%90 engelli aracım ve vefat işlemleri

Aracınız
Civic FC5 2020
Eğer aracın ÖTV ve kdv'sini ödeyip ruhsatı üzerinize almak isterseniz hesaplama şu şekilde yapılmaktadır. Aracı aldığınız tarihteki fatura tutarı şu an güncel matrah düzenlemesi içerisinde hangi orana denk geliyorsa o oran üzerinden ÖTV ve KDV hesaplanır. Örneğin aracı 3 yıl önce aldınız fatura 150.000 TL olsun. Bu durumda 150.000 TL'nin %45 ötv si hesaplanır 67500 TL yapar onunda kdv si 12150 TL yapar. Toplam 79650 kabaca damga vergisi dahil 80 bin TL bir rakam çıkar. Ancak kanun gereği kendi miras hakkınıza düşen payın ÖTV kdv'sini ödemezsiniz.. Bu da 1/4 pay düşüldükten sonra yaklaşık 60.000 TL ödeyerek ruhsatı üzerinize alabilirsiniz.

Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam üç kardeş birde anne toplam 4 mirasçısınız anladığım kadarıyla. Bu aracı ÖTV ve KDV ödemeden üzerinize almanın 3 yolu var. Birincisi reddi miras, sizin dışınızdakilerin reddi miras yapması. Bu durumda yasal olarak tek mirasçı siz olacağınız için araç sizin üzerinize direkt olarak geçer. Ancak reddi miras geri dönülemez bir işlemdir babanızdan kalan emekli maaşı ve benzeri haklar var ise onlardan da feragat etmiş olursunuz..2.yol ise araç tüm mirasçıları adına tescil edilir 5 yılın dolması beklenir. 5 yılın sonunda ise diğer mirasçılar aracı alacak olan kişiye noterde gidip devreder. 3 yol ise eğer miras bırakanın aracın güncel değeri kadar diğer mirasçılara da düşen malı var ise yine ÖTV ve KDV ödemeden aracı üzerinize tescil edebilirsiniz. Örneğin aracın bugünkü güncel değeri 500 bin TL olsun. Diğer 3 mirasçıya da ortalama 500'er bin TL düşecek şekilde miras bırakmış olması gerekir. Örneğin bir ev kalmıştır güncel değeri 1,5 1.6 milyon civarıdır. Siz evden diğer miraçlar lehine çekilirsiniz onlar da araç üzerinden sizin lehinize başka yolu yok.
Merhaba,aracı üzerime almak gibi bı niyetim yok aslında,rahmetli babamın 3 dairesi var,ayrıca bunları da veraset intikal işlemi yapılacak,hiçbirisini de üzerimize geçirmek gibi niyetimiz yok,zaten her birinde oturuyoruz,annemle birlikte, 5,yılım sonunda Allah bilir artık satar miyim,üzerime mi alırım bilmiyorum. Rahmetli çalıştı çabaladı o sakat haliyle ve bize bıraktı 🤲🤲🥺🥺😔 Allah razı olsun ondan

ywzckr

0
Bu arada merhumun üzerine miras olarak sadece bu araç varsa ötvsini ödemek zorundasınız ama babanın üzerine araç dışında 1 metrekare bile olsa arsa, ev vb herhangi bir taşınmaz varsa ötv ödemezsiniz.

Bu bilgi yanlış hocam. Aracın güncel değeri kadar diğer mirasçılarada pay düşmesi lazım ÖTV ödenmemesi için, aksi takdirde 5 yılı doldurmak için beklemek zorundasınız.

Hocam sizin dediğiniz aracı hissedarlardan birine devretmesi için feragatname benim dediğim ise engelli üzerine sadece araba olduğunda ölürse aracı satmak veya devretmek istemeseniz bile ötv ödemek zorunda kalıyorsunuz.
Yani engelli birinin üzerine araba alırken başka bir mal varlığı olmazsa aracın 5 yıllık süresi dolmadan öldüğünde ötv ödemek zorunda kalırsınız.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Paylaşımda bulunan,destek veren ve bilgi aktarımında bulunan arkadaşlar , Allah razı olsun sizlerden.buhun evrakların hepsini tamamladım,yarın sadece veraset intikal için belediyeye ve notere evraklari teslim etmek kaldı hayırlısıyla.

Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam sizin dediğiniz aracı hissedarlardan birine devretmesi için feragatname benim dediğim ise engelli üzerine sadece araba olduğunda ölürse aracı satmak veya devretmek istemeseniz bile ötv ödemek zorunda kalıyorsunuz.
Yani engelli birinin üzerine araba alırken başka bir mal varlığı olmazsa aracın 5 yıllık süresi dolmadan öldüğünde ötv ödemek zorunda kalırsınız.

Bugün bütün islemler bitti, noter de aracain ruhsatı küçük ablamın üzerine çıktı,harf sıralaması olarak ta sondan üçüncü ama şanslıyım ki,bir tek bu ablamın sürekli yaptırdığı kendi aracına kasko ve sigorta var,en azından daha ucuza kasko sigorta çıkacak sanırım.
Bu arada aracıma artık ücretsiz olayı bitti değil mi? Ayrıca MTV Ödemeye başlayacağım galiba.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ywzckr

0
Bugün bütün islemler bitti, noter de aracain ruhsatı küçük ablamın üzerine çıktı,harf sıralaması olarak ta sondan üçüncü ama şanslıyım ki,bir tek bu ablamın sürekli yaptırdığı kendi aracına kasko ve sigorta var,en azından daha ucuza kasko sigorta çıkacak sanırım.
Bu arada aracıma artık ücretsiz olayı bitti değil mi? Ayrıca MTV Ödemeye başlayacağım galiba.
Bana alfabetik diye noter demişti a ile başlayan teyzemin üzerine gözüküyordu araç, kasko ise annemin üzerine annem de emekli hemşire diye annemin üzerine yapmaya devam etmiştim. Kaskonun sigortanın uygunu kalmadı malesef. Ayrıca aracın onun üzerine olması ucuzlatmayabilir, kimin üzerine kasko yaptırdığınıza göre değişecektir fiyatı veya hisseli diye çok ucuzlamayabilir. İsmi gözüken şahısa yaptırmak zorunda değilsiniz siz yada diğer kardeşleriniz üzerine de yaptırabilirsiniz. Hissedarlardan birinin üzerine olması yeterli. Orada isminiz yazmasada hepiniz yazıyosunuz aslında hisseli araçlarda isimler sığmayacağı için sadece birisi gözüküyor.
Araç başka teyzemin üzerine, trafik cezaları diğer teyzeme, vergi hatırlatması diğer teyzeme gidiyodu hep hisseli araç olunca her birinde ayrı bilgilendirmesi gitti bende çözemedim kime neye göre yaptıklarını. Ücretsiz derken otopark diyorsanız eskiden üzerinde süre yazardı o süre boyunca kullanabilirsiniz ama kullanın yada kullanmayın diyemem.
Hocam bu dönem mtv si de yakında çıkar yani 2022/temmuz ve 2023 ocak ödeyeceksiniz böyle devam edecek malesef.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2020
Bana alfabetik diye noter demişti a ile başlayan teyzemin üzerine gözüküyordu araç, kasko ise annemin üzerine annem de emekli hemşire diye annemin üzerine yapmaya devam etmiştim. Kaskonun sigortanın uygunu kalmadı malesef. Ayrıca aracın onun üzerine olması ucuzlatmayabilir, kimin üzerine kasko yaptırdığınıza göre değişecektir fiyatı veya hisseli diye çok ucuzlamayabilir. İsmi gözüken şahısa yaptırmak zorunda değilsiniz siz yada diğer kardeşleriniz üzerine de yaptırabilirsiniz. Hissedarlardan birinin üzerine olması yeterli. Orada isminiz yazmasada hepiniz yazıyosunuz aslında hisseli araçlarda isimler sığmayacağı için sadece birisi gözüküyor.
Araç başka teyzemin üzerine, trafik cezaları diğer teyzeme, vergi hatırlatması diğer teyzeme gidiyodu hep hisseli araç olunca her birinde ayrı bilgilendirmesi gitti bende çözemedim kime neye göre yaptıklarını. Ücretsiz derken otopark diyorsanız eskiden üzerinde süre yazardı o süre boyunca kullanabilirsiniz ama kullanın yada kullanmayın diyemem.
Hocam bu dönem mtv si de yakında çıkar yani 2022/temmuz ve 2023 ocak ödeyeceksiniz böyle devam edecek malesef.

Gerçi vergi borcu çıkmamıştı iki gün evvel😔 neyse ödeyeceğim varsa ödeyeceğiz yapacak bişey yok.

Geri