Yeni Üyelere Konu Açma Sınırı

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Ben de bu konu ile ilgili yazılanlara katıldığım için yorum yazmamıştım başından beri.

Yeni üyelerin kendini tanıtmadan, araştırma yapmadan, sorununu yeni konu açarak paylaşması sıkıntılı bir durum.

Bu konu hakkında yaptırımların uygulanması gerekli olacaktır. Bahsi geçen yeni konu açma yasağı bence uygun bir yol. Bu şekilde ister istemez eli arama butonuna gidecektir.

Aracınız
Civic FB7 2013
"Yeni konu açınca ne oluyor bırakın açsınlar" cümlesi ile ilk cümlede söylediğiniz "Forum kurallarını okumuyorlar" cümlesi birbirini o kadar güzel tamamlıyorki. Neden biliyor musunuz?

Siz de konuya yazılan mesajları okumadan, asıl amacı anlamadan, fikrinizi beyan etmişsiniz. Tıpkı forumun kalitesini düşüren arkadaşların kuralları okumadan yaptığı gibi. Okumamışsınız, derdimizi idrak edememişsiniz. Ve bizim söylediğimiz şey de şu, okumaya tahammül edemeyen hazırcı arkadaşlar üye olmasın. Ya da kaçacaksa kaçsın. Durmasın burda.

Ayrıca ek olarak "Donanımhaber"den bunalan buraya kaçıyorsa bence konunun en başından beri söylediğimiz tedbirler tez alınmalı. ;)

Sürekli forumun kalitesini düşüren yeni üyeler diyorsun fakat ben yeni üye değilim ve ayrıca DHF ' den gelenler buranın kalitesini düşürüyor mantığı da yanlış cunku buranın adminleri de oradan geldi zaten yani onlar da orada üye idi benim gibi aktif yorum yazıyorlardı velhasıl genelleme yapman ne kadar doğru ;)

Forumun kurallarını dün okudum baya maddeler vardı ama benim düşüncem tam olarak şu ;
** Yeni katılan üyelerin yeni konu açması ya da yorum yazması kısıtlanmasın
** Yeni katılan üyelerin ilk ne yapması gerektiği Dikkat Çekici biçimde hani şu ilk 10 listesi var ya orada 1.numaralı konuda sabitlensin ki yeni gelen ilk onu okusun.

Bu şekilde hem üye sayısı artar hem de forum büyür. Bu şekilde Adminlerin işi de kolaylaşmış olur teknik olarak kısıtlama ayarı mümkün mü onu bile bilmiyoruz sonuçta. :unsure:

Aracınız
Civic FD6 2010
Ben size yeni üye demedim siz alınmışsınız. Ayrıca ben de yeni üyeyim.
Ama neyse. Garip şeylere takılmaktan konunun özünü anlayamadınız siz.
Sürekli forumun kalitesini düşüren yeni üyeler diyorsun fakat ben yeni üye değilim ve ayrıca DHF ' den gelenler buranın kalitesini düşürüyor mantığı da yanlış cunku buranın adminleri de oradan geldi zaten yani onlar da orada üye idi benim gibi aktif yorum yazıyorlardı velhasıl genelleme yapman ne kadar doğru ;)

Forumun kurallarını dün okudum baya maddeler vardı ama benim düşüncem tam olarak şu ;
** Yeni katılan üyelerin yeni konu açması ya da yorum yazması kısıtlanmasın
** Yeni katılan üyelerin ilk ne yapması gerektiği Dikkat Çekici biçimde hani şu ilk 10 listesi var ya orada 1.numaralı konuda sabitlensin ki yeni gelen ilk onu okusun.

Bu şekilde hem üye sayısı artar hem de forum büyür. Bu şekilde Adminlerin işi de kolaylaşmış olur teknik olarak kısıtlama ayarı mümkün mü onu bile bilmiyoruz sonuçta. :unsure:

Aracınız
Civic FD6 2010
3-4 ay sonra bir hortlatma yapayım.

Forumun girşişindeki günce konular kısmına baktığımızda yine yeni üye olup, işini görğp kaçacak forumdaşlarla dolu olduğunu görüyoruz.

Aracınız
Civic FD6 2010
İşini görüp kaçanlara pek de birşey diyemiyorum. Çaresizlikten buraya gelip işini görüp normalde de otomobil işleri ilgisini çekmediği için bir daha uğramayabilirier. Paylaşımcı olmayışları da yine kendileri ile ilgili bir durum, pek de zorlayamayız.

Ancak aynı konuların tekrar açılmaması için bir sistem iyi olabilir. Girilen konu başlığı yayınlanmadan önce benzer konu başlıklarının filtrelenip gösterilmesi "benzer konular var yine de yayınlamak istiyor musunuz" gibi ikinci bir onay istenmesi, hatta " benzer konuların açılması, aynı cevapların verilmesi ya da gerekli cevabın alınması ihtimalini düşürür" gibi caydırıcı uyarınların yapılması faydalı olabilir.

