Civic FB7 Yeni Heyecan - FB7 Genel Bakım Tavsiye

Aracınız
Civic FC5 2020
Herkese selamlar,

Hem oğlum, hem benim için yeri ayrı olan FB7 kasaya dönüş yaptık. Araç 2012 - 140b. km - Eco Premium manuel.

Kapsamlı bir bakım yaptırıp uzun süre binme planı var.

Çıkardığımız reçete aşağıda fakat siz değerli üyelerin fikrini almadan edemeyeceğim. Unuttuğum madde, tavsiye edeceğiniz yedek parça markası varsa eklerseniz sevinirim.
Özellikle @m2hamid @İsmail Beşiroğlu hocalarım ve tüm fb7 kullanıcılarının görüşlerini özellikle rica ederim :)

- Yağ ve filtre bakımı (Eneos - Bosch)
- Triger zinciri
- V kayışı ve Gergi
- Subap Ayarı
- Gaz Kelebeği temizliği
- Manuel Şanzıman Yağı
- Soğutma sıvısı-Fren Hidroliği gibi tüm sıvıların yenilenmesi
- LPG Filtre bakımı

Ekli dosyalar

• unnamed (1).jpg
    unnamed (1).jpg
    79.4 KB · Görüntüleme: 111
  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    61.3 KB · Görüntüleme: 115

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam hayırlı olsun ?
Filtrelerde bence Mann Filter tercih etmek uzun vadeli düşünce daha mantıklı olacaktır. Yağ olarakta Eneos yerine Motul daha kaliteli gibi geliyor.
Triger zinciri değişimini anlamadım, bu motorlarda ses yapmadıkça kolay kolay triger degismez.
Fren sıvısının değişimi faydalı olacaktir, soğutma sıvısı içinde mümkünse orjinal Honda Tip2 Coolant tercih edin, fiyatı pahalı ama hazır karışım ve 5 yıl ömrü var.
Şanzıman yağını da orjinal ile degistirirsiniz zaten, maliyeti düşük olacaktır.
V kayısı ve gergisi içinde ilgili konuda fazla fazla içerik olduğunu düşünüyorum.
Listeye eklenebilecek hususlar olarak marş moturunun yağlanması, hava filtresi hortumunun kontrolü, alt takım rot-rotil ve aks koruklerinin kontrolu ilave edilebilir düşüncesindeyim.
Şu konuyu da incelemeniz faydalı olacaktır dusuncesindeyim.

Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Öncelikle hayırlı olsun hocam. Kazasız ve sağlıklı sürüşler dileriz.

Yağ seçiminde 0w20 olacaksa Eneos da iyi, ancak 5w30 vs. Sustina serisi dışındakiler kalite olarak daha iyi alternatifleri olduğundan tercih edilmeyebilir. 5w30 olarak Motul eco nergy veya eco lite bizim araçlar için en iyi yağlardan. Orijinallik konusunda titiz davranın her zaman.
Filtre olarak yağ ve hava filtresinde bizim araçlar için orjinal ile benzer kalitede denilebilecek mann marka filtreleri tercih etmenizi öneririm. Bosch'un imitasyonları çok fazla. Orijinalliğinden eminseniz sıkıntı olmaz elbette.
Triger zinciri kontrol ettirilebilir en fazla. V kayışı, buji, şanzıman yağı vb. ürünler orjinal yetkili servisten temin edilmeli.
LPG için de BRC yetkili servislerinde bakım yaptırılabilir.
Fren hidroliği olarak Motul dot 3-4 kullandım 2 sene iyi o da. Alternatifler çok tabi.

Ad Soyad
sef gngr
Aracınız
Civic FC5 2019
Yag olarak orjinal eneos cok iyi. Kullanıcı deneyimine göre degisir elbet fakat 80 bin kmdeki aracimda motul denedim 8 bin km de değişip eneos koydum. Psikolojik değil ciddi çekiş farkı oluştu.
Yag Filtresi olarak bosh un iki türlüsü var. 2041 ve 7077 kodlu. 7077 kodlu filtreyi almanızı öneririm. Hava filtresi olarak bosh kullanıyorum 5 seferdir. Sifir sikinti . N11 ve trendyolda eneos yag için altunpetrol saticisi sağlamdır. Filtreler için n11 de Fzrulman satıcısı sağlam.

