Civic FB7 Lastik Tercih-Öneri

Aracınız
Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
@megawolt hocam;
Paylaştığınız linkteki verilere göre Hankook Aquaplaning(suda kızaklama), wet handling(ıslak yolda kontrol) ve rolling resistance(yuvarlanma direnci) hususlarında daha düşük puan almış. Diğer hususların çoğunda ya denk yada biraz daha fazla puan almış incelerken bir hata yapmadıysam...

Buna göre benim için daha önemsizden daha önemliye doğru bu 3 husus hakkında değerlendirme yapacak olursam;

1-Rolling Resistance: Hankook Ventus Prime3’ün yakıt tüketimi ve erken aşınma konularında Goodyear EGP’nin gerisinde kaldığını söyleyebiliriz.

2-Wet handling: Hankook ıslak yolda fren konusunda daha yüksek puan almış olmasına rağmen kontrol hususunda daha düşük puan almış. Elbette bu çok önemli bir konu. Ancak yol ıslakken bu bilgiye göre kullanış tarzı yumuşatılabilir yani duruma göre davranma şansı var sürücünün.

3-Aquaplanning: Yüksek süratle giderken bir anda yolda birikmiş bir su birikintisine girince neler olabileceğini yaşadığım için biliyorum.
İlkinde araç sol şeritte suya girip sağ şeritte çıktı ve ALLAH’tan sağda kimseler yoktu...! Ayrıca araç sola da kayabilirdi bu kez de refüje çarpmış olacaktım...!
İkincisinde ise edindiğim bu tecrübeye istinaden aquaplaning hususunda yüksek puan almış bir Goodyear lastik almıştım Mazda 626’ya ve bir gün hem de otobanda yani oldukça yüksek süratle su birikintisine girdim. Bu kez araç oldukça güvenli bir şekilde çizgisinden çok ayrılmadan yoluna devam etti...??
Velhasıl lastik seçerken aquaplaning hususuna dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum...

Bunun dışında Hankook yakın bir arkadaşımın sıfır km aldığı Kia Sportage’sinde vardı. 2011’den 2019’a kadar aynı lastikler durdu üzerinde. Bu süre zarfında yaklaşık 45bin km yol yaptı. -40’lara kadar gördüğünü düşünüyorum o lastiklerin bir kaç kış... Çok kullanılan bir araç değildi. Ara ara lastiğin durumunu gözlemliyorduk. Çok da kullanılmadığından olsa gerek lastikler sıfır gibi duruyordu:) Lastiklerin bu durumu en son 2016’ya kadar sürdü sanırım. 2017 ve 2018 deki hallerini hatırlamıyorum muhtemelen o ara bakmadım. Ancak 2019 yılında lastiklerin hemen hepsinin yanaklarında çok fazla çatlak oluştuğunu gözlemledik. Ve lastikleri değiştirdi arkadaşım. 2011-2016 arası 35 bin km civarı bir kullanımla da olsa vaziyetlerini koruduklarını söyleyebilirim bu lastiklerin. Tabi vaziyetten kastım sürüş dinamikleri değil sadece dış görünüşleri. :) Bu birinci tecrübem.

Diğeri ise lastikçideyken bir Ford Transit yada ona benzer bir araçta takılı olan Hankook’ların halini görünce kaç yıllık bu lastikler diye sordum aracın sahibine. Geçen sene takıldı deyince şaşırdım... Önceki Hankook tecrübemden sonra tamamen ters bir grafik çıktı çünkü ortaya...! :) Lastikler çok kötü durumdaydı. Bunda aracın yük aracı olması ve köye gidip geliyor olmasının etkisi de vardır. Lastikte yük indeksi özellikle yük taşıyan bu tip araçlarda yanlış seçilirse yüksek ısı yada soğuk çalışma nedeniyle lastiklerde çok hızlı aşınmalar hatta daha kötüsü gümlemeler bile olabilir!

