2020 - 2023'ün en iyi lastikleri

2023'ün Bağımsız Testlere göre En İyi Yaz Lastikleri:

Video

2022/2023'nin Güncel Testlerine göre En iyi Kış Lastikleri:

Testler 225/45 R17 Ebatlarındaki Lastiklerle yapılmış:

1.Karda Fren Testi: Yerli üretimi Petlas Snow Master burada iyi iş çıkarmış.

1667129956762.png

2. Karda Çekiş:
1667130261172.png

3. Karda Yol Tutuş
1667130308574.png

4. Islak Zemin Frenaj ve Yol tutuş performanslarına geçince Petlas, özellikle frenajda Blizzak LM005'in yaklaşık 12 metre daha sonra duruyor. 80km/s'lik bir hızdan yaklaşık 40metre sonra durması biraz ürkütücü. Wet handling tablosunda da pistte atılan tur süresini ifade etmekte.
1667130687053.png

5. a.Straight Aqua tablosunda Su drenaj performansı gösteriliyor ve burada lastik sudayken çıkılabilen hızlar verimiş.
b.Curved aquaplaning tablosunda da ıslak yolda hızlanmak için harcanan süreler verilmiş. Aracın yanal olarak kayma sürelerinin tersini yansıtıyor tablo bir nevi.

1667131172637.png

6. a.Kuru Zemin Fren performansı
b.Kuru zemin Yol tutuşunu gösteren pist süresi.

1667131555100.png

7. Gürültü ve kişisel bakış açısıyla (öznel) Konfor oranları:
1667131720599.png

8. Yuvarlanma Direnci ve Fiyat tabloları. Yuvarlanma direnci yakıt ekonomisine etki etmekte. Bu bağlamda petlas her iki tabloda da iyi bir konumda.
1667131929246.png

Test sonuçlarına göre R17 45/225 için 2022/2023'ün en iyi Kış lastikleri:

1. Bridgestone Blizzak LM05
2: Continental TS870
3. Hankook winter i cept RS3
4. Pirelli Cinturato Winter 2

Kaynak (Source): https://www.tyrereviews.com/Article/2022-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm
Test videosu :

2020'nin Güncel Testlerine göre En iyi Lastikler:

4 Mevsim Lastikler

1. Goodyear 4 seasons Gen 3
2. Hankook Kinergy 4S2
3. Continental AllseasonsContact
4. Bridgestone Weather Control A005
5. Michelin Crossclimate Plus

Kış Lastikleri
Bridgeston Blizzak LM005
Continental Wintercontact TS860
Michelin Alpin 6
Michelin Pilot Alpin 5
Nokian WR 4
Goodyear Ultragrip 9+
Goodyear Ultragrip Performance+
Hankook i Cept RS2

Yazlık Lastikler

-Performans

Michelin PilotSport 4 ve 4S
Goodyear F1 Eagle Assymetric 5
Continental PremiumContact 6
Hankook S1 Evo 3

-Düşük gürültü seviyesi ve düşük yakıt tüketimi
Goodyear Efficientgrip Performance 2
Nokian Wetproof
Falken Ziex ecorun 310
Michelin Primacy 4

Arkadaşlar Tyre review, 2020'nin en iyi lastiklerini bir videoda derlemiş ben de buradan yola çıkarak bir derleme yaptım. İlk etapta yazlık lastiklerden başladım, sonrasın 4 mevsim, en altta da yüksek performans lastik testleri ve SUV lastiklerinin test linklerine yer verdim. Dileyen oradan bakabilir. İlgili video en alttadır.

Yazlık lastik ile başlayalım:

Goodyear Eff. grip Performance 2'nin TÜV SÜD testleri :

ISLAK ZEMİN
wet braking perf.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

GY Eff. Grip 2, En iyi ıslak zemin yol tutuşuna sahip lastik olarak görünüyor teste katılanlar arasında.

Islak zemindeki yol tutuş ile devam edelim:

wet handling.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

.Diş aşınma.png

Aşınma testlerinde de yine oldukça iyi sonuç almış. Özellikle tanıdığımız ve bildiğimiz sert lastiklere göre ömrü +%50'den daha fazla görünüyor.

Farklı kaynaktan testlerle devam ediyorum: Lastik ölçüleri 225/50 R17 , test aracı Volvo denilmiş. Test İsveçte yapılmış.

Konfor ve yakıt ekonomisi testleri :

komfor ve ekonomi.png

Kuru Zemin Performansları

kuru zemin.png

Kaynak: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Teknikens-17-Inch-Summer-Tyre-Test.htm

4 MEVSİM Lastiklere bakarsak önerilen 2 Lastik mevcut: Michelin CrossClimate Plus ve Goodyear 4 Seasons Gen 3.

Goodyear'ın 4seasons Gen 3 testi yok yeni olduğu için ancak Gen2'nin olduğu testleri atıyorum:

Testler 225/45 R17 BMW 1 Serisi araçla yapılmış:

Kuru Zemin frenleme ve Yol tutuşu:

kuru zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Kuru zeminde referans yaz lastiğine en yakın performansı Michelin CC+ vermekte...

