Düz yolda ıslak zeminde kayma!

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
S'a değerli arkadaşlar..
2017 de sıfır aldığım aracım, aldığımdan beri düz yolda ıslak ve su birikintili (çok az olsa yetiyo) yolda bi güzel kayıyo sağa sola yalpalıyo sanki buza düşmüşümde dans ediyoz . Araca aliştiğim için korkmuyom, ESP bile devreye girmiyo araba yoluna çizgiyi bozmadan devam ediyor. Arabada başkası varsa noluyoz diyip bi bakıyo rengi kaçiyo :D Aracın kuru havada yol tutuşu çok iyi virajlara 160-180-200 alabildiğine girerim, Islak zeminde fren yaparken de anormal bi durum yok, sağa sola çekme vb, balansı her bakımda yapiliyo zaten 207 km/s son sürat direksiyonda gram titreme yok. Lastikler orjinal michelin 60000 km de ama diş kalınlıği iyi. Sırf kayıyoz diye değiştirmeyi düşünüyom lastikleri sorun düzelmezse diye düşündüğümden biraz araştiriyorum yorumları. Yani enteresan bi durum ne zaman kayıp kaymayacaği belli değil, bazen bildiğin göle giriyom 110-120 hiç sıkıntı olmadan direk geçiyom, bazen 80 ile kayıyoz bunların hepsi düz yolda viraja gerek yok orda zaten kayıyoz :D
Ben bunun lastik kaynaklı olduğunu düşünmüştüm burda FB7 yanal kayma konu başlıklarında inceleyene kadar, pek fazla anladiğim konular değil salıncaktı viraj çubuguydu falan ,Ama tekrardan konuyu açmamda bizim kasaların mekanizmalarında aynı olup olmadığını bilmememdendir. Bide servise gideceğim haftaya 60000 bakımı için orda bunu belirtecem muhtemelen bi sonuç alamadan dönecem ( yağmur yağmayacak, deneme sürüşünde kaymayacak bişe yok diyecekler falan...) sanayide kim bakar bu işlere ne ustasına gitmek lazım? bu kasalarda benzer şikayeti olan varmı acaba? Civic almayı düşünen arkadaşim geçen benim arabayı sürdü şansa yağmur yağiyodu adam civic almaktan vazgeçti:) Ama herşeye rağmen arabamı seviyorum kaysada orasından burasından konsoldan her tarafından zırıldasada güzel araba katlanıyoruz ;)

gunesec

Özel Üye
Asfaltın durumu nedir, su birincisi ne kadar, han i hızda kayma yaşıyorsunuz... Lastik ömrü tamamlanmış sanki, ondan kaynaklı olabilir. Ben daha hiç kayma yaşamadım. Anladığım kadarıyla biraz sert sürüş tarzınız var :)

Aracınız
Civic FC5 2017
aynı durum bende de var aracım 2017 model. lastikleri değiştirdim ama çözüm olmadı. düz yağmurlu yolda araba su birikintilerinde yalpalıyor. daha önceki araçlarımda bu durumla karşılaşmamıştım. dediğiniz gibi ben alıştım ancak yanımdakiler baya tedirgin oluyor

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
S'a değerli arkadaşlar..
2017 de sıfır aldığım aracım, aldığımdan beri düz yolda ıslak ve su birikintili (çok az olsa yetiyo) yolda bi güzel kayıyo sağa sola yalpalıyo sanki buza düşmüşümde dans ediyoz . Araca aliştiğim için korkmuyom, ESP bile devreye girmiyo araba yoluna çizgiyi bozmadan devam ediyor. Arabada başkası varsa noluyoz diyip bi bakıyo rengi kaçiyo :D Aracın kuru havada yol tutuşu çok iyi virajlara 160-180-200 alabildiğine girerim, Islak zeminde fren yaparken de anormal bi durum yok, sağa sola çekme vb, balansı her bakımda yapiliyo zaten 207 km/s son sürat direksiyonda gram titreme yok. Lastikler orjinal michelin 60000 km de ama diş kalınlıği iyi. Sırf kayıyoz diye değiştirmeyi düşünüyom lastikleri sorun düzelmezse diye düşündüğümden biraz araştiriyorum yorumları. Yani enteresan bi durum ne zaman kayıp kaymayacaği belli değil, bazen bildiğin göle giriyom 110-120 hiç sıkıntı olmadan direk geçiyom, bazen 80 ile kayıyoz bunların hepsi düz yolda viraja gerek yok orda zaten kayıyoz :D
Ben bunun lastik kaynaklı olduğunu düşünmüştüm burda FB7 yanal kayma konu başlıklarında inceleyene kadar, pek fazla anladiğim konular değil salıncaktı viraj çubuguydu falan ,Ama tekrardan konuyu açmamda bizim kasaların mekanizmalarında aynı olup olmadığını bilmememdendir. Bide servise gideceğim haftaya 60000 bakımı için orda bunu belirtecem muhtemelen bi sonuç alamadan dönecem ( yağmur yağmayacak, deneme sürüşünde kaymayacak bişe yok diyecekler falan...) sanayide kim bakar bu işlere ne ustasına gitmek lazım? bu kasalarda benzer şikayeti olan varmı acaba? Civic almayı düşünen arkadaşim geçen benim arabayı sürdü şansa yağmur yağiyodu adam civic almaktan vazgeçti:) Ama herşeye rağmen arabamı seviyorum kaysada orasından burasından konsoldan her tarafından zırıldasada güzel araba katlanıyoruz ;)
60.000 kilometre ciddi bir rakam. Lastik su kanalları dolup suyu tahliye edemez ise her araç kızaklama tabir edilen kaymayı yapar. Hız arttıkça araç hafifler kayma daha çok olur. Diş derinliği ise mutkaka azalmıştır. Bir ölçün. Demir bir lira ile test edin. Sarı bölge 4 milimetre demektir. Lastik içindeki çıkıntılar 1.5 milimetredir. Fakat ben 3 milim olduğunda değişim öneririm. Yanal kayma vs. gibi durumlar her yol koşuluna olması gerek. Önce bir lastiklere el atın derim. Misal bu fotoğraf 6 milimetredir. Muayenede öyle çıktı. Screenshot_20200607-163610.jpeg

