Civic FB7 Civic FB7 için Fren Balata ve Disk Tecrübeleri

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Tek sorun gıcırtı mı firenleme mesafesinde ciddi fark yaratıyor mu acaba orijinal baltalar ? Eğer 2000 TL fiyat gerçekse çok yüksek geldi bana gıcırtılı şekilde kullanmaya razıyım. Firen mesafesini çok etkilemiyorsa.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Tek sorun gıcırtı mı firenleme mesafesinde ciddi fark yaratıyor mu acaba orijinal baltalar ? Eğer 2000 TL fiyat gerçekse çok yüksek geldi bana gıcırtılı şekilde kullanmaya razıyım. Firen mesafesini çok etkilemiyorsa.
Çok etkisi yok hatta bi 50bin km sonra fren mesafesi uzuyor her balatanın. Yeni balata taktığında da farkı görebiliyorsun eskiler orjinal olsa da...Orjinal ve diğer marka farkını sıfırken anlamayamam ben mesela fren performansına bakarak.

Balatalar belli bir süre sonra aşınmıyor. Sürekli ısınıp sıkışmasıyla yüzeyi çok sertleşip pürüssüzleşiyor. Bu da abs nin sık devreye girmesine, çok hızlı giderken frene bastığınızda titreşime sebebiyet veriyor. Bunları 2 tane 60bin kilometre (total 120) balata kullanmış (biri orjinal diğeri Valeo) ve bitmeden değiştirmiş biri olarak söylüyorum bizim araçlar için.

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@İsmail Beşiroğlu hocamın dediği gibi balatalara aşırı yüklenmediğiniz-zorlamadığınız sürece fark yok. Hatta orjinallerde ilk frene dokunma anında bir miktar tepkisizlik mevcuttu yani orjinaller tam olarak ne kadar fren pedalını dozluyorsanız o derece fren kuvvetini aktarıyordu, frene az basarsanız zayıf fren tutuyordu; yan sanayi balatalar ile o tepkisizlik gitti, ufacık dokunmada bile frenleme güçlü şekilde başlıyor.

Eski FD6mda şöyle bir anı yaşadım, eski FD6 aracımda Kayseri Erciyes'ten kayseri şehir merkezine inerken aracın hızı artmasın diye yüklenerek indim (araç full doluydu) ve inerken birden balatalar çok zayıfladı ve koku gelmeye başladı (Balatalar arka Hi-Q diye bir markaydı, önler EBC ultimate idi).
Aynı yük ve koşullarda orjinal balatalarla FB7de daha fazla yüklenerek inmiştim ancak bu şekilde balataların zayıflaması ve koku ile karşılaşmamıştım. Bu deneyimden dolayı ön balataları özellikle yüksek ısıda kendini bırakmayacak spor balata ile değiştirdim.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@m2hamid hocam benim önceki balatalar -ön valeo ve arka trw- idi biliyorsunuz. Bu yaz da Karadeniz turu yaptım ki balatalar 50bini devirmişti. Artvin karagöl ve maral şelalesine çıktım. 2 bin metre falan rakım. İnişi bilen bilir hep virajlı ve kısmen dik. Sürekli fren fren... Bir kaç araç bu şekilde balata yakmıştı, yanlarından geçince kokusunu alabiliyordum. Kimisi de kenarda durmuştu iş ciddiydi minibüslerde. Bunun gibi 2-3bin rakımlı inişler daha yaptım uzungöl tarafında ve Rize Çamlıhemşinde. Balatalar harika iş çıkarmışlardı. Dik yokuşlardan inerken çabuk hızlanıp, çok çabuk istediğim hıza düşmüşlüğüm çok oldu. Asla koku vs. gelmedi ya da herhangi bir performans düşüklüğü yaşamadım. Bu gibi yolculuklar ben her sene yaparım. Balata konusunda tecrübeler de önemli bu noktada. Piysada çok fazla çeşit var ve yeni balata alacaklar da belli bir noktada kararsızlığa düşüyor doğal olarak.

