Civic FB7 Civic FB7 için Fren Balata ve Disk Tecrübeleri

Aracınız
Civic FB7 2012
Bugün balataları değiştirdim.
Ön balatalar Remsa 430₺
Arka balatalar Trw 175₺
Ön arka diskler tornalandı işçilik 350₺

Aracın frenlemesinden hiç memnun değildim uzun zamandır balataları değiştirmek istiyordum. ABS nin erken devreye girmesi baya bir rahatsız ediyordu. İki defa Trw ön balata sipariş verdim satıcılar iptal etti ben de sanayide baya bi Trw balata aradım ama bulamadım. En son tavsiye üzerine ön balataları remsa aldım.
İnşallah aracın frenlemesi iyileşir. Çektiğim fotoğrafları ekliyorum
Ekli dosyayı görüntüle 267219Ekli dosyayı görüntüle 267220Ekli dosyayı görüntüle 267221Ekli dosyayı görüntüle 267222Ekli dosyayı görüntüle 267223Ekli dosyayı görüntüle 267224Ekli dosyayı görüntüle 267225Ekli dosyayı görüntüle 267226Ekli dosyayı görüntüle 267227Ekli dosyayı görüntüle 267228Ekli dosyayı görüntüle 267231

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hayırlı olsun hocam, benim arkalar remsa. Frenleme performansından gayet memnunum. ABS bugüne kadar 2-3 kere devreye girdi buzlu zeminde. Onun dışında gayet iyi bir balata.

Aracınız
Civic FB7 2015
Ön balatalar Remsa 430₺
Arka balatalar Trw 175₺

Aracın frenlemesinden hiç memnun değildim uzun zamandır balataları değiştirmek istiyordum. Üzerindeki balatalar orjinal balatası galiba servis geçmişinde hiç balata değişmemiş araç 75bin km de.
ABS nin erken devreye girmesi baya bir rahatsız ediyordu. İki defa Trw ön balata sipariş verdim satıcılar iptal etti ben de sanayide baya bi Trw balata aradım ama bulamadım. En son tavsiye üzerine ön balataları remsa aldım.
Ekli dosyayı görüntüle 267219Ekli dosyayı görüntüle 267220Ekli dosyayı görüntüle 267221Ekli dosyayı görüntüle 267222Ekli dosyayı görüntüle 267223Ekli dosyayı görüntüle 267224Ekli dosyayı görüntüle 267225Ekli dosyayı görüntüle 267226Ekli dosyayı görüntüle 267227Ekli dosyayı görüntüle 267228Ekli dosyayı görüntüle 267231

Hayırlı olsun güle güle kullanın. Remsa on balatalarda yay deliği bulunuyor muydu, yoksa montaj yapılırken delik açılarak mı yay takıldı acaba?

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Bende geçen arka balataları değiştirmiştim fren performansı belirgin ölçüde değişti. Fren performansından şikayetçi ve yakın zamanda balata değişmemiş olanlar mutlaka kontrol ettirsin bende çok olumlu fark yarattı.

Aracınız
Civic FB7 2015
Hayırlı olsun güle güle kullanın. Remsa on balatalarda yay deliği bulunuyor muydu, yoksa montaj yapılırken delik açılarak mı yay takıldı acaba?

Balata üzerinde yay delikleri var ve yeni yaylar kutu içerisinde geliyor. Kutu içinin fotoğrafını çekmeyi unutmuşum.

Aracınız
Civic FB7 2015
Balata üzerinde yay delikleri var ve yeni yaylar kutu içerisinde geliyor. Kutu içinin fotoğrafını çekmeyi unutmuşum.

Bilgi için teşekkürler, yan sanayi balataların büyük çoğunluğunda bu delikler yok, o yüzden daha fazla ses sorunu yaşanıyor. Ben de tüm disk ve balataları yeni değiştirdim, Ferodo balata tercih ettim ama yay deliklerinin olduğunu bilsem remsa tercih edebilirdim.
Tabi yanlış anlaşılmaya mahal vermeyelim. Ferodo balataların fren performansından çok memnunum, frenleme sırasında da bir ses şikayetim yok. Sadece durduktan sonra ilk bırakma anındaki gacırtıların yay takılı olduğunda daha az olacağını tahmin ediyorum.

