Civic FC5 klima otomatik mod ayarı

Aracınız
Civic FC5 2019
merhabalar, önceki aracım renault captur icon da klimayı otomatik mod da açınca hem ön cam, hem baş, hem dd ayaklara aynı anda veriyordu ve yazın klima çarpması gibi bir sorun olmuyordu. şimdiki aracımda (2017 eco elagans) klimayı otomatik modda açınca dereceyi soğuğa ayarlayınca sadece başa, sıcağa ayarlayınca da sadece ayaklara veriyor. haliyle sıcak - soğuktan daha fazla etkileniyorum. tüm havalandırmanın aynı anda açıldığı (baş, cam, ayaklar) var mıdır? yardım lütfen

MI 6X cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
merhabalar, önceki aracım renault captur icon da klimayı otomatik mod da açınca hem ön cam, hem baş, hem dd ayaklara aynı anda veriyordu ve yazın klima çarpması gibi bir sorun olmuyordu. şimdiki aracımda (2017 eco elagans) klimayı otomatik modda açınca dereceyi soğuğa ayarlayınca sadece başa, sıcağa ayarlayınca da sadece ayaklara veriyor. haliyle sıcak - soğuktan daha fazla etkileniyorum. tüm havalandırmanın aynı anda açıldığı (baş, cam, ayaklar) var mıdır? yardım lütfen

MI 6X cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
mantıken sıcak hava yükselir soğuk hava ise alçalır bu sebeple Civic in kliması bu şekilde verimli çalışacağı mantığı ile tasarlanmış soğuk havayı yukarıdan sıcak havayı aşağıdan veriyor, Civic in otomatik kliması fazla seçenek içermeyen basit bir icat. Henüz kendim tam test etmedim ama fan hızını manuel olarak sabit kısık tutarak hava yönünüde sadece baş ve ayaklara vererek klape aç kapa yaptıracak mı? şeklinde denemek lazım Civic genelde fan hızını azaltıp arttırarak sıcaklık ayarlıyor.

Civic in klima kontrol bölümünden klimanın üfleyeceği bölümü manuel çalıştırmayı seçerek seçebilirsiniz ancak sadece yukarı, sadece aşağı ve yukarı yada sadece ön cam buğu çözücü ile buğu çözücü ve aşağı yön seçenekleri seçilebiliyor sanırım toplam dört seçenek var ama üç tane çıkışın hepsinden aynı anda hava üfletmek mümkün değil manuel ayarda sıcaklık ayarı yapar yön ayarı yapmaz. Bence klimayı otomatiğe aldığınızda kalorifer peteklerinin yönünü üzerinize hava üflemeyecek şekilde ayarlarsanız problem büyük ölçüde çözülebilir.

Captur gerçekten baş, cam ve ayaklara aynı anda hava üflüyorsa bravo onun kalorifer fanına:) havalandırma kazanındaki pervane motoru epey kuvvetli olmalı. Genelde bunların hepsini aynı anda açınca kaloriferin hava akış şiddeti azalır.

Klimayı genelde kompresörün ömrünü arttırmak açısından gerekli olmadığı hallerde sürekli kapalı tutuyorum, genelde kışın manuel modda sadece kaloriferi ısıtma için kullanıp ara sıra 5-6 günde bir kompresör gazı ve yağı dibine çöküp bozulmasın diye 7-8 dakika klima çalıştırıyorum.

Geri