Civic FC5 Yüksek hızlarda Lpg kullanımı hk.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Selamün aleyküm ,

LPG kullanımında araçlarımızın uzun süre yüksek hızda devam etmesi araca zarar verir mi ? Yani uzun yola çıkıyorsunuz ve otobanda uzun süre devamlı saatte 180-190 km hız ile devam ediyorsunuz. Bu doğru bir durum mudur ? Çevremde genelde araçlarına sonradan lpg taktıran arkadaşlarım var ve hepsi hemen hemen iyi bir şey olmadığını savunuyorlar ve araca zarar verdiğini iddaa ediyorlar. Bizim araçlarımız fabrika çıkışlı lpg li olduğu için buna uygun tasarlanmıştır diye düşünenlerdenim ben açıkçası.
Ve aleykümselam
Hocam dediğiniz süratler ciddi yüksek. Haliyle daha yüksek devir ve ısı ortaya çıkacak. Uzun süreli bu tarz sürüşü başta önermem. Veya benzinde gidin derim. Araç yeniyse çok birşey olmayabilir. Eski ise zayıf yerden problem çıkarabilir.
Hadi sürdüğümüzü farzedelim. Ona göre tedbirli olunmalı.
> Soğutma sistemi çok iyi çalışıyor olması lazım.
> Conta sağlam olmalı.
> Motor yağı max koruyucu ve sıcağa dayanıklı olması lazım. Yağ pompası orjinal olmalı.
> Yüksek devirde çok iyi yakıt hava karışımı gerçekleşmesi lazım.
> Aracın boş ve dolu olmasıda motor yükünü etkiler.
> Deponun full olması lazım. Yeterli basınç oluşmaz ise benzine geçiş yapar.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Aracınız
Civic FC5 2018
hocam bu konuyu ben de merak ediyordum youtube'da bununla ilgili videolar mevcut. civic için herhangi bir sorun yok içiniz rahat olsun ama yine de hatırlatayım hız felakettir.. 110 130 km neyimize yetmez ki

SM-A605F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hız felakettir haklısın kardeşim. Bende o hızlara çıkmıyorum zaten, 130 u geçmem.Sadece mevzu geçti merak ettim.

Aracınız
Civic FC5 2018
Bahsedilen hız baya yüksek motor sürekli yüksek devirde çalışacak lpg kaynaklı açığa çıkan fazladan ısıyla motora illaki zarar verecektir. Bir de bu hızlarda yapılacak uzun süreli yolculuklar da araçlarımızdaki standart lastikler açığa çıkan yüksek ısıdan dolayı zarar görecektir. Ben uzun zamandır bu hızlara çıkmıyorum. Uzun yolculuklarımda 3-4 sa de yaklaşık yarım saat aracı benzinde kullanırım.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Aslında konuyu açarken yanlış belirttim. 140 kmh ve üstü hızlar demeliydim.

Aracınız
Civic FC5 2018
Aracınız
Civic FC5 2018
Honda bunu düşünmemiş midir?yazılımın, soğutma sisteminin, ve ısıya dayanması gereken parçaların ona göre tasarlandığını düşünmek istiyorum. Fabrikasyon lpg li araçlarda yüksek devirlerde ve yük altında saatlerce ar-ge yapıldığını zannediyor ve umut ediyorum.

MI 6 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Bende aynı fikirdeyim açıkçası. Hatta resmi sitede bunu özellikle belirtmişler aslında.

Ekli dosyalar

• honda.JPG
    honda.JPG
    107.9 KB · Görüntüleme: 29
Aracınız
Civic FC5 2018
Ve aleykümselam
Hocam dediğiniz süratler ciddi yüksek. Haliyle daha yüksek devir ve ısı ortaya çıkacak. Uzun süreli bu tarz sürüşü başta önermem. Veya benzinde gidin derim. Araç yeniyse çok birşey olmayabilir. Eski ise zayıf yerden problem çıkarabilir.
Hadi sürdüğümüzü farzedelim. Ona göre tedbirli olunmalı.
> Soğutma sistemi çok iyi çalışıyor olması lazım.
> Conta sağlam olmalı.
> Motor yağı max koruyucu ve sıcağa dayanıklı olması lazım. Yağ pompası orjinal olmalı.
> Yüksek devirde çok iyi yakıt hava karışımı gerçekleşmesi lazım.
> Aracın boş ve dolu olmasıda motor yükünü etkiler.
> Deponun full olması lazım. Yeterli basınç oluşmaz ise benzine geçiş yapar.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...
Allah razı olsun. Baya bir emek vermişsin. Sağolasın..