Aracınız
Civic FB7 2015
Bilgi için teşekkürler, yan sanayi balataların büyük çoğunluğunda bu delikler yok, o yüzden daha fazla ses sorunu yaşanıyor. Ben de tüm disk ve balataları yeni değiştirdim, Ferodo balata tercih ettim ama yay deliklerinin olduğunu bilsem remsa tercih edebilirdim.
Tabi yanlış anlaşılmaya mahal vermeyelim. Ferodo balataların fren performansından çok memnunum, frenleme sırasında da bir ses şikayetim yok. Sadece durduktan sonra ilk bırakma anındaki gacırtıların yay takılı olduğunda daha az olacağını tahmin ediyorum.

Yayların trw de çıktığı biliyordum hitech balatada da varmış remsa da olduğunu bilmiyordum denk geldi. Ferodo frenleme olarak çok iyi güle güle kullanın.
Yaylar bozuk yoldaki titreşimleri sönümlüyor. Bahsettiğiniz ses muadil balatalarda ortaya çıkıyor. Muhtemelen taktığım balatada olacak. Fiyatlar makul olsaydı da orijinalleri alabilseydik

Aracınız
Civic FB7 2015
Yayların trw de çıktığı biliyordum hitech balatada da varmış remsa da olduğunu bilmiyordum denk geldi. Ferodo frenleme olarak çok iyi güle güle kullanın.
Yaylar bozuk yoldaki titreşimleri sönümlüyor. Bahsettiğiniz ses muadil balatalarda ortaya çıkıyor. Muhtemelen taktığım balatada olacak. Fiyatlar makul olsaydı da orijinalleri alabilseydik

Daha önceki değişimde TRW almıştım onlarda da yay yok maalesef. Orijinallerin fiyatını düşününce iyi fren performansı veren yeterli balataları kullanmak çok daha mantıklı görünüyor. Ufak tefek ses oluversin artık. Zaten şu an frenlemede falan hiç ses de yok o konuda çok memnunum, bozuk yollarda da bi ses gelmedi. Zaten usta onun için çift taraflı bant yapıştırmıştı balatalara, belki onun faydası olmuştur. Sadece belki tüm yan sanayi ürünlerde olan kalkışta ilk bırakmada gelen gacırtı var.

Son düzenleme:
Remsa yi bu forumda çok önerdim. Onlarca arkadaş ta kullandı. Kendim de kullandım.

Son değişimde bulamadık buralarda acil değilim gerekti (disk catlagi)

ön diskler ile balataları ferodo olarak yeniledim. Remsa ile fark var diyemem. Frenler harika idi yine harikalar.

Bu arada FB7 nin orjinal diski 2 taşlama ile 145 bin km yol gitti. Daha da giderdi belki ama çok kızgın iken suya girdim, yüzey çatlağı yaptı...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ön balatalar Remsa 430₺
Arka balatalar Trw 175₺

Aracın frenlemesinden hiç memnun değildim uzun zamandır balataları değiştirmek istiyordum. Üzerindeki balatalar orjinal balatası galiba servis geçmişinde hiç balata değişmemiş araç 75bin km de.
ABS nin erken devreye girmesi baya bir rahatsız ediyordu. İki defa Trw ön balata sipariş verdim satıcılar iptal etti ben de sanayide baya bi Trw balata aradım ama bulamadım. En son tavsiye üzerine ön balataları remsa aldım.

Bende yaklaşık 9000 km. önce aynı TRW GDB774 arka balataları taktırdım ama ses konusunda memnun değilim, camlar açıkken net şekilde her frenlemede ses mevcut. Ama ses çok ince bir tonda olduğundan camlar kapalı iken duyulmuyor diyebilirim.
Camlar kapalı olduğunda bir ses sorunu yok.

Geri