Yakıt Hesaplama Şöyle Yapılır

Forumda bir kaç konuda bazı üyelerin göz kararı yakıt hesabı yaptığını ve uçuk ötesi
rakamlara maalesef kendilerinin de inandığını gördüm.

Eğer aracınızın ne kadar yaktığını nokta atışı hesaplamak isterseniz aşağıdaki hesabı yapacaksınız.

1- Depo fullenir km sıfırlanır.
2- Yola çıkılır ve hangi sürüşte ne kadar yaktığını öğrenmek isterseniz o şekilde kullanılır.
(istediğiniz km'yi yapabilirsiniz biz 100 km diyelim) 100 km yol gidildikten sonra tekrar pompaya yanaşılır ve depo tekrar fullenir.
3- Aldığınız benzin fiyatı kadar 100 km de yakıyorsunuz demektir. Eğer Km'de ne kadar yaktığını merak ediyorsanız. Kaç liralık benzin aldıysanız onu gittiğiniz km'ye böleceksiniz.

Mesela: Depoyu fullediniz km'yi sıfırladınız 84 km gittiniz ve bir benzinliğe girdiniz.
depoyu tekrar fullediniz ve 27 Liralık benzin aldı. Bu demek oluyor ki aracınız 84 km de 27 Lira benzin harcıyor. 1 kmde ne yaktığını bilmek isterseniz TL / KM yapıyoruz. (dikkat edin km/tl değil)
Yani 27 TL/ 84 KM= 0,32 TL/KM yapar bu da demek oluyor ki araç 1 KM'de 32 kuruş yakıyor.

Bunun dışında göz kararı, ışık yandı yanmadı, alt çizgideydi aynı yere geldi gelmedi
şeklindeki hesaplamalar yanlıştır ve sizi yanıltır.

Aracınız
Civic FB7 2012
Bir de özellikle LPG'de ne yaktığı hesaplanırken şu hata yapılıyor; "300 km yol yaptım, 90₺ yaktı." İstasyonlar arası benzinde taş çatlasın 10 kuruş fark varken, LPG fiyatında 1 liraya kadar fark olabiliyor. LPG'de ölçüm yaparken kaç TL yaktığından çok kaç km'de kaç lt yaktığı çok daha sağlıklı olur.

Ordu'nun bir ilçesinde yaşıyorum, üç tane istasyon var ve üçünde de lpgnin litresi 3.88₺. Sahilde bir ilçeye iniyorum ve 20 civarı istasyon var, en ucuz LPG 3.35, en pahalisi 3.92. 3.35'den alsam aracım km'de 30 kuruş yakıyor, 3.92'den alsam 35 kuruş

S

Silinen üye 20336

Guest
Ülkemizde yakıt fiyatları sık değiştiği için tüketim hesaplarını “litre” olarak yapmak kalıcı sonuçlara ulaştırıyor.
Hafızada kalması da çok daha kolay oluyor.

Parasal değer sürekli değişiyor ama tüketim miktarı, sürüş tercihleri ve ortam koşulları dışında hemen hemen aynı kalıyor.

Benzin fiyatı ......5’ti 6 oldu sonra 7 oldu tekrar 6 oldu. Bu sıra 7,20 civarında...!:(

Faydalı paylaşımlar için teşekkür ederim.

Selam ve saygılarımla.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Açıkçası ben kimin ne tükettiğiyle ilgilenmiyorum. Çünkü gerçekten bazı kişiler ya hesap yapmayı bilmiyor ya da milletle dalga geçiyor. Tabi bir seçenek daha var o da uzun yolda 90'la bütün yolu gitmek. Utanmasalar araç yakıt harcamamış hatta pompaya yanaştım biraz yakıtı onlara sattım diyecek kişilerle toplumda karşılaşmanız muhtemel. Onun için araçların tüketim değerleri zaten belirlenmiş. Millet kendi egosunu tatmin etmek adına fabrikanın 6lt/100km dediği tüketime, benimki 5lt/100km yaktıya getiriyor. Maden bu kadar biliyorsun senin o fabrikada test sürücüsü falan olaman gerek ya da mühendislere hocalık yapman gerek be arkadaşım. Neyse, fabrikanın mükemmel şartlarda hesapladığı yakıt değerini görebilirseniz öpüp başınızın üzerine koyun.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ywzckr

0
Forumda bir kaç konuda bazı üyelerin göz kararı yakıt hesabı yaptığını ve uçuk ötesi
rakamlara maalesef kendilerinin de inandığını gördüm.

Eğer aracınızın ne kadar yaktığını nokta atışı hesaplamak isterseniz aşağıdaki hesabı yapacaksınız.

