Yıkayınca düzgün çalışıyor

Arkadaşlar merhaba. Fc5 kasa 1.5 turbo aracım var. Aracın şanzımanı normalde hiç vites küçültmez. Dipgaz yapsam bile ölü bi tepkime alırım. Gaz pedalı çok ağır olur. Araç ne vites düşürür ne vites atar. Ne kadar basarsam basayım değişmez. Fakat aracı yıkatınca, düzgün çalışmaya başlıyor resmen. Hafif bir dokunuşla vites küçültüyor sonra vites atıyor. Daha fazla basınca daha fazla vites küçültüyor vs vs.. bı duruma psikolojik diyebilirsiniz fakat aracın devir göstergesinden görüyorum. Kesinlikle psikolojik değil. Benim bilmediğim bir sensör falan mı var acaba kirlenince şanzımanın düzgün çalışmasını engelleyen hiç bilemedim. Herhangi bir fikri olan varsa yardımcı olabilir mi acaba?

fx2006

0
Ad Soyad
Ahmet Mehmet
Aracınız
Civic FE1 2021
Sizce servise nasıl anlatsam anlayabilirler durumu
Dip gaz yaptığımda tepki vermiyor derseniz aslında yeterli, bu gaz pedalından veri gelmiyor anlamına gelebilir, elektronik gaz pedalı olduğu için oradan gelen veriye göre araç tepki vermesi lazım, tabi bunu yaşayarak görmek lazım test etmek lazım, bu arada araç sıfırdan beri sizde mi? yani şu yüzden soruyorum PEDALBOX diye bir cihaz var genelde hızlı tepki için bazı arabalara taktırıyorlar olurda ikinci el aldınız da bu modül varsa belki bu modülde arızalanmış olabilir.

Aracınız
Civic FK7 HB 2021
Dip gaz yaptığımda tepki vermiyor derseniz aslında yeterli, bu gaz pedalından veri gelmiyor anlamına gelebilir, elektronik gaz pedalı olduğu için oradan gelen veriye göre araç tepki vermesi lazım, tabi bunu yaşayarak görmek lazım test etmek lazım, bu arada araç sıfırdan beri sizde mi? yani şu yüzden soruyorum PEDALBOX diye bir cihaz var genelde hızlı tepki için bazı arabalara taktırıyorlar olurda ikinci el aldınız da bu modül varsa belki bu modülde arızalanmış olabilir.
Hayır aracı 0 kendim aldım ve aldığımdan beri böyle. Yıkatmadan önce gaz tepkimesi ölü, yıkattıktan sonra düzeliyor. Hatta sırf bu yüzden bile pedalbox almayı kendim düşündüm.

fx2006

0
Ad Soyad
Ahmet Mehmet
Aracınız
Civic FE1 2021
Hayır aracı 0 kendim aldım ve aldığımdan beri böyle. Yıkatmadan önce gaz tepkimesi ölü, yıkattıktan sonra düzeliyor. Hatta sırf bu yüzden bile pedalbox almayı kendim düşündüm.
Pedal box yoksa bence normal gaz pedal sisteminde bir temassızlık var gibi yıkandığında araç nem ile temas sağlanıyor kuruduğunda ise temas kesildiği için tepki vermiyor anlatımınıza göre olay böyle gerçekleşiyor gibi.

Aracınız
Civic FK7 HB 2021
Pedal box yoksa bence normal gaz pedal sisteminde bir temassızlık var gibi yıkandığında araç nem ile temas sağlanıyor kuruduğunda ise temas kesildiği için tepki vermiyor anlatımınıza göre olay böyle gerçekleşiyor gibi.
Arabayı yıkattığım yere mi sorsam nası yıkıyorsunuz pedalı diye ???

Geri