Direksiyon

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Merhabalar,

Bayram dönüşü dikkatimi çekti araç hafif sağa çekme yapıyor. Lastikler yaklaşık 6 aylık cpc5 . Bugün de detaylı ön düzen ayarı yapıldı yine de sağa yönelme var araçta. Usta serviste cihaza bağlanıp direksiyonun ayarlarına baktır dedi.Elektronik olduğundan yazılımla merkezleme olduğundan falan bahsetti. Böyle birşey yaptıran başına gelen oldu mu ?

06 HONDA 2234

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Servise bu çektirme işini sorduğumda fabrikanin kesinlikle kabul etmediğini belirttiler ama kamber-kaster ayarını nasıl yapacağız dediğim zamanda yapamıyoruz maalesef diye cevapsız kalıyorlar. Ben FD6da hiç beklemedigim faydasını görmüştüm.

Açısal farklılıklar buna sebep olabilir yada kaldırıma çıkmaktan,sert çukura falan düştüğünüzde 1-2 cm geri gelme olabiliyor lastikte. Ama tüm bu değişimler aracı cihaza bağladığınızda ortaya çıkıyor. Benim araçta böyle bişey yok tüm değerler olması gerektiği gibi. 4-5 defa test sürüşü yaptık,lastiklerin yerleri değişti,balanslara bakıldı.Geriye direksiyonu bilgisayara bağlatmak kaldı dedi usta öyle bişey varsa tabi.Bakacağız artık

06 HONDA 2234

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Merhabalar,

Bayram dönüşü dikkatimi çekti araç hafif sağa çekme yapıyor. Lastikler yaklaşık 6 aylık cpc5 . Bugün de detaylı ön düzen ayarı yapıldı yine de sağa yönelme var araçta. Usta serviste cihaza bağlanıp direksiyonun ayarlarına baktır dedi.Elektronik olduğundan yazılımla merkezleme olduğundan falan bahsetti. Böyle birşey yaptıran başına gelen oldu mu ?

06 HONDA 2234
Sanırım usta direksiyon açı sensöründen bahsetmiş. Fakat açı sensörü sağa veya sola çekme ile ilgili bir problem yaratmaz. Sensör kalibrasyonu bozuk ise direksiyonu tam sağa veya tam sola çevirdiğinizde arıza lambası yakar. Tavsiyem, bir başka ön düzenciye gidip tekrar baktırmanız. Yinede olmuyorsa @m2hamid hocamın da dediği gibi iyi bir şaseciye gidip aracı ölçtürün.

S

Silinen üye 20336

Guest
Açısal farklılıklar buna sebep olabilir yada kaldırıma çıkmaktan,sert çukura falan düştüğünüzde 1-2 cm geri gelme olabiliyor lastikte. Ama tüm bu değişimler aracı cihaza bağladığınızda ortaya çıkıyor. Benim araçta böyle bişey yok tüm değerler olması gerektiği gibi. 4-5 defa test sürüşü yaptık,lastiklerin yerleri değişti,balanslara bakıldı.Geriye direksiyonu bilgisayara bağlatmak kaldı dedi usta öyle bişey varsa tabi.Bakacağız artık

06 HONDA 2234
Bilgi değil elbette ama mantık yürüterek ben de direksiyondan yapılabilecek bir hamle olduğunu sanmıyorum. Sorun yere basan kısımda olmalı... ?

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Ya da benim eski aracım fd6 da oluyordu. Rot başı ekseriyetle yazın sıcak havalarda sanki kendisini kilitliyor gibi aracı sürekli bir tarafa çekiyordu. Zaten fd6 larda bu kronik sorundu. Buna benzer bir şeyde olabilir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Ya da benim eski aracım fd6 da oluyordu. Rot başı ekseriyetle yazın sıcak havalarda sanki kendisini kilitliyor gibi aracı sürekli bir tarafa çekiyordu. Zaten fd6 larda bu kronik sorundu. Buna benzer bir şeyde olabilir.

Bu sorunu çözebilmiş miydiniz peki? Rot -rot başı değişince falan düzelir mi ki?

06 HONDA 2234

Yok hiç bir şey yapmadım. Sadece sıcak havalarda bu problemi yapıyordu. Direksiyonu olduğum yerde sağa sola çevirince ses yapıyordu. Usta bana bu sorunun sökülüp yağlama ile düzelebileceğini söylemişti.

Ama kamber-kaster ayarını bi kontrol ettirin isterseniz. O dediğiniz sorunu ben de yaşamıştım. Lastik rotasyonu ve balans ayarı yapmamıza rağmen.Bu ayardan sonra düzelmişti.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Ama kamber-kaster ayarını bi kontrol ettirin isterseniz. O dediğiniz sorunu ben de yaşamıştım. Lastik rotasyonu ve balans ayarı yapmamıza rağmen.Bu ayardan sonra düzelmişti.

Kontrol edildi sorun yok. Çok bariz bir problem değil aslında ama yine de araştırmakta fayda var

06 HONDA 2234

Geri