BENZİN VE LPGDE SİLKELEME SORUNU

Ad Soyad
Yavuz deniz
Aracınız
Civic FC5 2020
Hondam 2020 1.5 vtec turbo executive plus paket. Sonradan prince lpg takılı. 105 binde. Forumda daha önce benzer konu vardı ancak tam benim yaşadığım durum gibi değil. 3 hafta önce aracı çalıştırdığımda sarsıntılı çalıştı ve gaz verdiğimde 2.5 -3 devirlerde silkeleyerek gitti. Motor ısınınca sorun gidiyordu. Özel serviste subap ayarı ve kurum temizliği yapılınca araç düzeldi fakat bir hafta sonra tekrar aynı durum oldu. Bu defa serviste orijinal buji taktırdım çıkan arızaları sildirdim araç tekrar düzeldi. Önlem amaçlı lpg bakımı ve kontrolünü prins bayisinden yaptırdım bir sıkıntısı da yoktu ama yinede filtreyi falan değiştim. Tekrar 1 hafta çok güzel çok çekişli kullandım ancak yine aynı problem başladı. Benzinde de lpgde de oluyor, benzinde görece daha az. Isınınca geçiyor. Bilgisi olan aydınlatırsa şimdiden çok teşekkürler.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Hondam 2020 1.5 vtec turbo executive plus paket. Sonradan prince lpg takılı. 105 binde. Forumda daha önce benzer konu vardı ancak tam benim yaşadığım durum gibi değil. 3 hafta önce aracı çalıştırdığımda sarsıntılı çalıştı ve gaz verdiğimde 2.5 -3 devirlerde silkeleyerek gitti. Motor ısınınca sorun gidiyordu. Özel serviste subap ayarı ve kurum temizliği yapılınca araç düzeldi fakat bir hafta sonra tekrar aynı durum oldu. Bu defa serviste orijinal buji taktırdım çıkan arızaları sildirdim araç tekrar düzeldi. Önlem amaçlı lpg bakımı ve kontrolünü prins bayisinden yaptırdım bir sıkıntısı da yoktu ama yinede filtreyi falan değiştim. Tekrar 1 hafta çok güzel çok çekişli kullandım ancak yine aynı problem başladı. Benzinde de lpgde de oluyor, benzinde görece daha az. Isınınca geçiyor. Bilgisi olan aydınlatırsa şimdiden çok teşekkürler.
Lpg enjektörlerinize baktırın...Lpg de daha çok sarsıntı oluyor demenizden dolayı....Enjektörlerde görevini tam anlamıyla yapamayan bozuk enjektör olabilir..

TEKLEME/SARSINTI problemleri geniş bir sorun başlığı...

1 inci öncelik...Lpg sistemini kontrol ettirin...ama bence enjektörler genel de sorun yapıyor.. devamlı aynı lpg markasını kullanmak en iyi tercihtir..
2. Buji orjinal mi ?? motora uygun/uyumlu kodlu Buji mi ??? İkinci öncelik Buji ve bobin problemleri...
3.Otomatik şanzuman yağı ve filtre değişimi gerekiyor olabilir...

Bu arada çıkan arızaları sildirdim yazmışsınız...Arıza kodları nelerdi ???
Daha yazılacak başka konularda var ama öncelik bu yazdıklarım...iyi günler.

Son karar tabiki sizin...Saygılar

Son düzenleme:
Ad Soyad
Yavuz deniz
Aracınız
Civic FC5 2020
hocam öncelikle devamlı prins takılıydı.
bujiler orijinal serviste takıldı
şanzıman yağı ve filtre değişimi kısa süre önce oldu
arıza kodlarını bilmiyorum ama araç silkelenip zorlanırken gazla daha da zorladım ve nerdeyse tüm arıza ışıkları yandı sanırım araç kendini korumaya aldı hatta bir iki kere gaz kesti motor lambası yandı kapatıp açınca düzeldi.
lpg sistemini kontrol ettirdim bir sıkıntı yok dedi lpgci tüm enjektörler normal dedi fakat servisteki elemanda 2. enjektöre bi baktır demişti... afr ayarı da yapılmıyormuş benim tüpte.
forumda benzin haritalamasını yeniden yaptırın diye bi öneri görmüştüm ama ne kadar doğru bilmiyorum
teşekkürler

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
hocam öncelikle devamlı prins takılıydı.
bujiler orijinal serviste takıldı
şanzıman yağı ve filtre değişimi kısa süre önce oldu
arıza kodlarını bilmiyorum ama araç silkelenip zorlanırken gazla daha da zorladım ve nerdeyse tüm arıza ışıkları yandı sanırım araç kendini korumaya aldı hatta bir iki kere gaz kesti motor lambası yandı kapatıp açınca düzeldi.
lpg sistemini kontrol ettirdim bir sıkıntı yok dedi lpgci tüm enjektörler normal dedi fakat servisteki elemanda 2. enjektöre bi baktır demişti... afr ayarı da yapılmıyormuş benim tüpte.
forumda benzin haritalamasını yeniden yaptırın diye bi öneri görmüştüm ama ne kadar doğru bilmiyorum
teşekkürler
Hocam bende 2018 Fc5 Eco Elegance (BRC) otomatik civic var...Bulunduğun şehirde 1 tane Brc yetkili servis vardı...baktı lpg ve enjektörlerin normal demişti...Sonra başka bir yerde herkesin tavsiye ettiği bir BRC serviste (Obd2 cihazı ve aracın Lpg soketini PC ye bağlayarak) 2.nci enjektörün arızalı olduğu çıktı... 1 enjektörün bozuk olmasından dolayı yaşadığım olay ; Araç yığıldı kaldı trafikte.. stop ettim benzine aldım öyle kenara çektim...sonraki günlerde benzinde de başladı silkeleme.....motor diognostik gösterge ikazı yandı (Zengin karışım uyarı kodu verdi )....

Çözüm için ne yaptım : Aracım arıza döneminde 70.000 km de idi..4 Adet İridyum buji değiştim ..sorun devam etti...BRC 2.nci Enjektör değişti ve brc bakım filtre değişti...brc gaz ayarı yapıldı sorun çözülmüştü.....Otomatik şanzıman yağ ve filtre değişimi gelmişti onu da değiştim..Silkeleme ile ilgili hiç bi şey kalmadı...

Arıza kodundan yola çıkarsanız sorunun çözümüne daha net ulaşırsınız..iy günler..

Son karar tabiki sizin...Saygılar

Son düzenleme:
Ad Soyad
Yavuz deniz
Aracınız
Civic FC5 2020
Çok teşekkürler ilginiz için hocam, bende 2 gündür benzinde kullanıyorum gözle göürülür şekilde silkeleme azaldı. Muhtemelen lpgdenmiş en kısa zamanda götüreceğim

Geri