Lastikleri değerlendirirken sadece markaya göre değerlendirmek yanıltıcı olabilir. Örnek; Michelin Energy ile Michelin PS4 arasındaki fark çok çok fazla yol tutuş hususunda bu bir gerçek... Michelin Energy insanı o markadan soğutacak kadar az yol tutan bir lastikken PS4‘ler aracı neredeyse raylı gibi hissettiriyordu. :) Bu hususta @İsmail Beşiroğlu hocama katılıyorum. ??

Aklımda kalan şöyle de bir bilgi var ki Goodyear marka lastiklerin aquaplaning hususunda nispeten yüksek puanlar aldığını hatırlıyorum. Bridgestone marka lastiklerin çok dayanıklı; Michelin markaların çok yumuşak; Pirelli marka lastiklerin sert olmaları gibi... Demek istediğim özellikle eski ve dünya çapında popülaritesi yüksek olan markaların belli hususlarda belirgin özellikleri de olabiliyor bu hususta da @erenuzel41 hocama katılıyorum. ??

Cevaplar için yardımcı olan herkese teşekkürler. Testler gerçekten de çok değişken. Bir testte bir model 1. iken başka testte 8. sırada yer alıyor. Tabi ADAC falan bunlar Alman kökenli olduklarından genelde kendi markalarını ilk sıralarda tutuyorlar.
Çok fazla kullanıcı yorumu okudum, son kararım Goodyear EfficientGrip Performance oldu. Fiyat olarak da ciddi indirimli alacağım. 3-4 yıl daha idare ederse belki o zamana kadar model yükseltirim düşüncesi de var :)

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar merhaba. Yeni konu açmak istemedim. tavsiyelerinize ihtiyacım var.
aracımda şuan yazlık olarak yokohama marka lastik var 5 yıl kullanılmış. ben aracı 2. el almıştım. lastikler bana frenleme için güven vermiyor. kalkışta da patinaja düşüyor.
riske girmemek için değiştireyim dedim.
Bu arada Kışlık olarak sava eskimo aldım ondan gayet memnunum.
yazlık lastik olarak siz ne önerirsiniz?
öncelikle beklentilerim lastik sesi az olacak (maks. 68 db). ıslak zeminde frenleme ise en az B olacak.
toplam fiyat 1400 civarı olacak.
benim baktıklarım;
nokian wetproof
goodyear efficent grip performance
falken ecorun ziex

bunlar arasında nokian aklıma en çok yatan. siz ne dersiniz?
İyi akşamlar

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
aracımda şuan yazlık olarak yokohama marka lastik var 5 yıl kullanılmış. ben aracı 2. el almıştım. lastikler bana frenleme için güven vermiyor. kalkışta da patinaja düşüyor.
öncelikle beklentilerim lastik sesi az olacak (maks. 68 db). ıslak zeminde frenleme ise en az B olacak.
benim baktıklarım;
nokian wetproof
falken ecorun ziex

İyi akşamlar
Forum genelinde sessizlik olarak Goodyear EfficientGrip ile Falken Ziexlerden genel olarak memnuniyet var gibi.
Falkenler yerli üretim olduğu için fiyat olarak en uygunlardan biri.

Kendim kullandığım FB7ye 13bin km. önce Continental PremiumContact 6 aldım, yol tutuş olarak maşallah diyim ama yol sesi olarak Civiclere pek uygun değil.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
benim baktıklarım;
nokian wetproof
falken ecorun ziex

İyi akşamlar
Merhabalar, ben Nokian Wetproof kullanıyorum 10bin km'dir, 325tl'ye almıştım yazın adedini. Oldukça iyiler gerek performans gerekse de konfor olarak. Bu yaz canlarına okudum açıkçası çok fazla patlama riski olan yerlerden geçtim ve sağlamlıklarını kanıtladılar.
Bunun dışında: Yağışlı havalardaki yol tutuşu çok iyi, ıslak zeminde muazzam bir yol tutuşa sahip bu yönden oldukça şaşırmıştım ilk başlarda. Fren mesafesi ve ani frenlerdeki performansı tatmin edici. Lastikler yeni olduğu için fazla negatif bir yönünü henüz görmedim ancak testlerden gördüğüm kadarıyla aşınma performansları orta sayılır. Yani 30-40bin km bir ömürleri var.

