Başıma Gelen İlginç Olaylar Silsilesi

Aracınız
Civic FB7 2013
Selamın Aleyküm

Geçen gün arabanın radyotör kapağını açıp bir kontrol edeyim dedim. Bir de baktım ki su yok. Yedek depo ? Onda da yok. Neyse market suyuyla ekleyip sanayiye gittik. LPG sisteminin soğutma borularında kaçak var. LPG ci yaptı. Yaparken arabanın altına metal bir leğen koydu. Sonra dökülen motor soğutma suyunu süzgeçle ( ne kadar temiz olduğunu siz düşünün ) süzüp geri radyotöre koymaya kalktı. Abi pis değil midir dedim. Neyse onu koydurmadan yine normal market suyuyla tamamlayıp bakımcı tanıdık ustaya gittim. Adam lifte kaldırıp suyu komple boşaltıp geri doldurma gereksiniminde bulunmadı. Önceden aldığım malzemelerle ( 3 litre Total mavi organik karışımlı antifriz + 3 litre saf su ) üstünü tamamladı geçti. 3 litre antifirizin hepsini koydu ama saf sudan çok az koyduk, doldu. Bir de bakımcıyla LPG ci arasında antifirizi yok o koyacaktı yok öbürü koyacaktı gerilimi yaşadık. Biri öbürünün arkadasından atıyor, diğeri onun arkasından atıyor.

- İçinde kalan market suyu 15 gün sıkıntı yaşatır mı ? 15 gün sonra servise götürüp komple soğutma sıvısı değişimi yaptıracağım ?
- Antifirizi aldığım malzemeci Honda logolu başka bir antifiriz bidonu gösterdi. Arkasında üretici olarak Total yazıyor. Bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı? Servisteki antifrizler de Total tarafından mı üretiliyor ?
- Motorun iç tarafına bakan yani ön konsolun motor tarafına bakan yerde siyah keçe kaplama var. Kaplama üzerinde beyaz kireç kalıntıları görünüyor. Kalorifer peteği ile ilgili sorun olabilir mi ?
- Aracı çalıştırırken ön taraftan su şırıltısı sesi geliyor. Sebebi ne olabilir ?

@İsmail Beşiroğlu ve @m2hamid hocalarım, yorumlarınızı ve desteğinizi özellikle bekliyorum.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Selamın Aleyküm

Geçen gün arabanın radyotör kapağını açıp bir kontrol edeyim dedim. Bir de baktım ki su yok. Yedek depo ? Onda da yok. Neyse market suyuyla ekleyip sanayiye gittik. LPG sisteminin soğutma borularında kaçak var. LPG ci yaptı. Yaparken arabanın altına metal bir leğen koydu. Sonra dökülen motor soğutma suyunu süzgeçle ( ne kadar temiz olduğunu siz düşünün ) süzüp geri radyotöre koymaya kalktı. Abi pis değil midir dedim. Neyse onu koydurmadan yine normal market suyuyla tamamlayıp bakımcı tanıdık ustaya gittim. Adam lifte kaldırıp suyu komple boşaltıp geri doldurma gereksiniminde bulunmadı. Önceden aldığım malzemelerle ( 3 litre Total mavi organik karışımlı antifriz + 3 litre saf su ) üstünü tamamladı geçti. 3 litre antifirizin hepsini koydu ama saf sudan çok az koyduk, doldu. Bir de bakımcıyla LPG ci arasında antifirizi yok o koyacaktı yok öbürü koyacaktı gerilimi yaşadık. Biri öbürünün arkadasından atıyor, diğeri onun arkasından atıyor.

- İçinde kalan market suyu 15 gün sıkıntı yaşatır mı ? 15 gün sonra servise götürüp komple soğutma sıvısı değişimi yaptıracağım ?
- Antifirizi aldığım malzemeci Honda logolu başka bir antifiriz bidonu gösterdi. Arkasında üretici olarak Total yazıyor. Bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı? Servisteki antifrizler de Total tarafından mı üretiliyor ?
- Motorun iç tarafına bakan yani ön konsolun motor tarafına bakan yerde siyah keçe kaplama var. Kaplama üzerinde beyaz kireç kalıntıları görünüyor. Kalorifer peteği ile ilgili sorun olabilir mi ?
- Aracı çalıştırırken ön taraftan su şırıltısı sesi geliyor. Sebebi ne olabilir ?

