Civic FB7 Civic FB7 - 4 Kapı + Bagaj + Alt Takım Pütür = Hand Made İzolation :)

Dostlar Samsun ve civarında profesyonel yalıtım yaptıran var mı?

Bir de tahmini olarak kaç desibel ses yalıtımı oluyor bu yalıtım sonrası?

ywzckr

0
Dostlar Samsun ve civarında profesyonel yalıtım yaptıran var mı?

Bir de tahmini olarak kaç desibel ses yalıtımı oluyor bu yalıtım sonrası?

Hocam edindigin bilgileri benimle de paylasirsan sevinirim, bende samsundayim.
Kac desibel degilde max %40-50 değişim alırsın demişlerdi bana o da lastik degisimi, davlumbaz ve arac icine komple izolasyonla. Hem kulfetli hemde cok maliyetli oluyor oyle arac koltuklari sokulecek kapilar bagaj motor onune kaput altina davlumbazlara baya is var yani.

uygulama yaptiran arkadaslara sorum var bugun sanayideydim kaportaci ile gorustum, arac altina davlumbaza putur uygulamasini sordum yaptigi izolasyonlarda cikan sorunlari anlatti kaput alitna yapinca motor sesi kasaya dagilir dedi tek yere izolasyon yapmamami baska yerlerden ses gelir dedi. Puturun benim fc5 e hicbir faydasi olmaz dedi davlumbaz icindeki boya zaten o sekilde sen sadece korozyon omrunu artirirsin puturler 2 sene dayanir dedi. Puturun %5 belki degistirir ses icin ise yaramaz davlumbazda zaten plastik komple tekerin ustunde fc5 de orayi koruyor dedi, davlumbaz altina bitumlu madde ve kece koyabilirsin bazi d segmenti araclarda orada kece gibi degisik bise var dedi onu koyabilirsin. Puturu istiyorsan arac altina at dedi su geliyo korozyon simdi olmaz ama geciktirirsin dedi.

Benim sorum ise hicbir izolasyon yaptirmayip “sadece putur attiranlarda” yol sesi icin bi degisim oldu mu? Olmadiysa putur attirmayacagim cunku.
Birde bu izolasyonu yaptirdik diyelim dayanim suresi nedir bu bituself kece vb maddelerin ?
Yaptiktan sonra 2 yil sonra tekrar yapacaksak bana mantikli gelmiyor. Dayanim suresini hicbir yerde bulamadim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bence en mantıklısı öncelikle araç içinden yapılan izolasyon.

Benim hatırladığım araç içinde kullanılan izolasyon maddeleri dışardakiler gibi etkilenmediği için ömürlerinde herhangi bir sınırlama yok, yani aracın kendi döşemesi ile aynı süre gider gibi geliyor. Bitüself, firex ve kauçuk sünger gibi malzemelerin özellikle metale çok ciddi yapışma kuvveti var, birkaç yerde yanlışlıkla yapıştırdığım bitüselfi çok zorlanarak çıkardım.

Kendim geçen yılın yazında boş vakitlerimde teker teker kapı trimlerini söktüm ve dış kapı sacının içine bitüself, üstüne ayrıca ince izolasyon malzemesi, kapı triminin içini de firex ile kapladım :)
Kapı bildiğin artık mercedes kapıları gibi kapanıyor, kapıyı açmak için kapıyı çektiğim zamanki kapı sesi bile değişti. Yoldan gelen ses seviyesi hissedilir derecede azaldı, artık yol sesi çok daha uzaktanmış gibi geliyor. Kanımca yol sesi esasen kapının alt kısmından değil, camdan geliyor :) çünkü 80-90 sonrası rüzgar sesi ile yol sesi hissedilir hale geliyor. Daha önce bir focus kullandığımda cam kısmının daha sessiz olduğunu farketmiştim, gidip cam kalınlıklarını ölçmüştüm, ön yan cam kalınlıkları focusta 5 mm iken FB7de 4 mm idi.

