Civic FB7 Lastik Tercih-Öneri

Aracınız
Gen1 diyebileceğimiz vector 4seasons'un ilk çıktığında en büyük boyutu 195/65/15'di. Daha sonra daha büyük boyutunu çıkardılarsa bilmiyorum.

Sizinle anlaşamadığımız nokta tam olarak şu, 4 mevsim lastikler her şartta iyi olmalı. Tabi sizin fikriniz sizi, benim ki beni bağlar.

Mesela cc+'ı bir kış lastiği olarak kullanma düşünceniz bana garip geldi açıkçası çünkü bu lastik primacy kadar yaz kabiliyeti olan bir lastik. Bunu michelin söylüyor.

Yine crossclimate için bahaedecek olursam kar, buz karışımı bir zeminde çekişte çok sorun oluşturmuyor ama frenlemede kesinlikle bir yaz lastiğinden daha iyi ama yinede durmuyor.

Yaz dönemi yüksek sıcaklıklar için şu an aracımında 2 farklı lastik takılı. Daha önce bahsetmiştim, deneme ve test amaçlı falken euro allseasons kullanıyorum diye. Bu lastikler çekiş tekerleri olan önlerde takılı. Arkalarda ise yaklaşık 4,4mm (tuv ölçüm verisi) 26000kmdir kullandığım vector 4seasons var. Açıkçası 4 tane euro allseasons takılacaktı ama güvenemedim, deneyimlemeden.

Unutmadan goodyear vector 4seasons gen2'den başka bir seri üretmiyor bir kaç zamandır. En son 2018 üretimi gen1'ler var diye biliyorum ben. Gen1 dediğimiz lastiklerden 1 takımı ömrü tamamlanana kadar çok zorlu şartlarda kullandım. Hatırladığım 2013 yılına kadar 45000km yol yapmıştım.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Hocam primacy 4'leri daha yeni aldım ama bundan sonraki lastiklerde Vector 4seasons gen2 modeli düşünücem takibe alıyorum. Sıcak iklimlerde 4 mevsim lastik kullanıp memnun olduğunu duyduğum ilk kişi olabilir siniz :)

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Vector 4seasons şu an piyasanın en pahalı lastiği kendi sınıfında. Tercihlerinizde bu önemli bir kriter olsun. Eğer bulunduğunuz bölge çok ağır kış şartları olmuyorda yağmurla geçen bir kış mevsimi yaşanıyorsa İsmail Bey'in düşüncesi gibi farklı bir lastiğe de yönelebilirsiniz. Ben neden bu sıcaklıklarda 4seasons kullannıyorum, çünkü kışın Antep-Osmaniye arası Nurdağı ve Adana-Aksaray arası Pozantı güzergahında cidden zorlu kış şartlarında kullanıyorum. Tabi iç anadolunun zaman zaman karlı geçen günlerinide unutmamak gerek.

Daha önce mesajlarımda belirttiğim gibi İzmir, Antalya için crossclimate daha cazip olabilir, ama bu 4seasons'un en iyi 4 mevsim lastik olduğunu kesinlikle değiştirmez.

Aracınız
Civic FB7 2015
4 mevsim lastikler İzmir Antalya gibi yerlerde işe yaramaz. Oralarda gerçek yaz lastiği kullanılmalı. 4 mevsim lastikler Karadeniz bölgesi için idealdir. Ani mevsim değişikliği anlık yağmur anlık sıcak vb

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Gen1 diyebileceğimiz vector 4seasons'un ilk çıktığında en büyük boyutu 195/65/15'di. Daha sonra daha büyük boyutunu çıkardılarsa bilmiyorum.

Sizinle anlaşamadığımız nokta tam olarak şu, 4 mevsim lastikler her şartta iyi olmalı. Tabi sizin fikriniz sizi, benim ki beni bağlar.

Mesela cc+'ı bir kış lastiği olarak kullanma düşünceniz bana garip geldi açıkçası çünkü bu lastik primacy kadar yaz kabiliyeti olan bir lastik. Bunu michelin söylüyor.

Yine crossclimate için bahaedecek olursam kar, buz karışımı bir zeminde çekişte çok sorun oluşturmuyor ama frenlemede kesinlikle bir yaz lastiğinden daha iyi ama yinede durmuyor.

Yaz dönemi yüksek sıcaklıklar için şu an aracımında 2 farklı lastik takılı. Daha önce bahsetmiştim, deneme ve test amaçlı falken euro allseasons kullanıyorum diye. Bu lastikler çekiş tekerleri olan önlerde takılı. Arkalarda ise yaklaşık 4,4mm (tuv ölçüm verisi) 26000kmdir kullandığım vector 4seasons var. Açıkçası 4 tane euro allseasons takılacaktı ama güvenemedim, deneyimlemeden.