@İsmail Beşiroğlu ve @m2hamid hocalarım, yorumlarınızı ve desteğinizi özellikle bekliyorum.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.
- Ben radyatöre antifiriz ve saf su harici su konulmasına karşı görüşteyim, bana kalırsa keşke o an market suyu yerine saf su koysaydınız, Total antifriz ve saf su ile tamamlatmanız doğru olmuş, bu açıdan mümkünse orjinal antifrizle değişim yapacağınız süreyi uzatmamanızı öneririm.
- Yaklaşık 4 yıl önce Ankara serviste başka bir parça alırken ellerindeki Honda Tip 2 orjinal antifirizi göstermelerini rica etmiştim ve bidonun arka alt kısmında Total Performans logosu ve bilgileri mevcuttu, muhtemelen Avrupa pazarı için antifrizde Total ile anlaşılmış ve Total üretiyor, ama genelde bu tip anlaşmalı orjinal üretimleri kolay kolay piyasaya vermezler, yine de sizi yanıltmamak adına şu anki güncel durumu bilmiyorum maalesef.
- Belirttiğiniz keçeyi ve kaloriferi kontrol etmeden net birşey söylemek zor ama ufak kireçlenmeler zamanla oluşabilen durumlar olarak söyleniyor, antifriz değişimiyle birlikte kaloriferi de temizletmeniz faydalı olabilir.
- Muhtemelen radyatöre su ekledikten sonra havasını almadığınız için o ses geliyordur, başka bir noktada kaçak yoksa serviste komple antifrizi değiştirtecekseniz çokta bir önemi yok. Rahatsız ediyorsa radyatör havasını kendinizde alabilirsiniz, youtube’da birçok anlatım videosu mevcut.
Geçmiş olsun, şimdiden kolay gelsin.

Aracınız
Civic FB7 2013
@m2hamid çok teşekkür ederim.

Eklemeyi unutmuşum.

-Klima kapalı konumdayken ve içeriye temiz hava girişi ( klima panelinde yeşil renk yanan düğme ) açıkken hava kanallarından çok sıcak hava geliyor. Klimayı açıp HO1 e ve A/C yi off yaptıgımda da neredeyse elimi yakacak sıcaklıkta hava geliyor. Ama sıcaklığı LO ya düşürüp klimayı kapatınca sıcak gelmiyor. Hatta akşamları arabanın içi serinlemeye başlıyor. Ya da klima panelinde sarı renk yanan düğmeye yani iç sirkülasyon düğmesine basınca da sıcak gelmiyor.

Bu süreçte hararet lambası hiç yanmadı. İnşallah conta yakmamışızdır.

Aracınız
Serviste değişim en ekonomik ve güvenli yoldur. Ben bu işlerin içinde olduğumdan kendim hallediyorum tabi ama en son geçen hafta bir yakınımın aracı olan FD6 için 6 litre antifriz aldım 820 lira ödedim. Önceden 4 litre olarak satılıyordu bunlar şimdi 3 litreye indirmişler. İnanın 5 yılda bir değişim gösteriyor ama kitapçıkta 10 yıl yazıyor. Arabayı dinledim 5 yılda bir değiştiriyorum :)

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2013
Serviste değişim en ekonomik ve güvenli yoldur. Ben bu işlerin içinde olduğumdan kendim hallediyorum tabi ama en son geçen hafta bir yakınımın aracı olan FD6 için 6 litre antifriz aldım 820 lira ödedim. Önceden 4 litre olarak satılıyordu bunlar şimdi 3 litreye indirmişler. İnanın 5 yılda bir değişim gösteriyor ama kitapçıkta 10 yıl yazıyor. Arabayı dinledim 5 yılda bir değiştiriyorum :)

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
servisin koyduğu ürün yüzde 50 50 olarak mı satılıyor ?

Geri