Civic FC5 Klima kronik sorunu (klima radyatör problemi)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Merhaba arkadaşlar,

Başına gelen var mıdır bilmiyorum, bu gün klimayı çalıştırmak istedim ancak klima sıcak üflüyor kaputu açıp baktığımda klimanın hiç devreye girmediğini gördüm. Sigortasına bakayım dedim kitapçıkta direksiyon altındaki kutuyu gösteriyor, diğer civic modellerindeki gibi bakması kolaydır diye düşünüyordum ama hiçte öyle değil bu güne kadar gördüğüm en kötü konumlandırılmış sigorta kutusu. Direksiyonun altına yatmak gerekiyor sigortalar iç içe hangisi hangisi belli değil. Sonuç olarak sanırım pazartesi servise gideceğim, yine de şuna bak diyeceğiniz bir durum var ise kontrol edeyim.

——————————-
@m2hamid tarafından bilgilendirmeye daha kolay ulaşılması için eklenmiştir,
Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş.
  • Anladığım kadarı ile spesifikasyona uygun üretim yapılmadığı için zaman içinde radyatörün dış borularında deformasyonlar oluşuyor ve sonucunda klima gazı sızıyor.
  • Radyatörüne yabancı cisim teması nedeniyle delik oluşanlar bu garanti kapsamında değilmiş (Daha önceki düşüncem bu bilgi ile çöp olmuş oldu :) )
  • Bültene örnek görüntü olarak alttaki resimde solda kendiliğinden üretim hatası nedeniyle deforme olmuş radyatör gaz kanalı görüntüsü, sağda ise yabancı cisim temasına bağlı deformasyonun görüntüsü eklenmiş.
  • 1594149987780.png

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Yanlış yönlendirme olmaması açısından bu konudaki son mesajım ve bununla ilgili mesajları silmek durumunda kaldım, @seckins33 ve @Honda_Civic_ 'ten bu hususta özür dilerim.

Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş...
Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar siz 21 22 derecelerden bahsetmiş sinizde bende bu sıcaklığa ayarladıgımda sıcak ufluyor dereceyi 15 e cekıp kullanıyorum acaba benım klima da mı pertingen

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

nicea

0
Aracınız
farketmiyor ki 18 de aynı 25 de aynı sıcak üflüyor klimam. gecenlerde arkadaşın 1.4 dizel corollasına bindim 18 derece de içerisi buz gibiydi benim araçta hamam gibi

Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar siz 21 22 derecelerden bahsetmiş sinizde bende bu sıcaklığa ayarladıgımda sıcak ufluyor dereceyi 15 e cekıp kullanıyorum acaba benım klima da mı pertingen

Yanlıs yazmışım sıcak uflemıyor bugunn denedim sıcak uflemıyor ben sadece 22 derecede klima bana yetmiyor sanırım cok sogugu seviyorum

Aracınız
Civic FC5 2018
Önceki aracımda aynı problemi yaşamıştım.
Klima radyatörü garantiden değişmişti sorunum çözülmüştü.

Sorun yaşayan arkadaşların kontrol etmesi açısından kaçağa sebep olan radyatörün fotoğrafını ekliyorum. Ekli dosyayı görüntüle 259775

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????
Arkadaşlar bugün sabah servise gittim. Benim aracın klima radyatöründe de benzer bir görüntü var. Servi yetkilisi bazı araçların klima radyatörlerinde montaj hatası olduğunu, bu sebeple 1-2 yıl içinde klimanın randıman vermemeye başladığını, gaz ve yağ kaçağı yaptığını söyledi.

Çözümü garanti onayı için yetkili servis vasıtasıyla fabrikaya başvurmak, onay gelince klima radyatörünü değiştirmek ve klima gazını yeniden basmak olarak sıraladı.

İşlemler maalesef ki uzun sürüyor. Fotoğraflar fabrikaya gönderiliyor. 1-2 gün sonra onay ve parça geliyor. Sonra 1 gün montajı sürüyor. Biraz sıkıcı bir süreç.

Aksilik olacak ya Hondanın sistemi sabahtan beri çalışmıyor. Bu sebeple garantiden değişim başvurusu işlemini yapamadık. Bu sebeple bu değişim benim de müsait olmamam sebebiyle 1-2 hafta ertelendi.

Lenovo K53a48 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar bugün sabah servise gittim. Benim aracın klima radyatöründe de benzer bir görüntü var. Servi yetkilisi bazı araçların klima radyatörlerinde montaj hatası olduğunu, bu sebeple 1-2 yıl içinde klimanın randıman vermemeye başladığını, gaz ve yağ kaçağı yaptığını söyledi.

Çözümü garanti onayı için yetkili servis vasıtasıyla fabrikaya başvurmak, onay gelince klima radyatörünü değiştirmek ve klima gazını yeniden basmak olarak sıraladı.

İşlemler maalesef ki uzun sürüyor. Fotoğraflar fabrikaya gönderiliyor. 1-2 gün sonra onay ve parça geliyor. Sonra 1 gün montajı sürüyor. Biraz sıkıcı bir süreç.

Aksilik olacak ya Hondanın sistemi sabahtan beri çalışmıyor. Bu sebeple garantiden değişim başvurusu işlemini yapamadık. Bu sebeple bu değişim benim de müsait olmamam sebebiyle 1-2 hafta ertelendi.

Lenovo K53a48 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Paylaşım için teşekkürler hocam demiştim

Aracınız
Civic FC5 2017
FC5lerde bilinen bir kronik klima sorunu normalde yok, klima radyatörü tampon arkasında taş-darbeye hassas olabilir ama çalışma sisteminde bir sorun olduğunu sanmıyorum.
Bence bu durumu farklı yerlere de danışın, gerekirse klima radyatörün söktürüp kaçağın bulunduğu yeri tespit ettirip öyle tamirat veya değişim işine yönelin.
Mesajınızı aktardığım konudaki şu mesajı da okuyun, sorun farklı bir kaynakta çıkmış,

Ayrıca forum kuralları gereği linkteki tanışma başlığında kendinizi kısaca tanıtırsanız seviniriz :) https://www.civictr.com/forums/tanisma.29/
Evet on kisimda tamponun arkasindaymis tas gelmis ve delinmis klima radyatorunu soktuk kaynattirdik tekrar dan klima gazi bastik toplam maliyet 400 tl tuttu tamponu sokmeye iscilik cok aldilar yoksa gaz 120 tl kaynak 50 tl gibi bir rakama yaptirdim neyseki suan sorun yok

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Paylaşım için teşekkürler hocam
emoji120.png
demiştim
emoji106.png

Demiştin ama sebebini açıklayamamıştın bir türlü ;) Zaten sorun çalışma sistemine bağlı değil.
@cakinci ninda mesajı ile de bu durum teyit oldu o zaman, servislerde bu durumun farkındalar.

Sonuç olarak FC5 sahiplerinin, taş gibi sert cisimlere karşı nispeten korunaksız olma ve fabrikasyon montaj hatasına da bağlı olmak üzere potansiyel bir kronik klima sorunu ile karşılaşma risklerinin bulunduğunu söyleyebiliriz. FC5 sahibi herkesin bakımlarda mutlaka klimalarını da kontrol ettirmesini tavsiye ediyorum (y)

Aracınız
Civic FC5 2017
Demiştin ama sebebini açıklayamamıştın bir türlü ;) Zaten sorun çalışma sistemine bağlı değil.
@cakinci ninda mesajı ile de bu durum teyit oldu o zaman, servislerde bu durumun farkındalar.

Sonuç olarak FC5 sahiplerinin, taş gibi sert cisimlere karşı nispeten korunaksız olma ve fabrikasyon montaj hatasına da bağlı olmak üzere potansiyel bir kronik klima sorunu ile karşılaşma risklerinin bulunduğunu söyleyebiliriz. FC5 sahibi herkesin bakımlarda mutlaka klimalarını da kontrol ettirmesini tavsiye ediyorum (y)
Servis elemanı bu sekılde bir acıklama yapmadı sadece kronik oldugunu soledi yukarı da dedıgım gibi sanırım gizledi

Aracınız
Civic FC5 2018
Tüm forum üyelerine selamlar. Şu zamanlar çoğu sosyal platformda Honda Civic FC5 araçların klimalarında soğutmadığına, hatta sıcak üflediğine dair problemler görüyorum.
Bu problemler klima radyatörün de bulunan gaz kaçağından meydana geliyor. Bizim aracımızda hiç bir problem yoktu, bakıma gittiğimizde radyatör değişti.
Aynı şekilde bir arkadaşım da bakıma gitti ve ondada değişim yapıldı. (Garantiden)
Bu sorun sanırım kronik, bilgilendirme yapmak istedim.
İyi forumlar diliyorum.:)

Geri