Civic FB7 Civic FB7 için Fren Balata ve Disk Tecrübeleri

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
25k gerçekten az hemde arka balatalar için, trw leri kaç TL ye aldınız ?
N11 kuponu ile 170 lira civarına geldi.
FB7nin fren sisteminde arka balatalar oldukça aktif kullanılıyor. Birkaç yıl önce aracı karlı zeminde otoparktan çıkarırken dışardan tekerleri gözlemlediğimde frenlemede önce arkaların kilitlendiğini görünce şaşırmıştım. FD6dan FB7ye geçtiğimde de frenleme dengesi ve kuvveti hep daha iyi geliyordu, muhtemelen nedeni de buydu.
Km olarak orjinal balatalarda yaklaşık 55bin civarında bitmeye yaklaşmış gibiydi, şu anda da araç sürekli şehiriçi dur-kalk trafikte kullanıldığı için az gitmesi anormal gelmedi.
Bakalım TRWler ne kadar gidecek :)

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Orjinal balata ve disc markası hangileri oluyor.

CPH2067 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Balatalar için buraya bakabilirsiniz,

Aracınız
Civic FC5 2018
Balatalar için buraya bakabilirsiniz,
Merhaba fc8 için de fren balatası kodlarını bulabileceğim bi kaynak biliyor musunuz?

Aracınız
Civic FB7 2012
Arkadaşlar araç giderken ön tekerleklerden ara ara ses geliyor ( ses gelmeye başlayınca devamlı bir ses ve sanki hızarda ağaç kesiyormuş gibi gelen sesi düşünün ) frene basınca ses kesiliyor bir süre sonra tekrar yapıyor. Ön balataları değiştirmeyi düşünüyorum. Acaba ön fren balatalarını değişirken arka balataları da değiştirmem gerekir mi?

Bir de bu sorunla karşılaşan oldu mu? İnternette araştırdığım kadarıyla balata diye düşünüyorum.

Aracınız

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bir aylık tecrübeniz nasıl? Freni ilk bırakma sesi ne durumda acaba?
Hocam ilk fren bırakma sesi frenler soğukken var ama Blueprint’e göre daha az, ancak frenler soğukken araç durmaya yakın yavaşlamada da ses yapıyor, Blueprintte yavaşlamada hiç ses yapmamıştı. Frenler ısınınca ise bahsettiğim sesler yok gibi diyebilirim. Belki benim arka diskler eski olduğu ve düzensiz aşınmalara sahip olduğu içinde soğukta bu sesleri yapıyor olabilir.
Toz konusunda Blueprint’e göre farkedilir derecede az toz bırakıyor gibi, Frenleme kuvvetinde ise Blueprint’e göre bir iyileşme veya kötüleşme hissetmedim.
Son olarak N11’deki satıcıdan ben aldıktan sonra fiyatı 210 liralara çıkarmış gibi görünüyor ?

Aracınız
Civic FB7 2015
TRW balataları yaklaşık 40 bin km'dir kullanıyorum ve artık değişmesi gerekiyor gibi görünüyor. Aracım 102 bin km'ye geldi, büyük ihtimalle disk değişimi de gerekecek. TRW balatalarla frenleme konusunda hiç sorun yaşamadım, frenleme performansı gayet iyi. Freni bırakınca gelen ses hep vardı, şu an bitmeye yakın olduğu için park ederken de gıcırdama sesleri gelmeye başladı. Uzun yol yapınca biraz zorlanıp ısınırsa da uğuldama yapmaya başladı. Sanayide sadece fren işi yapan bir yerle görüştüm, bir çok marka disk ve balata kullanıyor. TRW'den ses konusunda çok şikayet aldığını, garanti konusunda da firmanın sorun çıkardığını söyledi. Yakın zamanda değişim yapacağım, bu sefer Ferodo kullanmayı düşünüyorum.

Aracınız
Civic FB7 2012
Arkadaşlar araç giderken ön tekerleklerden ara ara ses geliyor ( ses gelmeye başlayınca devamlı bir ses ve sanki hızarda ağaç kesiyormuş gibi gelen sesi düşünün ) frene basınca ses kesiliyor bir süre sonra tekrar yapıyor. Ön balataları değiştirmeyi düşünüyorum. Acaba ön fren balatalarını değişirken arka balataları da değiştirmem gerekir mi?

Bir de bu sorunla karşılaşan oldu mu? İnternette araştırdığım kadarıyla balata diye düşünüyorum.

belki benim yaşadığım sorunu yaşayan arkadaş olursa yardımcı olmak amacıyla yazıyorum.

yaşadığım problemin nedeni balatalarmış. balatalar bitmeye yaklaştığı için - hareket halindeyken bile- disklere sürtme yapıp ses çıkarabiliyormuş.

yeni fren balatalarını ön-arka valeo aldım. şu an için değerlendirme yapmaya biraz erken olabilir ama yaklaşık 100 km yol yaptım ve fren tutuşu baya iyi. araç anında tepki veriyor. fren bırakınca gelen sesi duymadım. tozlanma için ilerde tekrar bilgilendirme yaparım. ön arka sete toplam 360 TL ödedim.

Geri