Civic FB7 Lastik Tercih-Öneri

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Yorumlarınız icin teşekkür ederim nokian wetproftan vazgeçtim:)
2. secenegim ise
hankook ventus prime 3
bu lastigi kullananlar ne söylerler?
Bu lastik yerine Falken Ziex 310 daha iyi olur. Wetproof'a göre kuru zemin performansı daha iyi hankook'un ancak diğer her yönten kötü. Uzun ömür istiyorsanız ve komfor bakıyorsanız Michelin Pilot sport 4 kral. Bunun altı Primacy 4 iyi seçenek. Wetproof'tan zayıf bence falken ve hankook.

Aracınız
Civic FB7 2013
Bu lastik yerine Falken Ziex 310 daha iyi olur. Wetproof'a göre kuru zemin performansı daha iyi hankook'un ancak diğer her yönten kötü. Uzun ömür istiyorsanız ve komfor bakıyorsanız Michelin Pilot sport 4 kral. Bunun altı Primacy 4 iyi seçenek. Wetproof'tan zayıf bence falken ve hankook.
aslinda primacy 4 şuan internette 370tl hemde 2020 üretim. alsam mı diyorum da bu falken ziex 310 un 270tl lik fiyatı beni kendine çekiyor:)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
aslinda primacy 4 şuan internette 370tl hemde 2020 üretim. alsam mı diyorum da bu falken ziex 310 un 270tl lik fiyatı beni kendine çekiyor:)
100 lira ciddi bir fark, %35 fiyat farkına değer bir fark olmaz primacy 4 ile ziex 310 arasında.

Aracınız
Falken iyi bir lastik ancak çok yol yapıyorsanız 3 4 yılda lastik değiştiriyorsanız iyi. Çünkü 3 yıldan sonra özelliğini kaybediyor.

Ama diyorsanız ki ben çok yol yapmam. Lastik 9 10 yıl aracımda durur. O zaman conti, pirelli, michelin, goodyear'ın üst sınıf lastiklerinden alın. Pahalı olur ama ömrü uzun olur, güvenlikten taviz vermez. Ama unutmayın ki bu tarz lastikler çabuk aşınır. Çok yol yapan uzun ömür beklemesin bu lastiklerden.

Aracınız
Civic FB7 2012
Naçizane,
Paranızın yettiği en iyisini alın.
Teknik kriterler ve test sonuçları halka açık. Bu araştırma çabanızın karşılığında, gücünüz de yetiyorsa bir üstü, mümkünse en iyisini alın.
Neden?
Fren mesafesi, A sınıfı ile B sınıfı arasında yarım boy fark ediyor diye hatırlıyorum.
Benzer şekilde, yakıt tüketiminde A ile B arasında 0,1 litre fark etmekte.
Ekonomik boyutu çok verimli (feasable) gelemeyebilirse de, fren mesafesinin ne zaman karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. O yarım boyun bir arkadan çarpmada çok hayati önemi olmayabilir ama bir canlıya çarpmada önemini takdir edersiniz.

Aracınız
Civic FB7 2012
Bir de mühendislik hikayesi anlatayım:

İki araç, biri 70 km/h, diğer 100 km/h hızla yol almakta.
Yan yana geldiklerinde yolda engel fark edip aynı anda frene çökerler.
Öyle güzel bir anda fark etmişlerdir ki, 70 ile giden tam engele vardığında durur.
Ancak 100 ile giden durmak bir yana, engele geldiğinde henüz 70'e, yani yanındakinin fark ettiği hıza ancak düşebilmiştir ve adeta hiç frene basmamış gibi vurur.

Şimdi, hızlar, yol şartları, refleks süreler falan kritik önemdeyken, bir de 100 lira için, hem de gücünüz yettiği halde ekonomi adı altında cimrilik yapıp telafisi mümkün olmayan riskleri üzerinize almayın.
Bu tip riskler sonrası pişmanlıkları içeren hikayelerle rastlamak çok zor olmasa gerek. Bir hikaye de sizin yazmanıza gerek yok.

Rekabet dünyasını ekonomi yönünde olduğu kadar kalite yönünde zorlamaya çalışalım.

Aracınız
Civic FB7 2013
Bir de mühendislik hikayesi anlatayım:

İki araç, biri 70 km/h, diğer 100 km/h hızla yol almakta.
Yan yana geldiklerinde yolda engel fark edip aynı anda frene çökerler.
Öyle güzel bir anda fark etmişlerdir ki, 70 ile giden tam engele vardığında durur.
Ancak 100 ile giden durmak bir yana, engele geldiğinde henüz 70'e, yani yanındakinin fark ettiği hıza ancak düşebilmiştir ve adeta hiç frene basmamış gibi vurur.

Şimdi, hızlar, yol şartları, refleks süreler falan kritik önemdeyken, bir de 100 lira için, hem de gücünüz yettiği halde ekonomi adı altında cimrilik yapıp telafisi mümkün olmayan riskleri üzerinize almayın.
Bu tip riskler sonrası pişmanlıkları içeren hikayelerle rastlamak çok zor olmasa gerek. Bir hikaye de sizin yazmanıza gerek yok.

Rekabet dünyasını ekonomi yönünde olduğu kadar kalite yönünde zorlamaya çalışalım.
peki hankook ve falken kötü lastikler mi? iyiler hangileri kötüler hangileri nasil anlayacaz illaki marka olmus kendini kanıtlamış bir lastik mi almalı ya da pahali lastik? ucuza iyi lastik hayal mi?

Aracınız
Lastiklerin temel bileşenleri aynıdır. Burada fiyat farkını asıl belirleyen lastiğin kullanım ömrüdür. Gerek aşınma olsun gerek yıla bağlı olarak sertleşme diye tabir edilen kauçuğun yapısının bozulması olsun fiyatı belirler.

Yokohoma, hankook, falken asya ve abd pazarında ciddi şekilde pazar payı olan ürünlerdir. Avrupa pazarında avrupalı üreticilerle rekabet zor olduğu için avrupa pazarında çok yaygın değiller.

Şunu unutmamak gerek, iyi mal iyi para eder.

Aracınız
Civic FB7 2013
peki 91v yerine 94w alsak ne kazanmış oluruz? 94 yuk endeksi ticarilere ya da agir araclara mi göredir? biz 94 taksak cokmu sert olur yoksa lastik dahami diri durur dahami iyi viraj alir yada yanagi kalin oldugundan daha mi saglam olur?
hiz indeksi v 240 iken w 270 görünüyor nekadar yuksek okadar iyi diyelim ama yuk indeksi kafami karıştırdı. kamyon veya forklift lastigi gibi olmasin sonra:)

Geri