Civic FC5 Yeni Honda Civic Ortalama LPG Yakıt Tüketimi...

Aracınız
Civic FB7 2012
@engin51

Arkadaşlar fotoğraflar için teşekkür fakat FC5 lerin şanzımanları FB7 lerden farklı olarak CVT dir.
Aynı zamanda yeni Corollalarda da aynı şanzıman vardır ve Hp, tork, ağırlık olarak FB7 ile aynı olmasına rağmen şehir için 6 litreler civarında sarfiyatı vardır.
ve zaten bizim FB7 ler olarak yakıtı olumsuz yönde etkileyen asıl problemimiz az vites sayısı yani vites aralıklarının uzun olmasıdır.
2006 da FD6 ile başlayan ve FB7 ler ile biten kasaların şanzımanı sorunsuzdur ama şanzımanın fazla yaktırması başlıbaşına bir sorundur.

Not: Kusura bakma @engin51 senin araç FC5 miş. Ben FB7 olarak düşündüğüm için öyle yazdım ama tezim hala geçerli. 6 lireyi yakalayan uzun yol verisi 100 km ile gitsek bile bizim için (FB7) hayale yakındır. :)
Bayramda otoyol kullanımında 80-90 sabitleyici ile son derece sıkıcı bir yolculuk yaptım. İşin garibi, otoyolda benden daha hızlı giden araçlar çok azalmıştı. Eskiden sol şeride neredeyse çıkamazdım.
Ankara'ya gidişte FB7 aracımın göstergesi 5,8, dönüşte 5,6 gösteriyordu. Gerçek hayat verileri ise LPG cinsinden görseldeki gibi.

Hayatımız oldukça pahalıya gelmekte.

:sick:

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220523-153600.jpg
    Screenshot_20220523-153600.jpg
    51.5 KB · Görüntüleme: 83
Aracınız
Civic FB7 2013
Bayramda otoyol kullanımında 80-90 sabitleyici ile son derece sıkıcı bir yolculuk yaptım. İşin garibi, otoyolda benden daha hızlı giden araçlar çok azalmıştı. Eskiden sol şeride neredeyse çıkamazdım.
Ankara'ya gidişte FB7 aracımın göstergesi 5,8, dönüşte 5,6 gösteriyordu. Gerçek hayat verileri ise LPG cinsinden görseldeki gibi.

Hayatımız oldukça pahalıya gelmekte.

:sick:
Valla tabrikler. Ben yokuş aşağı kompresörde o kadar yakıyorum. :)
Muhtemelen aracın manuel vites diye düşünüyorum otomatiklere göre bir tık daha az yakar ama yine de sen o arabanın kıymetini bil...
60 la gideydin 4 lere düşermiydi acaba :cool:;)

Aracınız
Civic FB7 2012
Aracım otomatik
:rolleyes:

Ancak TL/km hesabında yazılımda hata var. Aldığım ekran görüntüsünü inceleyince fark ettim.
Belki güncellemeyle düzelir. Diğer bilgiler ve hesaplamalar doğru.

atk

Aracınız
Civic FC5 2019
Konu Lpg ama ben benzinle ilgili yazacağım. Bugün Konya-Karaman arası 100 km mesafede kendi çapımda bir test yaptım. Konya’dan çıkışta aracı benzine aldım. Karaman çıkışa kadar düzdü.(yaklaşık 90km) Tam 100 km olsun diye biraz daha gittim. Mut yoluna doğru hafif rampa başladı. Rampa başlamadan önceki yakıt tüketimim 4.7 litreydi. Yaklaşık 8-10 km hafif rampa tırmanınca ortalama yakıt değeri 5.1 oldu. Aracın devri hiçbir zaman 2bini geçmedi.(hızım da genelde 105-110 civarındaydı.) Sakin kullandım. Klima açık. Araçta iki kişiydik ve yük azdı. 100km’de 5.1 lt. benzin harcaması iyi midir?

araç 2019 eco exe

Ekli dosyalar

• ADF41DBD-D35D-4F42-9891-B8C3228B0D47.jpeg
    ADF41DBD-D35D-4F42-9891-B8C3228B0D47.jpeg
    89.3 KB · Görüntüleme: 75
Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Arkadaşlar uzun yolda 110 km sabit hızda ECON modu açık gitsek bir sıkıntı olur mu?

mturker

Özel Üye
Konu Lpg ama ben benzinle ilgili yazacağım. Bugün Konya-Karaman arası 100 km mesafede kendi çapımda bir test yaptım. Konya’dan çıkışta aracı benzine aldım. Karaman çıkışa kadar düzdü.(yaklaşık 90km) Tam 100 km olsun diye biraz daha gittim. Mut yoluna doğru hafif rampa başladı. Rampa başlamadan önceki yakıt tüketimim 4.7 litreydi. Yaklaşık 8-10 km hafif rampa tırmanınca ortalama yakıt değeri 5.1 oldu. Aracın devri hiçbir zaman 2bini geçmedi.(hızım da genelde 105-110 civarındaydı.) Sakin kullandım. Klima açık. Araçta iki kişiydik ve yük azdı. 100km’de 5.1 lt. benzin harcaması iyi midir?

araç 2019 eco exe
Olması gereken ve hizinizada bakarsak değer normal, biraz daha yüksek hıza ciktiginizi var sayarsak mesela 120 140 civarı 5.5 - 5.6 civarına çıkardı.

RMX3263 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Enes Ekinci
Aracınız
Civic FC5 2017
Adana tekbaştan mümkünse uzak durun, kesinlikle yardımsever değiller, sallamasyon iş yapıyorlar ve türlü türlü bahanelerle problemlerinizi çözümsüz bırakıyorlar.

Ad Soyad
Erhan dursun
Aracınız
Civic FK7 HB 2019
Arkadaşlar herkese merhaba, 2019 model bir araç aldım. Hayatımda ilk defa lpg’li araç kullanıyorum. Bir kaç sorum var cevaplarsanız çok mutlu olurum.
Öncelikle benim aracım kalan yakıt tüketiminden önce ötmeye başlıyor ve lpg den benzine alıyor aracı. Örneğin 60 km gösteriyor ekranda ama gaz bitti uyarısı verip benzine geçiyor. Bu ekranda yazan km den önce neden lpg bitiyor benim aracımda bir sorun mu var daha önce yaşayan varsa, bilgisi olan varsa bilgilendirirse mutlu olurum.
Diğer sorum ise şu; bu araç ortalama kaç km gidiyor lpg’de. Hangi markanın gazı daha iyi?

Son sorum şu; eco modu açık kullanmak avantaj sağlıyor mu. Bu aracı şehir içi şehir dışı hangi modda kullanmak daha akıllıca. Tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Keza dizelden lpg ye geçtiğim için ciddi sorunlar yaşıyorum. Lpg daha gider diye gaz almıyorum 65 km gösteriyor ekranda ama çaat bitiyor gaz.

Hepinize sevgiler

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@Ulucinar Aracınız hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler dileriz.

1. LPG gösterge kalibrasyonu gerekli.
2. Yakıt tüketimi bir çok kritere bağlı. Trafik, hava, sürüş, klima durumu, lastik tercihi, bakım durumu gibi değişkenlere bağlı olarak değişiyor. Standart depoyla şehiriçi 300km, şehirlerarası 400km civarlarında yol alınabilir. Bunu kendiniz test edersiniz.
3. Bilindik markaların gaz kaliteleri aynı gibi. Shell, BP, Aytemiz, OPET genel olarak iyi.
4. Eco mod LPG ile bir avantaj sağlamıyor açmayın.

Geri