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Asfaltın durumu nedir, su birincisi ne kadar, han i hızda kayma yaşıyorsunuz... Lastik ömrü tamamlanmış sanki, ondan kaynaklı olabilir. Ben daha hiç kayma yaşamadım. Anladığım kadarıyla biraz sert sürüş tarzınız var :)
hocam karadeniz sahil yolu samsundan batuma kadar her yerde kayıyo, lastiklerin durumu iyi ama belirtiğim gibi aracı aldığımdan beri kayıyo 80 km bi sürat yeterli oluyo düz yolda, arkadaşlar daha o zamandan lastiklerde hata vardır micheline garanti için falan konuş dediler de uğraşacak ne halim nede vaktim vardı. Lastik almaya niyetim varda alınca düzelmeyeceğini düşündüğümden biraz araştırayım istedim. Araca binen bir sürü şöför adam bu duruma şahit oldu, hanımın araç hyundai İ10 bazen onu kullanıyom aynı yolda onla gidip ıslak da suya falan giriyom inadına zorluyom kendi arabamdan utanıyom o zaman :D Eski araçlarım da clio polo aynı yolardan geçtik

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
60.000 kilometre ciddi bir rakam. Lastik su kanalları dolup suyu tahliye edemez ise her araç kızaklama tabir edilen kaymayı yapar. Hız arttıkça araç hafifler kayma daha çok olur. Diş derinliği ise mutkaka azalmıştır. Bir ölçün. Demir bir lira ile test edin. Sarı bölge 4 milimetre demektir. Lastik içindeki çıkıntılar 1.5 milimetredir. Fakat ben 3 milim olduğunda değişim öneririm. Yanal kayma vs. gibi durumlar her yol koşuluna olması gerek. Önce bir lastiklere el atın derim. Misal bu fotoğraf 6 milimetredir. Muayenede öyle çıktı. Ekli dosyayı görüntüle 260161

hocam sıkıntı araç sıfırkende aynıydı, aracı sıfır aldım 3 senedir aynı 3 sene dir aynı yalpalıyo kayıyo ne bi artma ne bi azalma, lastikler diş kalınlıği iyi ama baya oldu diye değiştirmeyi düşünüyom

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
60.000 kilometre ciddi bir rakam. Lastik su kanalları dolup suyu tahliye edemez ise her araç kızaklama tabir edilen kaymayı yapar. Hız arttıkça araç hafifler kayma daha çok olur. Diş derinliği ise mutkaka azalmıştır. Bir ölçün. Demir bir lira ile test edin. Sarı bölge 4 milimetre demektir. Lastik içindeki çıkıntılar 1.5 milimetredir. Fakat ben 3 milim olduğunda değişim öneririm. Yanal kayma vs. gibi durumlar her yol koşuluna olması gerek. Önce bir lastiklere el atın derim. Misal bu fotoğraf 6 milimetredir. Muayenede öyle çıktı. Ekli dosyayı görüntüle 260161

Bu bilgiyi de yeni öğrenmiş oluyorum, teşekkürler hocam :)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ben de fb7 kullanıcısıyım, nokian wetproof ile bana ıslak zeminde daha iyi performans alıyormuşum gibi geliyor. Bana göre ıslak zeminde araç ne olursa olsun bu sorunu yaşayanların tamamının nedeni lastiklerdir. O net!

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
S'a değerli arkadaşlar..
Sizin sorun bence çok net ıslakta lastik tutuş kaybı :)
Ayrıca stock Civic’lerin viraj denge çubukları çok sert değil, Amerika’da bunun için direk coil-over set + civic si arka viraj denge çubuğu ve ön kule gergisi ile çok stabil sürüş elde edildiği söyleniyor.
Ancak bu sistemle süspansiyon konforu oldukça düşecektir bunu da bilin istedim.
Size tavsiyem öncelikle lastiği iyi ıslak tutuş olan modellerden seçim, Continental SportContact 5 veya 6 bu konuda iyiler (y) Goodyear Assymetric 5’te iyi deniyor ama kullanım tecrübem yok.

Geri