Aracınız
Civic FB7 2013
Forum genelinde sessizlik olarak Goodyear EfficientGrip ile Falken Ziexlerden genel olarak memnuniyet var gibi.
Falkenler yerli üretim olduğu için fiyat olarak en uygunlardan biri.

Kendim kullandığım FB7ye 13bin km. önce Continental PremiumContact 6 aldım, yol tutuş olarak maşallah diyim ama yol sesi olarak Civiclere pek uygun değil.
Önceki aracımda Continental vardı gerçekten çok başarılı bir lastik. B sınıfı araçta bile çok iyi yol tutuş sunuyordu. Ama 71 db civarı gürültüsü var. O yüzden Continental den vazgeçtim.
Nokian ve Goodyear 68 db
Falken 67 db diyorlar ama kalitesinden emin değilim. Kısa zamanda sertleşir diye korkuyorum. Uzun süre falken kullanan biri olursa yardımcı olabilir bize.

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhabalar, ben Nokian Wetproof kullanıyorum 10bin km'dir, 325tl'ye almıştım yazın adedini. Oldukça iyiler gerek performans gerekse de konfor olarak. Bu yaz canlarına okudum açıkçası çok fazla patlama riski olan yerlerden geçtim ve sağlamlıklarını kanıtladılar.
Bunun dışında: Yağışlı havalardaki yol tutuşu çok iyi, ıslak zeminde muazzam bir yol tutuşa sahip bu yönden oldukça şaşırmıştım ilk başlarda. Fren mesafesi ve ani frenlerdeki performansı tatmin edici. Lastikler yeni olduğu için fazla negatif bir yönünü henüz görmedim ancak testlerden gördüğüm kadarıyla aşınma performansları orta sayılır. Yani 30-40bin km bir ömürleri var.
Hocam cevap için teşekkürler. Özellikle sağlamlık konusunda kötü yorumlar okumuştum. Onu merak ediyordum. Siz aydınlattınız.
Gürültü konusunda nasıl? Bir kıyas yapabilir misiniz? Sathi kaplama yollarda çok baş ağrıtır mı gürültü açısından?

Bu linkteki lastiği düşünüyorum.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam cevap için teşekkürler. Özellikle sağlamlık konusunda kötü yorumlar okumuştum. Onu merak ediyordum. Siz aydınlattınız.
Gürültü konusunda nasıl? Bir kıyas yapabilir misiniz? Sathi kaplama yollarda çok baş ağrıtır mı gürültü açısından?

Bu linkteki lastiği düşünüyorum.
Benim de lastik alırkenki kriterlerim sizin gibiydi, sessizlik de ön planda olduğundan aldım bu lastiği ve memnunum bu konuda ancak benim geçtiğim lastik michelin crossclimate+ dı. O da pirelli p7 den ve eski cpc2 lerden sessizdi...

Sağlamlık konusunda gerçekten bir çok defa ciddi riskler atlattım ancak ne bir yarılma ne bir delinme ne de baloncuk oluşmadı. Çivi vida vs de girmedi şimdiye kadar. Yoksa benim michelin cc+ a anahtar girmişliği var. Kader kısmet biraz da..

Aracınız
Civic FB7 2013
Benim de lastik alırkenki kriterlerim sizin gibiydi, sessizlik de ön planda olduğundan aldım bu lastiği ve memnunum bu konuda ancak benim geçtiğim lastik michelin crossclimate+ dı. O da pirelli p7 den ve eski cpc2 lerden sessizdi...

Sağlamlık konusunda gerçekten bir çok defa ciddi riskler atlattım ancak ne bir yarılma ne bir delinme ne de baloncuk oluşmadı. Çivi vida vs de girmedi şimdiye kadar. Yoksa benim michelin cc+ a anahtar girmişliği var. Kader kısmet biraz da..
Anladım hocam. Peki yukarıda verdiğim linkteki lastik ile aynı sizin lastiğiniz?

Geri