SM-N975F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam hayırlı olsun
Filtrelerde bence Mann Filter tercih etmek uzun vadeli düşünce daha mantıklı olacaktır. Yağ olarakta Eneos yerine Motul daha kaliteli gibi geliyor.
Triger zinciri değişimini anlamadım, bu motorlarda ses yapmadıkça kolay kolay triger degismez.
Fren sıvısının değişimi faydalı olacaktir, soğutma sıvısı içinde mümkünse orjinal Honda Tip2 Coolant tercih edin, fiyatı pahalı ama hazır karışım ve 5 yıl ömrü var.
Şanzıman yağını da orjinal ile degistirirsiniz zaten, maliyeti düşük olacaktır.
V kayısı ve gergisi içinde ilgili konuda fazla fazla içerik olduğunu düşünüyorum.
Listeye eklenebilecek hususlar olarak marş moturunun yağlanması, hava filtresi hortumunun kontrolü, alt takım rot-rotil ve aks koruklerinin kontrolu ilave edilebilir düşüncesindeyim.
Şu konuyu da incelemeniz faydalı olacaktır dusuncesindeyim.

Eline emeğine sağlık harikasın hocam çok sağol. Araçta ilk baktığım yer hava filtre borusu idi herhangi sıkıntı yok. Zincir sesini ise sanırım gergi ile karıştırdı exper Pazartesi günü eski park bayi ustalarının açtığı özel servise gideceğim.
Acaba bu type 2 soğutma suyunu nereden bulabilirim Türkiye de ?

Öncelikle hayırlı olsun hocam. Kazasız ve sağlıklı sürüşler dileriz.

Yağ seçiminde 0w20 olacaksa Eneos da iyi, ancak 5w30 vs. Sustina serisi dışındakiler kalite olarak daha iyi alternatifleri olduğundan tercih edilmeyebilir. 5w30 olarak Motul eco nergy veya eco lite bizim araçlar için en iyi yağlardan. Orijinallik konusunda titiz davranın her zaman.
Filtre olarak yağ ve hava filtresinde bizim araçlar için orjinal ile benzer kalitede denilebilecek mann marka filtreleri tercih etmenizi öneririm. Bosch'un imitasyonları çok fazla. Orijinalliğinden eminseniz sıkıntı olmaz elbette.
Triger zinciri kontrol ettirilebilir en fazla. V kayışı, buji, şanzıman yağı vb. ürünler orjinal yetkili servisten temin edilmeli.
LPG için de BRC yetkili servislerinde bakım yaptırılabilir.
Fren hidroliği olarak Motul dot 3-4 kullandım 2 sene iyi o da. Alternatifler çok tabi.

Çok teşekkür ederim hocam filtreleri eskiden aldığım yerden alacağım orijinallik yönünden problem yok fakat mann a da bakacağım. Yağ konusunda kilometreden ötürü 5 30 koymayı düşünüyorum senin tavsiyen nedir ?

Yag olarak orjinal eneos cok iyi. Kullanıcı deneyimine göre degisir elbet fakat 80 bin kmdeki aracimda motul denedim 8 bin km de değişip eneos koydum. Psikolojik değil ciddi çekiş farkı oluştu.
Yag Filtresi olarak bosh un iki türlüsü var. 2041 ve 7077 kodlu. 7077 kodlu filtreyi almanızı öneririm. Hava filtresi olarak bosh kullanıyorum 5 seferdir. Sifir sikinti . N11 ve trendyolda eneos yag için altunpetrol saticisi sağlamdır. Filtreler için n11 de Fzrulman satıcısı sağlam.

SM-N975F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bende Eneostan memnundum fakat numaraya göre tercih yapacağız anlaşılan.
Yağ filtresi hususunda önerinizi dikkate alacağım.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Eline emeğine sağlık harikasın hocam çok sağol. Araçta ilk baktığım yer hava filtre borusu idi herhangi sıkıntı yok. Zincir sesini ise sanırım gergi ile karıştırdı exper Pazartesi günü eski park bayi ustalarının açtığı özel servise gideceğim.
Acaba bu type 2 soğutma suyunu nereden bulabilirim Türkiye de ?

