Civic FC5 Değer Kaybı Hakkında Bilgilendirme

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Merhaba arkadaşlar,
çoğu kişinin muzdarip olduğu ama konuyla ilgili detaylı bilgiye sahip olmadığı DEĞER KAYBIYLA ilgili tecrübelerimi ve tek başınıza nasıl faydalanacağınızı anlatacağım. (değer kaybı için danışmanlık firması %25 komisyon istedi, ben bunu vermedim kendim hallettim) Değer kaybı başvurusunu danışmanlık firmasının veya sizin yapmanız arasında herhangi bir fark yok çünkü değer kaybı hesaplamasının standart bir hesaplamayla yapıldığını öğrendim. Nelerin değer kaybına girip girmediğini en iyi ekspertizler biliyor. Araç yıl modeli, km ve kasko bedeli bunların hepsi hesaplamada önemli.

** Bu işlem öncesinde daha önceden değer kaybı almış olan kardeşlerimin bilgisine başvurdum sağ olsunlar çok yardımcı oldular. Anıl Kaya ve Nihat Karagöz kardeşlerime çok teşekkür ederim.
(Lütfen gereksiz yorumlarla olayı sulandırmayalım evrak ve resimlerle beraber özetlemeye çalıştım)

** 22 Kasım 2020 tarihinde aracıma arkadan vurdular. Kusur %100 arkadan vuranda olduğu için değer kaybı almaya hak kazandım. Aracım 2019 model makyajlı kasa eco elegance modeli 21000 km (kaza anına kadar). O güne kadar başka kaza veya tramer kaydı yoktu. Kaza sonrası 18575₺ hasar masrafı çıktı.

* Kazadan sonra değer kaybı alınması için yapılacak işlemler ;

1- Araç tamir edildikten sonra sigorta şirketinden ekspertiz raporunun alınması gerekiyor. Benim kaskom olduğu için kasko önce arabamın tamirini yaptı, karşı sigorta firmasından hasar bedelini tanzim etti. Bu işlem bana kolaylık sağladı ben uğraşmamış oldum. Onarımı yetkili serviste yaptırdığım için evrakların çoğunluğunu yetkili servis personeli benim e-posta adresime göndermişti.

2- Değer kaybı kusurlu olan tarafın sigorta şirketinden talep edilir. Bu işlem için gerekli evraklar şunlardır;
Kazaya ait fotoğraflar hasar öncesi / sonrası , kaza tespit tutanağı, her iki aracın ruhsatı, her iki sürücünün ehliyeti, her iki aracın sigorta poliçesi, değer kaybı talep dilekçesi, hasar işlemi yapıldıktan sonra oluşturulan ekspertiz raporu.

3- Değer kaybıyla ilgili evraklar %100 kusurlu olan aracın sigortasına e-posta yoluyla gönderilir. Bu evraklarda bir eksiklik yoksa sigorta şirketi, SABİM+HATMER tarafından tarafsız bir ekspertiz atanmasına hükmeder. Ekspertizi değer kaybını talep eden kişi SABİM /HATMER ile e-Devlet üzerinden istenilen bilgileri ve gerekli evrakları yükledikten sonra kabul ediyor ve ekspertiz atamasını yapıyor. Siz bu atanan ekspertizin tüm bilgilerini görüyorsunuz. Eksper ataması yapıldıktan sonra eksper 24 saat içinde sizi arıyor ve dosyayı kabul edip etmediğini bildiriyor. Dosyayı kabul ettiyse incelemesini yaptıktan sonra değer kaybı raporunu hazırlayıp bir suret ilgili sigorta şirketine, bir sureti size e-posta yoluyla gönderiyor. İlgili sigorta şirketi eksperin raporunu kendi personeliyle beraber 7 iş günü içinde inceliyor, belirlenen fiyatın çoğunlukla altında bir rakam belirleyerek değer kaybı dosyasını sonuçlandırılıyor. Benim değer kaybımı eksper, 20.500 TL olarak belirlemişti. Ak Sigorta 19.152 TL ödeme yaptı. Ben kabul ettim. Kabul etmezseniz 15 gün içinde belli bir ücret karşılığı sigorta tahkime gidip itiraz edebilirsiniz. Aradaki 1350 lira için ben 5-6 ay uğraşmak istemedim. Sigortanın belirlediği tarihte ödemeyi aldım. Bu işlemin normal şartlarda 15 gün sürdüğü söyleniyor ama benim işlemim tam 1 ay sürdü.

4- En açıklayıcı şekilde değer kaybı sürecini anlatmaya çalıştım, umarım bu paylaşım mağdur olan arkadaşlara faydası olur. Herkese kazasız sürüşler dilerim.

iPhonercan cihazından YouTube nam’ı değer
Caner Usta inovasyon=#hobays / since 2017

Merhabalar,

Başımıza bir kaza geldi. Park halindeki aracımıza mahalle arasında gece 03:00 civarında bir araç çarparak büyük hasar verdi. Hatta çarpan araç takla attı. Alkollü sandık ama polis alkol testi yaptı alkol çıkmadı. Sürücü uyuduğunu söyledi. Kusur %100 olarak karşı tarafta bulundu.