1- Depo fullenir km sıfırlanır.
2- Yola çıkılır ve hangi sürüşte ne kadar yaktığını öğrenmek isterseniz o şekilde kullanılır.
(istediğiniz km'yi yapabilirsiniz biz 100 km diyelim) 100 km yol gidildikten sonra tekrar pompaya yanaşılır ve depo tekrar fullenir.
3- Aldığınız benzin fiyatı kadar 100 km de yakıyorsunuz demektir. Eğer Km'de ne kadar yaktığını merak ediyorsanız. Kaç liralık benzin aldıysanız onu gittiğiniz km'ye böleceksiniz.

Mesela: Depoyu fullediniz km'yi sıfırladınız 84 km gittiniz ve bir benzinliğe girdiniz.
depoyu tekrar fullediniz ve 27 Liralık benzin aldı. Bu demek oluyor ki aracınız 84 km de 27 Lira benzin harcıyor. 1 kmde ne yaktığını bilmek isterseniz TL / KM yapıyoruz. (dikkat edin km/tl değil)
Yani 27 TL/ 84 KM= 0,32 TL/KM yapar bu da demek oluyor ki araç 1 KM'de 32 kuruş yakıyor.

Bunun dışında göz kararı, ışık yandı yanmadı, alt çizgideydi aynı yere geldi gelmedi
şeklindeki hesaplamalar yanlıştır ve sizi yanıltır.

Hocam hesap yapmayı yazmışsınız, Bu hesabı yaparken kullanılan yol ve kullanım alışkanlığını da belirtmek gerekir o yüzden ekleme yapmak isterim;
Şehir içi tüketimi: ortalama hızınızın 30km/sa altında kaldığı veridir, ne kadar düşük ort hızınız varsa ya kısa mesafe yada şehir içi çok yoğun trafiktesinizdir. Sıkışık trafik, bol ışıklı alan veya 5km yi 10 dakika ve fazlasında katettiğiniz durumlardır. Aracın tüketim değeri 100 km de minimum 11.5lt maksimum 17litre lpgdir. Buda kullandığınız alanın trafiğine ve eğime göre değişkenlik gösterir.
Karma tüketim: ortalama hızın 30-60km/sa aralıgında kaldığı veridir. Trafik vardır ama bölünmüş yolda ilerlenir, çok aşırı ışık bulunmaz. Şehir içlerindeki bölünmüş ana cadde ve bulvarları baz alabilirsiniz. Aracın tüketim değeri 100km de minimum 9 maksimum 12 litre lpgdir, buda ne kadar agresif kullandığınıza göre değişir.
Şehir dışı tüketim: ortalama hızın 60 km/sa ve üstünde kaldığı bölgedir. Bu kısma çok detay vermeye gerek yok diye düşünüyorum. 100 km de 7 litre ile 10 litre lpgdir. Ne kadar agresif, hızlı oldugunuza ve araç ağırlığına göre değişir.

Bunu neden belirttim derseniz yukarıda arkadaş da söylemiş bazıları gerçekten nerede kullanığını doğru belirtemediği için, arkadaşın da dediği gibi benzinlik ona para vermiş hissiyatı doğuruyor diğer kullanıcılarda. Kullanım alanlarını doğru belirtirseniz insanlar da aracında sorun aramazlar.

Aracınız
Sadece hesabı dahi yapamayanlar için belirttim kardeşim . Tabiki yakıt tüketiminde birçok parametre vardır . Söylediklerinizin her satırına katılıyorum ?

ywzckr

0
Sadece hesabı dahi yapamayanlar için belirttim kardeşim . Tabiki yakıt tüketiminde birçok parametre vardır . Söylediklerinizin her satırına katılıyorum

Hocam estağfirullah yanlış anlaşılmasın, bende size katıldığım için ekleme yaptım. burayı okuyan olursa en azından hesabı yapıp, nerede kullandığını da belirtmeyi öğrenirse diğer kullanıcılara daha doğru bilgi verilmiş olur. Çünkü sadece 30 kuruş yakıyorum deyince okuyan diğer kullanıcılar kendi aracında arıza var sanıyor, ondan belirteyim dedim.

Aracınız
Bende bir ekleme yapayım o zaman. Normal bir kullanıcı için şehir içi verisinde ortalama hız 22-24km/s olarak baz alınmalıdır. Kullanıcı bütün yolu açık trafikte 5. Vites 80-90 gidiyor çevre yolunda, sonra bu benim şehir içi tüketimim diyor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

S

Silinen üye 20336

Guest
Antalya, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir... şehir içi tüketim neticeleri birbirinden farklı olacağı gibi semte ve sürüş saatlerine göre de neticeler çok farklılaşabilir.

Şehir içi tüketim hesabı mukayesesinin sağlıklı olması için araçların trafikte birbirlerini takip edecek şekilde gitmesi gerekir. Aynı lokasyonda, aynı zamanda ve hatta aynı şeritte ard arda sürüş yapılarak mukayese yapmak makul olur.

Şehir değiştirilmeden yapılan her sürüş şehir içi tüketim verisine ulaştırmıyor:)

Geri