Çözülemeyen “kıt” sesi

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Otomatik vites aracım var. D ye alıp ilk harekette kıt diye bir ses geliyor. Ses metal, sürtme, tiz bir çıt sesi değil veya subap vutması gibi bir ses değil….kıt diye bir ses. Bazen ilk çalışmadada yapıyor. Özellikle sola dönüşte dönel kavşakta ses her zaman oluyor. Ben salıncaktan şüphelenmiştim ayrıca rot başından ama değil dediler. Kontrol ettirdim.Direksiyon kutusundan rotlara giden milde bir sıkıntı yok. Aks, z rot,rot başı, rotil, travers somunu, alt salıncak bir şey göremediler. Kendimde baktım 3 ayrı ustaya da gösterdim. Ayrıca gaz pedalında da hafif bir titreşim hissediyorym.Tek aklıma takılan ön amortisor bilyaları.
Böyle bir şey başına gelen var mı?????

Ahmett

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Merhaba,

videolu şekilde bir paylaşım yapabilirseniz daha açıklayıcı olur sanki.

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Videoyu çekmeye çalıştım fakat ses çıkmıyor videoda net olarak. Tekrar uğraşıcam farklı açılardan. Bu arada aracım 110 binde. 65 binde şanzıman yağı değişmiş şu an yağ stoklarda yok ama bir yetkili serviste buldum ve aldırdım. En yakın zamanda değiştiricem. Motor kulağı kontrol ettirdim sıkıntı olmadığını söylediler.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Otomatik vites aracım var. D ye alıp ilk harekette kıt diye bir ses geliyor. Ses metal, sürtme, tiz bir çıt sesi değil veya subap vutması gibi bir ses değil….kıt diye bir ses. Bazen ilk çalışmadada yapıyor. Özellikle sola dönüşte dönel kavşakta ses her zaman oluyor. Ben salıncaktan şüphelenmiştim ayrıca rot başından ama değil dediler. Kontrol ettirdim.Direksiyon kutusundan rotlara giden milde bir sıkıntı yok. Aks, z rot,rot başı, rotil, travers somunu, alt salıncak bir şey göremediler. Kendimde baktım 3 ayrı ustaya da gösterdim. Ayrıca gaz pedalında da hafif bir titreşim hissediyorym.Tek aklıma takılan ön amortisor bilyaları.
Böyle bir şey başına gelen var mı?????

Ahmett
Amortisör bilyaları kaynaklı olursa araç biraz yol aldıktan sonra Dde olup olmaması ile alakalı olmadan durma veya hareket hali farketmeksizin sürekli gelir. Özellikle ilk direksiyon hareketinde tık şeklinde bir sesle başlar ve direksiyonu çevirdikçe bilya sesi devam eder, vitesin konumunun bir önemi yoktur.

Eğer bahsettiğiniz ses direksiyon tam sola dönükken belirgin şekilde duyuluyorsa sol dış aks kafası olma ihtimali yüksek diyebilirim. Tıkır tıkır şeklinde araç hareket ettikçe hissedilir derecede ses yapar. Çok düşük bir ihtimal iç aks kafalarında da boşluk olabilir ama 100bindeki hiçbir Civicte kaza harici iç aks kafasında boşluk oluştuğunu duymadım.

Ek olarak çok düşük bir ihtimal ama teker bilyaları kaynaklı olma potansiyeli de vardır, şu videodaki sesle bir karşılaştırın.

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Hocam lifte kaldırıp aks kollarını salladık baya boşluk yok iç ve dış kafalarda. Arnavut kaldırımında denedim ondada sürekli tıkırtılı bir ses yok. Hatta aksları denemek için direksiyonu sağ ve sola kırarak geri viteste 15 km gibi hızda denedim yok bir ses. Bu ses araç ilk çalışmada başlıyor. Direksiyonu sağa sola çevirincede hiç boşluk yok ama tam bahsettiğim kıt sesi olmasada az ses oluyor.Dönel kavşakta sola dönüşte araç sağa yatınca kesin oluyor. Ayrıca kasislerden çok yavaş geçerim hep.doğal olarak kasiste yavaşlayınca ve arka lastik kasisten geçip gaza basınca kıt sesi yine oluyor.?‍♂️

Aracınız
Hocam lifte kaldırıp aks kollarını salladık baya boşluk yok iç ve dış kafalarda. Arnavut kaldırımında denedim ondada sürekli tıkırtılı bir ses yok. Hatta aksları denemek için direksiyonu sağ ve sola kırarak geri viteste 15 km gibi hızda denedim yok bir ses. Bu ses araç ilk çalışmada başlıyor. Direksiyonu sağa sola çevirincede hiç boşluk yok ama tam bahsettiğim kıt sesi olmasada az ses oluyor.Dönel kavşakta sola dönüşte araç sağa yatınca kesin oluyor. Ayrıca kasislerden çok yavaş geçerim hep.doğal olarak kasiste yavaşlayınca ve arka lastik kasisten geçip gaza basınca kıt sesi yine oluyor.
Hocam alt takım filan sağlam ise trim sesi olma ihtimali var mı? Kabin içinde, motor havuzunda, bagaj havuzunda filan. Belki boştaki ya da gevşek bir parçanın sesidir.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Alt takım parçalarında, motor, şanzıman kulağı, burçlarda vs. gözden kaçan veya ihmal edilen bir durum var gibi geliyor bana.

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
bölme bagaj bütğn yerleri kontrol ettim boşta parça yok. Alt takımı 3 ayrı ustaya gösterdim 3 ü de bişey yok diyor. Bigada honda ustası öneri yapabilecek birisi varsa sevinirim.

Xedos

Özel Üye
Sag on amortisor ya da helezonun oturdugu kuleyle alakasi varmis gibi geliyor ama yeni hondaciyim henuz, yanlis yonlendirmeyeyim. Sola donuste kesin yapiyorsa sag one cok basar diye dusundum

<> 2020 Honda Civic Sport+ Man.

Geri