll

0
Aracınız
Araç, yaktığı yakıtı teknik olarak nasıl ölçer bilmiyorum ama litre olarak kaba doldurup milimetrik hesap yapması mümkün olmadığından, illa ki yol bilgisayarı ile gerçek tüketilen farklı olacaktır. Ancak 100 km de 0.7 lt bence yüksek bir yanılgı oranı. Bu fark ortam sıcaklığından, bulunduğunuz yerdeki eğimden gibi bir çok etkenden etkilenebilir. Bu yüzden aynı pompa ile bir kaç deneme yaparak ortalama alıp yol bilgisayarının hata oranını görmek en mantıklısı.

Geri