LPG'li Araçta Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Aracınız
Civic FB7 2015
LPG Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır? En Doğu LPG yakıt Sarfiyatı Hesaplama Yöntemi Nedir?

LPG’li araçlarda yakıt tüketimi hesaplaması yaparken araç sahipleri doğru bildiği yanlış yöntemlerle hesaplama yaparak, aracının az veya fazla yakıt tüketim yaptığını sanmakta. Böylelikle gereksiz yere LPG servisinin yolunu tutup boşu boşuna yedek parça değişimi veya LPG ayarı yaptırıp masraf etmekteler. Bu yazımızda LPG’li araç yakıt tüketimi nasıl hesaplanır? doğruları ve yanlışları ile anlatacağız. Konuya yanlış bilinen yöntemleri başlıklar altında detaylıca sıralayarak başlayalım.

1: Depodaki Gaz Bitince Belirli Miktarda Gaz Alıp Deneyerek LPG Yakıt Tüketimi Hesaplama Yöntemi.

Aracın gazda kaç kuruş yaktığını hesaplamak için çoğu kişinin yanlış hesaplama yaptığı yöntemlerin başında gelen bu konuya basit bir örnek verecek olursak, Araç ister sıralı sistem olsun isterse karbüratörlü depodaki gaz bitince 20 tl lik yakıt alınarak bitene kadar kullanma yöntemidir. Oysaki bu yöntemle yakıt sarfiyatı hesaplandığında gereğinden az yaktığı veya fazla yakıt yaktığı görülecektir.

Çünkü araca yakıt basılan Otogaz pompalarında dünyanın neresinde olursa gizli tutulan üretim hatası mevcuttur. Bu hata yüzünden aracına otogaz alan her on müşteriden üçü ortalama depoya iki litre yakıt fazla almakta yada 2 litre az almakta buda bu nedenden dolayı araç sahibi aracının gazda az veya fazla yaktığını düşünmektedir.

Dolu Depo Eksilince veya Boş Depo Doldurup Bitirip LPG Yakıt Sarfiyatı Hesaplama

LPG yakıt sarfiyatı hesaplamasında yanlış uygulanan yöntemlerden biride dolu depo ile 200 km gibi belli bir km yol yaptıktan sonra depoyu doldurup alan litreye göre hesaplama yöntemidir. Üst konuda belirtiğimiz gibi Otogaz pompalarından kaynaklı eksik yakıt ihtimali olduğundan dolayı yakıt tüketimi sarfiyatı tam olarak hesaplanmaz.

LPG'li Araçlarda Yakıt Tüketim Hesaplamanın En Doğru Yöntemi

Doğru LPG yakıt sarfiyatı ölçümü için aşağıda belirtilen şartların uygun olması gerekir.

1: Araç ister sıralı sistem isterse karbüratörlü sistem LPG’li olsun depodaki gaz tamamen bitmiş olmalı.

2: Araçta LPG yakıt sarfiyatı hesaplama için en az bir saat boş vaktinizin olaması gerekir.

3: Aracın motor ateşleme sistemi ve LPG ayarının iyi olduğuna emin olmalıyız.

4: En dikkat edeceğimiz konu ise araca Otogaz istasyonunda sizin yakıt alacağınız pompada en az 30 litre yakıt alan birinin arkasına 20 TL lik gaz almanız olacaktır. Uygun anı kollayıp sizden önceki araca en az 30 litre yakıt verilen pompa olması doğru LPG yakıt tüketim hesaplama için en başta gelen kriterdir.

5: Aracın KM saatini sıfırlayıp şehir içi trafiğinden çıkartarak beşinci viteste 80-85 km sabit hızda gidebildiği yere kadar gitme ile aracın gerçek LPG yakıt tüketimi hesaplama yöntemidir. Bu yöntem dışında yapılan hesaplar yanlış olacaktır.

https://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir ALINTILDIR.