Aracınız
Civic FB7 2013
İşini görüp kaçanlara pek de birşey diyemiyorum. Çaresizlikten buraya gelip işini görüp normalde de otomobil işleri ilgisini çekmediği için bir daha uğramayabilirier. Paylaşımcı olmayışları da yine kendileri ile ilgili bir durum, pek de zorlayamayız.

Ancak aynı konuların tekrar açılmaması için bir sistem iyi olabilir. Girilen konu başlığı yayınlanmadan önce benzer konu başlıklarının filtrelenip gösterilmesi "benzer konular var yine de yayınlamak istiyor musunuz" gibi ikinci bir onay istenmesi, hatta " benzer konuların açılması, aynı cevapların verilmesi ya da gerekli cevabın alınması ihtimalini düşürür" gibi caydırıcı uyarınların yapılması faydalı olabilir.

O zaman başlıga gore arama yapilmasi lazim, ancak adam "civic" diye konu aciyor. Arama neye gore yapilacak?

Aracınız
Civic FD6 2010
O zaman başlıga gore arama yapilmasi lazim, ancak adam "civic" diye konu aciyor. Arama neye gore yapilacak?
Herhangi bir anahtar kelime ile aratsa aslında aradığı şeyi bulabilir. Atıyorum vites geçişlerinde sorun var "vites" ya da "şanzuman" vs vs diye anahtar kelimelerle aratabilir.
Ama memlekette okuma oranı düşüklüğü malumken bunlara şaşmamak lazım. Benim tek gayem burası gibi kaliteli forumların korunması.

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Konuyu başından sonuna kadar okudum :) Güzel bir konu olmuş. Ben de o zaman karşıt bir görüş sunayım da yeni (bilinçsiz) üyelerin avukatlığını yapayım bari.

-Yeni üye oldum, google'da birşeyler aradım ve beni buraya yönlendirdi. Zaten bilgisayar bilgim çok iyi değil. Amacım bir an önce derdimi çözmek.
-Bildiğim kadarıyla üye olmadan erişim olmuyor. Zaten 5 dakika girip çıkacağım yere üye olmak zorunda bırakıldım :) kendi kendime düşündüm ki bu forumlar neden böyle illa üye olup mail adresimizi falan vermemiz mi gerekiyor!..
-Neyse girdim baktım aradığımı bulamadım. (Aramadım belki de)(Babam daha facebook'u yeni çözdü bu arada o aramayı falan beceremez mesela :D ) Yeni konu açarsam belki cevaplayanlar olur. Yeni konu açacağım ama o da ne sınır var?
-O zaman burası benim aradığımı bulacağım yer değil // -Herhangi bir konuya girip ben yine sorumu sorayım zaten yeni konu açamıyorum.. // vs diğer yönelimler..

Forumlar; takılmayı sevenler için, gazete okumak yerine forumlardan gündemi takip edenler için, spesifik konuları daha iyi anlayabilmek için tasarlanmış. Ben çok aktif bir forumcu değilim burada ama hergün bir kere girip son konulara bakıyorum ilgimi çekeni okuyorum. Ama herkes böyle değil. Herkes bu konuda fikir beyan edenler kadar forumcu değil.

Daha farklı bir bakış açısı getireyim. Misal sınırlar koyacağız kurallar koyacağız şartlar koyacağız. O zaman 2 yönetici yeter buraya diğer moderatörlerin gereği yok ki :) zaten konu açamaz mesaj kısıtlı vs.

Düşüncelerimi yazmadım. Yeni üye olacak birisi gözünden yazmaya çalıştım arkadaşlar. Her yerde aynı sorun var ben okul müdürlüğü yapıyorum neredeyse gördüğüm her yere uyarı notları asıyoruz. Sözleşme yaparken velilerle elli kere belirtiyoruz. İşlem yaparken lütfen çocuğunuzun adını soyadı TC'sini açıklamalara belirtin diye. Sonuç olarak yüzde 90'ı anca yakalayabildik. Hala daha EFT Havale yapmayı bilmeyenler var hala daha telefondan fatura ödemeyi hayretle karşılayanlar var :) Burada bilinçli bir kitle konuyu tartışıyor ama bu konu bile nihayetinde tekrara düşmüş bu da ayrı bir ironi :D

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
3-4 ay sonra bir hortlatma yapayım.

Forumun girşişindeki günce konular kısmına baktığımızda yine yeni üye olup, işini görğp kaçacak forumdaşlarla dolu olduğunu görüyoruz.
Bu gibi aynı konuya dair mesajlarla yeni konu açıldığında, yeni mesajı eski konuya taşıyarak kısa vadeli çözüm buldum diyebilirim ama uzun vadeli ayrıca değerlendirme yapmak lazım :)

Aracınız
Civic FD6 2010
Bu gibi aynı konuya dair mesajlarla yeni konu açıldığında, yeni mesajı eski konuya taşıyarak kısa vadeli çözüm buldum diyebilirim ama uzun vadeli ayrıca değerlendirme yapmak lazım :)
Olsun bu da güzel ve mantıklı bir çözüm. Sizin iş yükünü artırması dışında :)

Geri