Tatilden gelince balataların artık sonuna geldiğinin farkına varmıştım bir kaç tecrübemden dolayı ve yeni balata sipariş verdim ama gelmedi. Valeo alamadığım için üzülmüştüm. Blueprint aldım ve çok memnunum şimdiye kadar. Yoğun bir testim olmadı daha öncekiler gibi ancak çok ani frenajlarım oldu. Hep oluyor İstanbul'da olmaması imkansız. En son cumartesi günü kazaya karıştım işte aniden durdu trafik ve önümdeki araç da şap diye durdu ben de öyle durdum ama arkadaki duramadı ve zincirleme 4 araç girdi birbirine. Her neyse sonuçta ben durdum ve öndeki duran araçla aynı performansı sergiledim (S350). Blueprint iyi yani ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@m2hamid hocam benim önceki balatalar -ön valeo ve arka trw- idi biliyorsunuz. Bu yaz da Karadeniz turu yaptım ki balatalar 50bini devirmişti. Artvin karagöl ve maral şelalesine çıktım. 2 bin metre falan rakım. İnişi bilen bilir hep virajlı ve kısmen dik. Sürekli fren fren... Bir kaç araç bu şekilde balata yakmıştı, yanlarından geçince kokusunu alabiliyordum. Kimisi de kenarda durmuştu iş ciddiydi minibüslerde. Bunun gibi 2-3bin rakımlı inişler daha yaptım uzungöl tarafında ve Rize Çamlıhemşinde. Balatalar harika iş çıkarmışlardı. Dik yokuşlardan inerken çabuk hızlanıp, çok çabuk istediğim hıza düşmüşlüğüm çok oldu. Asla koku vs. gelmedi ya da herhangi bir performans düşüklüğü yaşamadım. Bu gibi yolculuklar ben her sene yaparım. Balata konusunda tecrübeler de önemli bu noktada. Piysada çok fazla çeşit var ve yeni balata alacaklar da belli bir noktada kararsızlığa düşüyor doğal olarak.

Tatilden gelince balataların artık sonuna geldiğinin farkına varmıştım bir kaç tecrübemden dolayı ve yeni balata sipariş verdim ama gelmedi. Valeo alamadığım için üzülmüştüm. Blueprint aldım ve çok memnunum şimdiye kadar. Yoğun bir testim olmadı daha öncekiler gibi ancak çok ani frenajlarım oldu. Hep oluyor İstanbul'da olmaması imkansız. En son cumartesi günü kazaya karıştım işte aniden durdu trafik ve önümdeki araç da şap diye durdu ben de öyle durdum ama arkadaki duramadı ve zincirleme 4 araç girdi birbirine. Her neyse sonuçta ben durdum ve öndeki duran araçla aynı performansı sergiledim (S350). Blueprint iyi yani ?
Sizin dediğiniz gibi ise gacırtı harici performans olarak fark yok gibi diyebiliriz :) Ama ah o gacırtı ?

EK: Şimdi kaza ifadeniz dikkatimi çekti geçmiş olsun hocam :( inş önemli bir hasar veya yaralanma yoktur.

Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Sizin dediğiniz gibi ise gacırtı harici performans olarak fark yok gibi diyebiliriz :) Ama ah o gacırtı ?

EK: Şimdi kaza ifadeniz dikkatimi çekti geçmiş olsun hocam :( inş önemli bir hasar veya yaralanma yoktur.
Evet. Hatta önceki frenlerimin fren davranışı sizin orjinallerde kullandığınız tabirle birebir uyuyor. Yani o ilk ısırma olayı yoktu asla. Ne kadar ekmek o kadar köfte styla aynen devam etti davranış:)

Kaza fenaydı ya. Arkadan fena geçirdi. Annemle, kardeşim vardı bir de yeğenler. Arkadan vurunca ben de öndekine vurdum sert. Ön arka tampon gitti, sağdaki fıskiye ve sis farı camı kırık. Kaputta az bi uçtan yamulma ve kayma var.
Arka tampon ve bagaj kapağı gitti. Bugün verdim servise. Değişim olcak epey bir hasar kaydı geçecek ama kasko indirimim olacak seneye inşallah ? suçlu değilim. Can sıkıcı bi durum yok genel olarak.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Evet. Hatta önceki frenlerimin fren davranışı sizin orjinallerde kullandığınız tabirle birebir uyuyor. Yani o ilk ısırma olayı yoktu asla. Ne kadar ekmek o kadar köfte styla aynen devam etti davranış:)

Kaza fenaydı ya. Arkadan fena geçirdi. Annemle, kardeşim vardı bir de yeğenler. Arkadan vurunca ben de öndekine vurdum sert. Ön arka tampon gitti, sağdaki fıskiye ve sis farı camı kırık. Kaputta az bi uçtan yamulma ve kayma var.
Arka tampon ve bagaj kapağı gitti. Bugün verdim servise. Değişim olcak epey bir hasar kaydı geçecek ama kasko indirimim olacak seneye inşallah ? suçlu değilim. Can sıkıcı bi durum yok genel olarak.
Geçmiş olsun hocam :( maalesef hep aynı şey oluyor, araçlarımıza bizim dışımızda herkes zarar veriyor :(
Arkadan hasarda muhtemelen arka havuz saçıda düzeltilecek veya değişecektir, yani hasar miktarı dediğiniz gibi yüksek çıkabilir.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013

Arka tampon ve bagaj kapağı gitti. Bugün verdim servise. Değişim olcak epey bir hasar kaydı geçecek ama kasko indirimim olacak seneye inşallah suçlu değilim. Can sıkıcı bi durum yok genel olarak.
Çok geçmiş olsun

Geri