Çok teşekkür ederim hocam filtreleri eskiden aldığım yerden alacağım orijinallik yönünden problem yok fakat mann a da bakacağım. Yağ konusunda kilometreden ötürü 5 30 koymayı düşünüyorum senin tavsiyen nedir ?

Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bende Eneostan memnundum fakat numaraya göre tercih yapacağız anlaşılan.
Yağ filtresi hususunda önerinizi dikkate alacağım.

Hocam maalesef servis dışında bulma imkanı yok. Sıvı bir ürün olduğu için yurtdışından temini de olmuyor.

Ugr60

0
Hocam hayırlı olsun. Galiba yakın zamanda bende fb7 ye dönüş yapacam.

Farklı mekanlarda benzer hiçlikler..

Aracınız
Yag filitresini servisten de alabilirsiniz 104 lira.
Filitreleri Mann marka alirsaniz daha iyi olur. 140 bin km icin benim tavsiye edecegim parcalar ve sivilar sunlar;

Yetkili servisten alinmasi ve yapilmasi gerekenler.

Benzin filitresi,
Buji,
V kayisi,
4 litre antifriz,
3 litre Sanziman yagi ve (filitresi)
Fren hidrolik sivisi,

Disarida yaptirmaniz gerekenler.

Subap ayari(bogaz kelebegi temizligi ile birlikte) kulburutor conta degisi tavsiye ediyorum beraberinde onuda yetkili servisten alirsaniz daha iyi olur bence.

LPG enjektor temizligi ve filitre bakimi( profosyonel bir serviste)

Gergi kutugunde sorun varsa avare ve gergiyi “Ina” marka kullanin sadece o parcalar serviste 4 bin civari tutar diye biliyorum bu kadar kasmaya gerek yok bence. Alt takimdan da korukleri ve busingleri(burclar) kontrol edin yeter.

Rutin yag degisimi kaliyor geriye onuda Eneos 0W20 alabilirsiniz.

Bunlarin hepsini yaptirmak cebinizi yorabilir zamana yayabilirsiniz.

Yeni bir araba olmadigi icin tavan citalari cikarilip yikamaya yapildiktan sonra bagaj lastigini cikarin ve aralarindaki camurlari temizleyin. Pas yapmasini engellersiniz hemde aracinizi detayli tanimis olursunuz.

Neden FC5 i satip FB7 ye dondunuz cok merak ediyorum :)

Aracınız
Civic FC5 2020
Yag filitresini servisten de alabilirsiniz 104 lira.
Filitreleri Mann marka alirsaniz daha iyi olur. 140 bin km icin benim tavsiye edecegim parcalar ve sivilar sunlar;

Yetkili servisten alinmasi ve yapilmasi gerekenler.

Benzin filitresi,
Buji,
V kayisi,
4 litre antifriz,
3 litre Sanziman yagi ve (filitresi)
Fren hidrolik sivisi,

Disarida yaptirmaniz gerekenler.

Subap ayari(bogaz kelebegi temizligi ile birlikte) kulburutor conta degisi tavsiye ediyorum beraberinde onuda yetkili servisten alirsaniz daha iyi olur bence.

LPG enjektor temizligi ve filitre bakimi( profosyonel bir serviste)

Gergi kutugunde sorun varsa avare ve gergiyi “Ina” marka kullanin sadece o parcalar serviste 4 bin civari tutar diye biliyorum bu kadar kasmaya gerek yok bence. Alt takimdan da korukleri ve busingleri(burclar) kontrol edin yeter.

Rutin yag degisimi kaliyor geriye onuda Eneos 0W20 alabilirsiniz.

Bunlarin hepsini yaptirmak cebinizi yorabilir zamana yayabilirsiniz.

Yeni bir araba olmadigi icin tavan citalari cikarilip yikamaya yapildiktan sonra bagaj lastigini cikarin ve aralarindaki camurlari temizleyin. Pas yapmasini engellersiniz hemde aracinizi detayli tanimis olursunuz.

Neden FC5 i satip FB7 ye dondunuz cok merak ediyorum :)

Teşekkür ederim ilginize ve fikirlerinize. Allah nasip ederse yazlık yapımı için ödeme günü yaklaşıyor. Makul fiyatlı olup en sorunsuz Civic kasası olan FB7 nin tam nokta atışı olduğunu düşünüyorum.

Geri