Aracınız
Civic FC5 2017
Yanlız bu video tam bizi anlatmıyor sanırım. Araç Honda Jazz ve lpg sonradan montaj. Bizim araçlarımız fabrika çıkşlı lpg li biliyorsunuz. Aynı olmayabilir.
evet dogru dursun hocam ama sonucta LPG nın verdıgı sebeb aynı olur Eco LPG de üst kapak diğerlerinden farklı daha saglam ama ne kadar saglamda olsa LPG nın ürettiği yüksek ısı düşmüyor... Eco LPG de olsa sürekli fan açıyor

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2013
Lpg li honda civicler için devamlı olarak yüksek devirlerde ve süratlerde kullanmak subap ayarını erken bozar bu ayarın bozulması ise:
Yağ eksiltme
Çekiş düşüklüğü
Geç çalışma
Gürültülü motor sesi gibi eksi durumlara sebep olur kendi aracımda tecrübe edilmiştir.

Subap ayarı bozulduktan sonra tekrar ayar yaptırıp sakin kullandığımda bunların hiçbiri kısa vadede oluşmadı.
Anlattığınız şekilde
Motor ve parçaları erkenden ömrünü tamamlar bunları takip edip zamanında değiştirirseniz büyük bir problemle karşılaşmazsınız,
misal yağ ve filtreler, lpg bakımı, fren sistemi, hortumlar, contalar vs.

Bende hız tutkunuyum fakat bu aralar 70_ 80 bilemedim 90 km lerde sürüş yapıyorum.
Tamamen duygusal sebeplerden

180 ve üzeri 10 dakikadan fazla sürdüğüm olmadı öyle biryer bildiğim yok.
180 km ve üzeri 30 dk ve üzeri sürüş yapan var mı?

Aracınız
Civic FC5 2018
Lpg li honda civicler için devamlı olarak yüksek devirlerde ve süratlerde kullanmak subap ayarını erken bozar bu ayarın bozulması ise:
Yağ eksiltme
Çekiş düşüklüğü
Geç çalışma
Gürültülü motor sesi gibi eksi durumlara sebep olur kendi aracımda tecrübe edilmiştir.

Subap ayarı bozulduktan sonra tekrar ayar yaptırıp sakin kullandığımda bunların hiçbiri kısa vadede oluşmadı.
Anlattığınız şekilde
Motor ve parçaları erkenden ömrünü tamamlar bunları takip edip zamanında değiştirirseniz büyük bir problemle karşılaşmazsınız,
misal yağ ve filtreler, lpg bakımı, fren sistemi, hortumlar, contalar vs.

Bende hız tutkunuyum fakat bu aralar 70_ 80 bilemedim 90 km lerde sürüş yapıyorum.
Tamamen duygusal sebeplerden

180 ve üzeri 10 dakikadan fazla sürdüğüm olmadı öyle biryer bildiğim yok.
180 km ve üzeri 30 dk ve üzeri sürüş yapan var mı?
Öncelikle çok sağol bilgilendirme için. Allah razı olsun. İzmir - İstanbul otoyolunu kullandın mı hiç bilmiyorum ama 150 kmh ın altında giden daha az sayıda. 180,190.200 ler havada uçuşuyor. Bizim Honda lar bile rüzgarlarından savrulacak nerdeyse bu hızlarda giden araçlar yüzünden. Bende bu hızlara çıkan biri değilim sadece bu sene merak ettim 190 a kadar çıktım bu dediğim yolda ve 5-10 dk kadar devam ettim. Ne yalan söyleyeyim daha da gider hisstirmiyor hiç araçlarımız. MaşaAllah. Sonra 120-130 cruze kontrol devam..

Geri