Yol bilgisayarındaki yakıt tüketimi

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Fd6 aracımda yaz aylarındaki 100 km deki yakıt tüketim değeri ş.içi 9,3-9,5 lerdeydi. Kış ayı gelince bu değerler 12-14 lere çıktı. İşin anlamadığım tarafı şu; ben aracı çalıştırdıktan sonra araç gaza geçmeden hareket etmiyorum yaz-kış ve gaza geçme derecesi 37. Yaz kış değerlerinde bu kadar fark olmasına rağmen bir depo(42 litre) ile gittiğim yol değişmiyor(360-380 arası). Yol bilgisayarındaki değerlere bakarak kışın 70-80 km daha az yol gitmem gerekir fakat böyle bir durum da yok.

iPhone cihazından gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Durumunuzda bence anormallik yok, soğuk motor rolantide sıcak motordan fazla yakar ancak rolantideki tüketim benzinden gittiği için farkına varamıyor olabilirsiniz.
Sonuçta yol bilgisayarı Benzin-LPG tüketimi ayrımı yapmadığı için ortalamanız fazla görünüyor. Mevsimler farklı da olsa tüketilen LPGler aynıdır, ancak kışın motor ısınana kadar daha fazla benzin tüketiyorsunuzdur ve tüketim ortalamanız artıyordur.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Durumunuzda bence anormallik yok, soğuk motor rolantide sıcak motordan fazla yakar ancak rolantideki tüketim benzinden gittiği için farkına varamıyor olabilirsiniz.
Sonuçta yol bilgisayarı Benzin-LPG tüketimi ayrımı yapmadığı için ortalamanız fazla görünüyor. Mevsimler farklı da olsa tüketilen LPGler aynıdır, ancak kışın motor ısınana kadar daha fazla benzin tüketiyorsunuzdur ve tüketim ortalamanız artıyordur.

Rölantide yazın çalışmada 1 dk da gaza geçiyorsa kışın da hadi geçsin 4 dakikada , her çalıştırmada min 30 km yol yapıyorum 100 km için 3 defa beklemiş olsam rölantide toplamda fazladan(yaza göre) 9 dk beklemiş olurum , 9 dakikalık rölanti beklemesinde 3 litrelik fark oluşur mu? 100 km deki 3 litrelik fark 380 km de 10-11 litre benzin tüketimi yapması lazım rölantide, benzin depom hep doludur her gaz aldığımda benzini de tekrar doldururum ki ben kış aylarında gaz alırken benzini doldurunca max 25-30 tl lik benzin alıyorum. O yüzden rölanti beklemesinden kaynaklı olacağını sanmıyorum.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@w0lkan Yol bilgisayarı verilerinin doğru olduğunu düşünmüyorum, ama kışın daha fazla yakıt tüketmesi gerekiyor tüketim aynı demişsin bura da bir gariplik var :)

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
@w0lkan Yol bilgisayarı verilerinin doğru olduğunu düşünmüyorum, ama kışın daha fazla yakıt tüketmesi gerekiyor tüketim aynı demişsin bura da bir gariplik var :)

Gittiğim km ye özellikle dikkat ediyorum hiç 360 ın altına düşmüyor ş.içinde . Yaza göre 10-15 km lik fark vardır en fazla , 360-380 arasında yani. Her yakıt aldığımda da trip B yi sıfırlayıp 42 litre ile doğrudan gittiğim km ye bakıyorum.Buna rağmen yol bilgisayarındaki fark ciddi anlamda büyük. Yol bilgisayarı sağlıklı ölçüm yapmıyor sanki, 12-13 litre benzin olarak ölçüyorsa 14 litre lpg tüketmesi gerekir,bu da 300 km de gazın bitmesi demek. Konuyu araştırıyorum

ywzckr

0
Gittiğim km ye özellikle dikkat ediyorum hiç 360 ın altına düşmüyor ş.içinde . Yaza göre 10-15 km lik fark vardır en fazla , 360-380 arasında yani. Her yakıt aldığımda da trip B yi sıfırlayıp 42 litre ile doğrudan gittiğim km ye bakıyorum.Buna rağmen yol bilgisayarındaki fark ciddi anlamda büyük. Yol bilgisayarı sağlıklı ölçüm yapmıyor sanki, 12-13 litre benzin olarak ölçüyorsa 14 litre lpg tüketmesi gerekir,bu da 300 km de gazın bitmesi demek. Konuyu araştırıyorum

Hocam benim arac yazin 280 gidiyordu suan sanki 260 gibime geliyor bide ekranda surekli kar simgesi cikiyor hosuma gitti buzlanmayi 3 derecede veriyor fc5 de 14 lt civari tuketiyorum. Ama isin garip yani 8000 km de yarim depo benzin harcadigim 150 tl civari benzin yapiyor benzin 7 tl yazin, suan 1000-1200 km de 100tl benzin harciyorum benzin 6 tl. Benim benzinde acayip artis var gostergeden degil cepten cikan bu. Bi cikarim yaparsan bende ogrenmek isterim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Hocam benim arac yazin 280 gidiyordu suan sanki 260 gibime geliyor bide ekranda surekli kar simgesi cikiyor hosuma gitti buzlanmayi 3 derecede veriyor fc5 de 14 lt civari tuketiyorum. Ama isin garip yani 8000 km de yarim depo benzin harcadigim 150 tl civari benzin yapiyor benzin 7 tl yazin, suan 1000-1200 km de 100tl benzin harciyorum benzin 6 tl. Benim benzinde acayip artis var gostergeden degil cepten cikan bu. Bi cikarim yaparsan bende ogrenmek isterim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Valla hocam eski notları bilgileri herşeyi karıştırıyorum bulursam haber veririm mutlaka. Yazın her gaz aldığımda 12-13 tl lik benzin alıyordum şuan 25-30. Benzin tüketimi 2 katına çıktı her depo için bu da rölantide bekleme süremin uzamasına bağlıyorum ama rölantide bekleme sırasında harcanan yakıt 100 km deki tüketime bu kadar etki etmemesi gerek. Büyük ihtimalle yol bilgisayarının bu değerleri hesaplama mantığı farklı yada bilgi aldığı yerde havaların soğumasıyla tüketimin yanlış hesaplanmasına sebep olan bir durum var.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aracın rolantide hareket halinde olmadığı durumlar muhtemelen yakıt hesaplamasını ciddi etkiliyor.
FB7de şöyle bir durum hatırlıyorum, birkaç yıl önce yazın benzinlikten yakıt aldıp sayacı sıfırladıktan sonra 1 km. içinde biraz gazlayarak üst üste 3 tane ışıkta beklemiştim ve 1 km.de (hatta 0,9'du) tüketim ortalamam 19 lt civarı kalmıştı, 200 km yol sonrasında bile yol bilgisayarı 13lt civarıydı ancak LPG aldığımda da 25-26 lt. civarı birşey almıştı. Çok önemsememiştim ama araba göründüğünden az mı yakıyor diye aklımda kalmıştı.

Geri