Marş aldiktan sonra gelen sürtme sesi

Aracınız
[video=youtube_share;uleguQ-Pi6Y]https://youtu.be/uleguQ-Pi6Y[/video]

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. bir süre önce kazara farketmiş olduğum bu foruma üye oldum ve düzenli paylaşım yapan arkadaşlar sayesinde çok faydalı bilgiler ediniyor, şimdiye kadar yüzeysel bildiğim bir çok şeyi daha iyi öğrenme fırsatım oldu. emeği geçen herkese teşekkürler...

benim sorunuma gelecek olursak yaklaşık 1-1.5 ay kadar önce aracımı sabah çalıştırırken yüklemiş olduğum videoda ki ses geldi. sanki birşey sürtüyor zorlanıyor gibi... araç ısındıktan sonra aracı kapatıp tekrar marşa basınca yapmıyor bu sesi ve bu ses çok canımı sıkıyor. nadiren yapıyor bunu daha önce video çekmeye çalışırken bir çok defa yapmadı. aracı yaklaşık bir haftadır her sabah çalıştırırken kaputu açıp videoya çekiyordum bugün yakaladım sesi sonunda... şimdiye kadar ustaya gidecek vaktim ve zamanım olmadı çünkü il merkezinden yaklaşık 95 km uzaklıkta üç bin nüfuslu küçük bir ilçede görev yapıyorum. zaten adıyaman'ın sanayisinde bizim araçların yağını suyunu değiştirmekten başka halinden anlayacak usta bulunmamakta.. ben açıkçası marş dinamosu ile alakalı orada bulunan kayışın sürtmeden dolayı veya gergin olmasından dolayı motor soğukken yapabileceğini düşündüm. açıkçası tam ses nerden geliyor motor tarafından mı yoksa marş dinamosu tarafından mı kestiremiyorum.. ateşleme sistemi ile alakalı bir sorun değildir diye düşünüyorum çünkü yaklaşık 2-3 ay kadar önce bujileri ve bobinleri set halinde değiştirdim.. inşallah çok masraf çıkartacak birşey değildir diye umuyorum. çünkü son bir senede araca ağır bakımları ile beraber 3 bin lira para harcadım. yardımlarınızı bekliyorum.. şimdiden teşekkürler...

Bana kalirsa marşa biraz uzun basiliyor gibi. Biraz erken biraksan..bi dene bakalim.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Bana kalirsa marşa biraz uzun basiliyor gibi. Biraz erken biraksan..bi dene bakalim.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hocam aslında çok uzun bastığım yok, yani soğukken nasıl çalıştırıyorsam sıcakken de aynı şekilde çalıştırıyorum. soğukken 5-6 günde bir böyle yapıyor sonrasında tekrarlamıyor. hatta soğukken 2-3 defa arka arkaya tekrar yapacak mı diye denediğimde kesiliyor. inşallah benim marşa basma şeklimle alakalı bişeydir veya marş dinamosu ile alakalı da masraf çıkartmaz... :)

Aracınız
[MENTION=10134]cestista[/MENTION] 2 yıldır bendede yapıyor 2008 otomatik öyle kullanıyorum takmiyorum pek sıkıntı olmadi

SM-J700F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam ne kadar sıklıklı yapıyor acaba? Hiç ustaya veya servise gösterme fırsatınız oldu mu? Olduysa ne dediler teşekkürler

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Her sabah yapıor ilk calistirdigimda öğlen bazen yapıor bir ustaya da sormadım sıkıntı olmuyor diye ama mars dinamosu olabilir çözüm bulunca paylasirsaniz sevinirim

SM-J700F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
[MENTION=10134]cestista[/MENTION] Bu olay benim arabada da var. Hatta gecen gun otoparkta bir honda crv marsa basti. Ondan da ayni ses geldi. Yazin yapmiyor soguk havalarda oluyor. Benim bu konuda duydugum civiclerde kronik oldugu. Mars motorunu sokup parcalarini yagladiktan sonra bu sorun ortadan kalkiyormus. Ben de yaptirmadim henüz.

Aracınız
benim 2013 fb7 aracımda da ara sıra oluyor.dediğiniz gibi özellikle soğuk havalarda yapıyor.daha önce renault clio aracımda aynı sorun oldu.marş motoru sökülüp dişlileri yağlandı ve o ses kesildi.zaten fb7 de sesi ilk duyduğumda tecrübeli olduğumdan kendi kendime teşhisi koymuştum.

Aracınız
Anladığım kadarıyla herkes marş motorundan kaynaklandığını söylüyor. En kısa sürede şu marş motorunu söktürüp parçalarını yağlatıp gelişmeleri paylaşacağım. İlginiz için teşekkürler içim rahatladı:)

Geri