Elde ettiğim izolasyonda artık düşük hızlarda nerdeyse hiç dış ses yok. Özellikle tırtıklı asfalttaki yol sesi artık çok daha düşük tonda geliyor ve hiç rahatsız edici seviyede değil, radyoyu kısık sesle açsam bile çok huzurlu yolculuk edebiliyorum. Bunu arkadaşımın FC5ni kullandığımda net şekilde hissettim, aynı yolda onun aracında radyoyu yüksek sesle dahi açsam yol sesini farkedebiliyordum, ancak bende böyle bu durum yoktu :)

Geçen ay havalar soğumadan en son hedefim olan arka koltuğu söktüm, koltuk altı bildiğiniz saç, ayrıca arka tekerlerin araç içine bakan kısımları da çıplak saç olarak duruyordu. Her tarafa bitüself ve üstüne kauçuk sünger uyguladım, koltuğun bağlantı yerlerine özellikle dikkat ettim, o bölgelerde gerekli boşlukları ayarlayarak koltuğu çok rahat şekilde yerine oturttum :) aracın arkasında oturduğumda belli belirsiz bir uğultu sesi vardı, o ses ortadan kayboldu :)

Bu işlemlerde bu konu bana çok çok yardımcı oldu, konu sahibine ayrıca teşekkürlerimi borç bilirim :) FB7deki tecrübelerim sonrasında ailedeki FD6ya da bu işlemi yapmayı planlıyorum, bu sefer bi aksilik olmazsa fotoğraflama yapmayı düşünüyorum.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hocam söylediklerinize katılıyorum bende baya araştırdım. Sac kısmın üstüne bitüself onun üzerine de yalıtım malzemesiyle açık yerleri kapatmak fayda sağlayacaktır. Sizin yaptığınız uygulamada resimler mevcut ise faydalı olacaktır bizler için de. @M2hamid

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hocam edindigin bilgileri benimle de paylasirsan sevinirim, bende samsundayim.
Kac desibel degilde max %40-50 değişim alırsın demişlerdi bana o da lastik degisimi, davlumbaz ve arac icine komple izolasyonla. Hem kulfetli hemde cok maliyetli oluyor oyle arac koltuklari sokulecek kapilar bagaj motor onune kaput altina davlumbazlara baya

Ben alırken servisten yaptırdım altına pütür atıldı davlumbaz içleri dahil öyle bahsettikleri gibi %30-40 lar kadar yalıtım olmuyor. Ya uygulamayı yapan iyi yapmalı yada iç kısma yalıtım olmalı bence.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam söylediklerinize katılıyorum bende baya araştırdım. Sac kısmın üstüne bitüself onun üzerine de yalıtım malzemesiyle açık yerleri kapatmak fayda sağlayacaktır. Sizin yaptığınız uygulamada resimler mevcut ise faydalı olacaktır bizler için de. @M2hamid

Yaparken fotoğraflama yapmayı o an hiç düşünmedim inanın :( acemi olduğum için etkili bir uygulama olacağına bile pek inancım yoktu açıkçası, etkisini görünce cidden çok şaşırmıştım.

Yanlız uzun vadeli kullanımda şöyle bir dezavantajla karşılaştım, kapı ağırlığı artışına bağlı olarak şimdilik sadece söför kısmında kapı gergisinde ses oluşmaya başladı. Ama kapı kapatma hissinin yanında bu hiç rahatsız edici gelmiyor :)
Tanıdıklarımdan birinin fb7si ile kapı kapanma ve kapı sesi testi yapmayı düşünüyorum, yaparsam ilk buraya koymayı planlıyorum.

Ltf

Aracınız
Civic FC5 2016
@NoFeaR hocam uygulamanın devamını ilk yazıya ekleme şansımız var mı?
Ayrıca fc5te bu uygulamayı motor sesi için deneyen oldu mu?

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@NoFeaR hocam uygulamanın devamını ilk yazıya ekleme şansımız var mı?
Ayrıca fc5te bu uygulamayı motor sesi için deneyen oldu mu?

Hocam maalesef ekleyemiyorum çok fazla resim var, benim aracıma ilk sahibi bayiden alır iken yalıtım yaptırmış, uygulamanın detayını bilmiyorum ancak yalıtımsız fc5 e göre içeriye daha az motor sesi alıyor.

Aracınız
Civic Type R
Selamun aleyküm birşey hakkında bilgi almak istiyorum ama 1.5 ex 93 model Honda kullanıcısıyım aracımda LPG takılı değil benzinde biniyorum araba marş alıyor ama çalışmıyor ateşlemesinde sıkıntı yok yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim iyi akşamlar

Ltf

Aracınız
Civic FC5 2016
Hocam maalesef ekleyemiyorum çok fazla resim var, benim aracıma ilk sahibi bayiden alır iken yalıtım yaptırmış, uygulamanın detayını bilmiyorum ancak yalıtımsız fc5 e göre içeriye daha az motor sesi alıyor.
Havalar ısınsın ben de kapı içlerine halı altına bagaja davlumbaz içlerine ve kaput altına yapacağım sonuçları buradan yazarım ama beni en çok rahatsız eden motor bölümü oldu tam olarak neler yapılması gerektiğini bilsem harika olacak

Geri