Islak Zemin frenleme ve yol tutuşu testleri:

Islak zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Karlı zemin fren ve yol tutuş testleri :

Karlı zemin.png

Yakıt ekonomisi ve gürültü değerleri :
ses.png

Aşınma değerleri, her 1000km'ye düşen fiyat ve lastik fiyatları tabloları:
fiyat.png

Bunların dışında Ultra Yüksek Performans Lastiklerinin testleri için şu linklere bakılabilir:

245/35 R19 ve 265/35 R19

Önerilenler genel olarak UHP için :

Continental SportContact 6
Continental PremiumContact 6
Goodyear Eagle F1 SuperSport
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5
Michelin Pilot Sport 4S
Michelin Pilot Sport 4
Hankook Ventus S1 evo 3
Nokian PowerProof
Vredestein Ultrac Vorti
Falken Azenis FK510

SUV için önerilen Lastiklerin en tepesinde Michelin Pilot Sport 4 yer alıyor:

Testler:

Ekli dosyalar

• 1667130382805.png
    1667130382805.png
    41.8 KB · Görüntüleme: 14
  • 1667131781505.png
    1667131781505.png
    40.7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
2023'ün En iyi Yaz Lastikleri:

Islak Zemin Yol tutuş ve Fren testleri:

1679156398682.png
**********************************************************************************************************************************************************************

Kuru Zemin Yol Tutuş ve Fren Testleri:
1679156492514.png
**********************************************************************************************************************************************************************

Yuvarlanma Direnci ve Gürültü Değerleri

1679156541779.png

Kaynak (Source): https://www.tyrereviews.com/Article/2023-Tyre-Reviews-Summer-Tyre-Test.htm

Tüv testlerine şu linkten ulaşabilirsiniz :

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Elinize sağlık hocam :)
EfficientGrip Performance 2'de lastik sertliği arttırılmasına rağmen konforun iyi düzeyde olduğu görülüyor anladığım kadarıyla :unsure:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Tüv testleri oldukça ilginç geldi hocam bana. Video'da bağımsız bir kuruluş olduğu belirtiliyor ve oldukça ilginç buluyor bu sonuçları. Gerçekten sonuçlar inanılmaz.

Kullananların da yorumunu almak lazım. Her anlamda iyi sonuçlar elde etmiş.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Tüv testleri oldukça ilginç geldi hocam bana. Video'da bağımsız bir kuruluş olduğu belirtiliyor ve oldukça ilginç buluyor bu sonuçları. Gerçekten sonuçlar inanılmaz.

Kullananların da yorumunu almak lazım. Her anlamda iyi sonuçlar elde etmiş.
Esas uzun dönem kullanıcı yorumları bence önemli hocam, Michelin Primacy 3'te ilk çıktığında lastik yumuşak, pek aşınmıyor ve iyi yol tutuyor görünüyordu ancak zaman içinde yol tutuş, balans ve yanak sorunları ortaya çıktı.
Kaliteli lastik kendini asıl 10bin km sonrasında gösteriyor bence (y)

Son düzenleme:
Aracınız
Yapılan testlerin zamandan bağımsız yapıldığı unutulmamalı. Yaz lastikleri için 5., 4 mevsim ve kış lastikleri için 3. yıl nasıl performans gösterecekleri önemli. Sonuçta ülkemizde her yıl lastik yenileyen kullanıcı sayısı oldukça azdır.

Aracınız
Özellikle 4 mevsim lastiklere ilgi duyan ve kullanan biriyim. Hala Falken Euro Allseason as210 modelini test ediyorum kendimce. Yeterince kış şartı görmediğimden kafamdaki test tam olmadı bu yıl için ancak şu ana kadar ki izlenimim yılda 5-6000 km yol yapıyorsa araç kesinlikle alınabilir bir lastik.

Bir daha crossclimate kesinlikle almam ve kullanmam.

Benim tecrübelerim vector 4seasons'tan şaşma diyor 4 mevsim lastiklerde.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@İsmail Beşiroğlu hocam eline sağlık çok güzel bir çalışma hazırlamışsınız. Tebrik ediyorum.
> Konunun önemine binaen sabitledim.
> Ek olarak ben taze lastiklerin testlerinden ziyade uzun ömürlü kullanım ve bu konuda aynı performansı devam ettiren lastikleri daha çok seviyorum. Bazı markalar çok kaliteli lastik üretiyor ona itirazım yok. Fakat 2 sene sonra bu değerler çok aşağıya çekiliyorsa, ondan alasım hiç gelmiyor.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Aracınız
Civic FB7 2012
Geri