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Bende genelde full doldur full bosalt yapiyorum ortalama 34 lt lpg alıyor aracim genelde 330-350 km arasi gidiyor sakin kullanirsam. Pek bu degerler degismez bende genelde de hep ayni istasyondan alirim. Ama dediginiz gibi etken cok pompa basinci hava sicakligi aracin yuku trafik vs kesin degerler olmasada yakin ortalama birseyler elde ediyorruz iste

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FB7 2015
ben en cok 4. maddeye takıldım.. uzun süre gaz alınmamış pompadan alınırsa havamı basıyor tüpe

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=5239]vasco1925[/MENTION] Paylaşım için teşekkürler.

KUZEY

0
Aracınız
2015 executive eco otomatik aracım ile bugün ölçümümü tamamladım. 1 hafta önce 88₺’ye 30 L gaz aldım ve 230 km’de son yeşil ışık yanıp sönmeye başladı. Bugün 280km’de tamamen bitti. Kullanımın tamamı şehir içi kısa mesafe ve soğuk motor. Econ açık olarak benzin 9,2L/100km tüketim gösteriyor, 10,7L/100km gaz tüketmiş. Yani benzinden 16% daha fazla. 10 km benzin kullandığımı varsayarsak 88₺/270km yani 32,5 kuruşluk tüketim var. Bana baya fazla gibi geldi. Araç 45.000 km’de bakımları yeni ve gayet sakin kullanıyorum. 1,5dci megane 3’ten sonra fazla gibi geldi... ne yapmalıyım??? Yardım lütfen.

2015 executive eco otomatik aracım ile bugün ölçümümü tamamladım. 1 hafta önce 88₺’ye 30 L gaz aldım ve 230 km’de son yeşil ışık yanıp sönmeye başladı. Bugün 280km’de tamamen bitti. Kullanımın tamamı şehir içi kısa mesafe ve soğuk motor. Econ açık olarak benzin 9,2L/100km tüketim gösteriyor, 10,7L/100km gaz tüketmiş. Yani benzinden 16% daha fazla. 10 km benzin kullandığımı varsayarsak 88₺/270km yani 32,5 kuruşluk tüketim var. Bana baya fazla gibi geldi. Araç 45.000 km’de bakımları yeni ve gayet sakin kullanıyorum. 1,5dci megane 3’ten sonra fazla gibi geldi... ne yapmalıyım??? Yardım lütfen.

Genelde kısa mesafe ve soğuk motor benimkide..90 TL ye 317 km yaptım bu ay.

KUZEY

0
Aracınız
Genelde kısa mesafe ve soğuk motor benimkide..90 TL ye 317 km yaptım bu ay.

Araç otomatik ise iyi bir değer, bugün 2.99₺/ litre’den Shell’den yakıt aldım 90₺, 30,01 litre aldı... bakalım ne kadar gidecek??? Cvt şanzımanların tork konvertörlü araçlara göre daha az yaktığı fikri ağır basıyor. Sanırım kavramadaki eksiklikten.

mert11

0
Şu anki durumda nerden bulacağız 30 litre lpg alan aracı ? Ben bakıyorum pompalar genelde 20 tl yada 50 tl lık lpg alanlar ile mevcut. Ben hep shell den fulluyorum 35 litre alıyor 230 ile 250 km arası gidiyor. ( İstanbul ataşehir Fd6 otomatik )

SM-G935F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Aracım Otomatik Vites Fb7 kasa, dolu depo Lpg ile 331 km yaptım. Daha sonra 33.5 Lt ile Lpgyi fullettim. Das diye bir Akaryakıt İstasyonu ilk kez 18 Mayısta Lpg koymuş. Çokta ucuzdu, litresini 2,83 den aldım diye hatırlıyorum. Depo 95 Tlye doldu. En az 250 kmsi şehir içinde kullanıldı. Şehir dışı kullanımda da 150km hızlara çıkıldığıda olmuştu.

Aracınız
Ben gecen hafta b7 aracima brc lpg taktirdim. Depo 33 litre ile fullendi. 200 km yol yaptim, suan 1 isik yaniyor. Bakalim depo kac km de bitecek.

SM-E500H cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri