Civic FD6 Civic FD6 için Fren Balata ve Disk Tecrübeleri

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aynen hocam benim de merak ettiğim konu bu. Bu balatalardan alıp belirli bir süre kullanan arkadaşlar var mı acaba memnunlar mı? Özellikle ses konusunda vs.. Çünkü orijinalin fiyatına kıyasla ön-arka 500 TL uygun bir meblağ. Siz blueprintten memnun musunuz, en son onu almıştınız yanlış hatırlamıyorsam?
Şu aşamada frenaj konusunda bir sıkıntıyla karşılaşmadım ama balata soğukken ayağınızı fren pedalından çektiğinizde o gacırtı sesi bariz var :) Ama biraz aracı kullanıp ısınınca duyulmaz oluyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ek olarak bu satılan balatalar tek kaynaktan da gelmiyor, yani her NISSINde aynı değil gibi, linkteki gibi bazısında HONDA ismi de basılmış, farklı bir aracın balatası muhtemelen ölçüleri aynı diye kullanıyorlar. Orjinal Civic balata kodları farklı ama bunu orjinal adı altında satıyorlar maalesef.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Şu aşamada frenaj konusunda bir sıkıntıyla karşılaşmadım ama balata soğukken ayağınızı fren pedalından çektiğinizde o gacırtı sesi bariz var :) Ama biraz aracı kullanıp ısınınca duyulmaz oluyor.
Anladım hocam. Biraz daha araştırma yapıyım markalarla ilgili ama dediğiniz gibi o gacırtı sesi yan sanayilerin hepsinde olacaktır muhtemelen. Bu bahsettiğimiz nissin markalardan kullananlarda çıkar belki forumda bakalım.. Teşekkürler

Aracınız
Civic FD6 2010
Nissin balatalar var aracımda. Bazen fren tutmuyor. Balatalar titriyor biraz. Kaçırıyor bildiğin. Abs gibi titreme oluyor. Her zaman değil ama bu. Arada bi oluyor. Uzun frenlemelerde daha çok karşılaşıyorum. Isınıyor mu ne oluyor tutmuyor. Bilen var mı bu durumu. Ne yaparız?

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Nissin balatalar var aracımda. Bazen fren tutmuyor. Balatalar titriyor biraz. Kaçırıyor bildiğin. Abs gibi titreme oluyor. Her zaman değil ama bu. Arada bi oluyor. Uzun frenlemelerde daha çok karşılaşıyorum. Isınıyor mu ne oluyor tutmuyor. Bilen var mı bu durumu. Ne yaparız?
Ne kadar zamandır kullanıyorsunuz bu balataları ? Eğer uzun zaman geçtiyse sertleşip özelliklerini yitiriyorlar, benim arka diskleri bile yamultmuşlar nissin balatalar tornaya girdikten sonrada sürekli ses yapıyorlardı kalınlığı olmasına rağmen değiştirdim ses gecti ve performans iyileşti.

Aracınız
Civic FD6 2010
Ne kadar zamandır kullanıyorsunuz bu balataları ? Eğer uzun zaman geçtiyse sertleşip özelliklerini yitiriyorlar, benim arka diskleri bile yamultmuşlar nissin balatalar tornaya girdikten sonrada sürekli ses yapıyorlardı kalınlığı olmasına rağmen değiştirdim ses gecti ve performans iyileşti.
Yaklaşık 9-10 ay oldu. Pandemide bi yere gidemediğimiz için km olarak daha 10-15K anca olmuştur.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Yaklaşık 9-10 ay oldu. Pandemide bi yere gidemediğimiz için km olarak daha 10-15K anca olmuştur.
Balatalarınız yeniymiş, benim bildiğim nissin marka Honda’nın üzerinde gelen aslında iyi performansı olması lazım. Daha tecrübeli arkadaşlar cevap verir, belkide arabanın karakteristik özelliği böyledir ?

Öncelikle herkesin bayramını kutluyorum.
Problemine gelince ben de daha önce iki kez yaşadım. Fren disklerinden kaynaklı. Çok ısınınca disklerdeki küçük çaplı eğilme daha da artıyor ve fren pedalında bile hissedilir bir vuruntu yaşanıyor. Bu sırada frenler de pedala daha fazla kuvvet uygulayamadığından tutmuyor. Bir kez tornalatınca çok kısa bir süre problem yaşanmıyor sonra tekrar aynı sorun yaşanıyor.
Ben nasıl çözdüm: Orijinal "Brembo fren diski aldım ve fb7 servis malı fren balatası kullandım. Ikincisi ve bir o kadar önemli olan da fren diskleri sıcakken kesinlikle aracı yıkamaya vermedim.
Arkadaşlar fren diski sıcakken su değdiği anda bu diskler çok az eğiliyor. Sonra uzun bir rampa inişinde iki - üç kuvvetli fren kullanınca bu eğilmeler fren performansını yok edecek kadar artıyor.
Yaklaşık 2 sendedir ve 50000 km dir sorunsuz biniyorum. ( Düşük hızlarda ABS bin devreye girip durma mesafesini çok uzatması problemini ise çözemedim maalesef) :) Hepinize selamlar.

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Bendede titreme vardı ön diskler tornaya girdi titreme geçmedi, hatalı tornamı yapıldı acaba derken usta test sürüşüne çıktı uzun yolda belli bir hızda giderken el frenini yavaş yavaş cekti ve titreme hissedildi, bunun uzerine arkalarıda tornalattım, usta ilk defa arka disklerin yamulduğunu gördüm dedi ve arkalarda nissin balatalar vardı büyük ihtimal fabrika balatalarıydı onlarıda değiştirdim uzun sürede gecti memnunum. Aslında normalde diskler kolay kolay yamulmaz ben dalgınlıkla şirket aracını yıkarken disklerden resmen dumanlar çıktı ama yinede birşey olmadı. Bazı arabalarda kronik disk yamulması oluyor onunda en büyük sebebi arka kampana önler disk olduğunda…

Geri