Unutmadan goodyear vector 4seasons gen2'den başka bir seri üretmiyor bir kaç zamandır. En son 2018 üretimi gen1'ler var diye biliyorum ben. Gen1 dediğimiz lastiklerden 1 takımı ömrü tamamlanana kadar çok zorlu şartlarda kullandım. Hatırladığım 2013 yılına kadar 45000km yol yapmıştım.

Mesajımda CC+ 20bin yaptığımı yazmışım o değer 30bin olacak düzelteyim keza aynı şekilde 2017 sonbahardan itibaren kullanmaya başlamıştım.

Yazdan ziyade kuru zemin performansı olarak da değerlendirilebilir cc+ ın iddialı olduğu koşulları. Çok sıcak havalar için bence hamuru uygun değil ama yine de 30+ derecede dolaştığım oldu Edirne taraflarında lastikler yeniyken bir problem gözlemlemedim yol tutuş ve fren mesafesi olarak. 2 sene sonra ilk günkü gibi bir kuru zemin performansı vermiyor onu net söyleyebilirim. CC+ İstanbul gibi yerlerde ideal. Kış 1-2gün belki oluyor yani kar belki yağıyor belki yağmıyor. Genelde yağış oluyor ya da zemin kuru. Ben de uzun süre bu tip kullanım için bunu tercih ettim az aşınan ve kuru zemin performansı iyi olan bir lastik... Kar deneyimim de 2 kez oldu biri bol karlı Bolu tarafı diğeri yerde 2-3cm'lik bir kalınlıktaki buzlanmanın da olduğu bir gece İstanbul'da ancak her ikisinde de lastik yeni sayılırdı. Daha çok kar olan yerde yaşasam en azından Weatherproof seçerdim kış yerine hem daha iyi yakıt tasarrufuna sahip hem de kar performansı en iyisi. İstanbul için CC+ iyi bence.

Gen 2'ler çıkmamıştı yanlış hatırlamıyorsam jeep'e lastik alırken ancak aldığım lastikler 17" idi, 15" falan değildi. Üretimleri konusunda hakim değilim Gen 2 olduğunu da sanmıyorum ama yanlış hatırlıyor da olabilirim.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic Type R
Petlasta çalışan bir mühendis kardeşiniz olarak size şu kadar söyleyeyim petlas yakın zamanda çok güzel bir 4 mevsim lastiği çıkartıyor cidden bizim pilot abiler çok beğendi Kasım ayında fslan piyasaya gelir herhalde kalıpları bekliyoruz. Çıkarsa ben hemen alacağım :)

Aracınız
Civic FC5 2018
Benin şahsi kanaatim bakın Honda ülkede üretimi durduracak, yaklaşık 1000 çalışan ekmek yiyor, belki bir çoğu işsiz kalacak, keza diğer yerli üretim markaları da göz önünde bulundurun sadece istihdam noktasını ve sadece o fabrikada çalışan işçileri göz önüne alın o fabrikaya bağlı yan istihdamlardan bahsetmiyorum bile, çok değerli çok kıymetli,
2 db fazla sesi olsun yerli üretim olsun, yerli marka olsun benim şahsi kanaatim bu yönde, hem bu minvalde düşününce çok fazla arayış içine girmeyip çok da kafa yormamış olur insan bu yönden bakmakta lazım :)
Petlasta çalışan bir mühendis kardeşiniz olarak size şu kadar söyleyeyim petlas yakın zamanda çok güzel bir 4 mevsim lastiği çıkartıyor cidden bizim pilot abiler çok beğendi Kasım ayında fslan piyasaya gelir herhalde kalıpları bekliyoruz. Çıkarsa ben hemen alacağım :)

Lenovo K33a42 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Konu dışına çıkıyoruz biraz ama ilk ve son mesajım :

Aslında O gelse bu gelse değil de bizim Türk milleti ve devleti olarak orayı direkt kendi aracımızı yapmak için kullanmamız lazım. Belli başlı kalıpları değiştirip, yazılımı üretime göre güncelleyip devam edebiliriz gayette. İçten yanmalı motor devri bitiyor, bizim de en büyük cari açık kaynağımız petrol kaynakları olduğuna göre direkt olarak bu eski teknolojiyi terk etmemiz lazım. Bu vizyona sahip insanlar yöneticiler lazım. İnşaat sektörüyle ayakta durmaya çalışmayıp, sağa sola saray yapmayıp buradan yürümek bile tek başına ülkeyi kalkındırabilir.

Geri