Sizin buradaki güzel rehberinizle değer kaybı talebimizi yaptık. Araçta 100 bin TL'ye yakın hasar kaydı oluştu. Araç 2021 BMW X2 M Sport. Sigortadan 190 bin TL değer kaybı talep ettik. Bizimle hiç iletişime geçmeden 24 bin TL yatırmışlar hesabımıza. Bu aracın ikinci el değeri 1.3 milyon TL. Hasarsız tertemiz aracı 1.3'e alabiliyorken hiç kimse 100 bin TL hasar kayıtlı, kazalı aracı 1.276'ya almaz. Çok komik bir bedel yatırmışlar. Tabi bu işte yasal sınırlar, hesaplamada kurallar var mı bilmiyorum şimdi onları araştırıyorum ama bedel bana çok düşük geldi. Bir itirazda bulunmak için hazırlık yapıyorum. Bilgisi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Merhabalar,

Başımıza bir kaza geldi. Park halindeki aracımıza mahalle arasında gece 03:00 civarında bir araç çarparak büyük hasar verdi. Hatta çarpan araç takla attı. Alkollü sandık ama polis alkol testi yaptı alkol çıkmadı. Sürücü uyuduğunu söyledi. Kusur %100 olarak karşı tarafta bulundu.

Sizin buradaki güzel rehberinizle değer kaybı talebimizi yaptık. Araçta 100 bin TL'ye yakın hasar kaydı oluştu. Araç 2021 BMW X2 M Sport. Sigortadan 190 bin TL değer kaybı talep ettik. Bizimle hiç iletişime geçmeden 24 bin TL yatırmışlar hesabımıza. Bu aracın ikinci el değeri 1.3 milyon TL. Hasarsız tertemiz aracı 1.3'e alabiliyorken hiç kimse 100 bin TL hasar kayıtlı, kazalı aracı 1.276'ya almaz. Çok komik bir bedel yatırmışlar. Tabi bu işte yasal sınırlar, hesaplamada kurallar var mı bilmiyorum şimdi onları araştırıyorum ama bedel bana çok düşük geldi. Bir itirazda bulunmak için hazırlık yapıyorum. Bilgisi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Merhaba geçmiş olsun her dosya ayrı değerlendirilir ama o rakam komik olmuş hemen itiraz başvurusu yapın zamanınız kısıtlı itiraz İçin. Ben kendim yaptım ama olaya hakimdim. Size sadece bu işte ehil bir arkadaşımın numarasını vereyim güzel para almanıza yardımcı olur.
Selami 0 (542) 810 38 90

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Dava açıldıktan sonra ne kadar zamanda sonuçlanıyor ?

Aracınız
Civic FB7 2015
Merhabalar,

Aracı kurumlar yerine Sigorta tahkim komisyonuna başvurmalısınız. Detaylı bilgiler sitesinde yazıyor. Kabaca dosya için bir ücret ödeniyor bilirkişi atanıp değer kaybı belirleniyor. Eğer bu miktarda memnun etmezse mahkeme yolu tutulabilir.
İlgili site

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FD6 2010
Bence de sigorta tahkime başvuru yapın. Öncelikle karşı tarafın sigorta firmasına bedele itiraz ettiginize ve istediğiniz bedeli belirtir bir mail atın. 10 gün diye hatırlıyorum bekleyin. Cevap vermicekler büyük ihtimal. Sonra bu maili gönderdiğiniz tarihte gözükecek şekilde ekran fotoğrafı alın. Kaza tutanağı, varsa araç onarım raporunu, faturasını vb. Ekleyerek sigorta tahkim talep edilen ücret miktarını ödeyerek tahkimin ana sayfadan online başvuru yapabilirsiniz. Telefonla arayınca baya yardımcı oluyorlar. Sonrasında bekleme süreci başlıyor. Bilirkişi atanıyor bunla alakalı mail gelecek varsa itirazını yapacaksın. Bu süreç yaklaşık 4 5 ay sürer. Ve karar çıkar. Haftalık takip edebilirsin. Vekalette versen avukata benzer durum olacak. Sonuc istediğin gibi olmazsa mahkemeye gidersin. Bu süreçte sigorta tahkim komisyonu ücreti, bilirkişi ücreti ve mahkeme sonucunda avukat tutmadigimdan avukatlık ücreti ekstra ödemiş oldum. Bilgin olsun.

RMX2170 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler. Yazdığınız işlemleri madde madde uyguladım kendim başvuru yaptım. %100 kusurlu taraf karşı taraftı. Serviste 55 bin₺ fatura çıkarıldı. Aracım 2018 exe idtec. Hatasız boyasız değişensizdi. Kapı, çamurluk değişti. Şoför kapısının iç tarafındaki direkte hafif eğrilikler var. Aracın hatasız olması, tramere işlenen miktar, değişen ve onarılan parçaların değer kaybı için ne kadar önemli olduğu gibi konuları baz alırsak 55bin tramere 38.400₺ mantıklı mı?Tahkime başvurmalımıyım? Uğraştığıma, ortalama 6 ay beklemeye değer bir fark oluşur mu?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Faydam olduysa ne ala teşekkür ederim. Bu durumla karşılaşmadığım için bu karar size ait ama benden daha profesyonel biriden yardım alırsanız daha iyi olur. Sonuçta eğer aradaki farkı alamazsanız ve sizden de bir masraf çıkacak oda size eksi yazar. İyi değerlendirmek lazım
Fark var ama uğraşmak o işe zaman para ayırmak lazım.

Geri