Civic FC5 Elektromekanik el freninin yüksek hızda çekilmesi

arkadaslar youtube da gordum. adam vw de 100 ile giderken elektronik el frenini cekip araci durduruyor. hondalarda bu turlu bir kullanim var midir? deneyen oldumu? umarim ihtiyac duymayiz ama sofore bir sey olursa yandaki veya arkadaki yolcunun elektronik freni kullanarak araci yavaslatmasi faydali olabilir.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
arkadaslar youtube da gordum. adam vw de 100 ile giderken elektronik el frenini cekip araci durduruyor. hondalarda bu turlu bir kullanim var midir? deneyen oldumu? umarim ihtiyac duymayiz ama sofore bir sey olursa yandaki veya arkadaki yolcunun elektronik freni kullanarak araci yavaslatmasi faydali olabilir.

Hocam emin değilim ama sistem belirli bir hızdan sonra freni kullanmaya izin vermiyor olabilir.

Aracınız
Civic FC5 2019
Benim de en büyük korkum küçük kızım yüksek hızda ya el freni çekerse diye . Düşük hızda denedim aracı durdurdu. İnşallah yulsek hızda aktif olmuyordur .şoföre bişey olursa vitesi boşa atmaları daha az riskli diye düşünüyorum yüksek hızda el frenin çekmek çok tehlikeli olabilir

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Benim de en büyük korkum küçük kızım yüksek hızda ya el freni çekerse diye . Düşük hızda denedim aracı durdurdu. İnşallah yulsek hızda aktif olmuyordur .şoföre bişey olursa vitesi boşa atmaları daha az riskli diye düşünüyorum yüksek hızda el frenin çekmek çok tehlikeli olabilir
yok tehlikeli değil, fail safe ihtimaline karşı defalarca test etmişliğim var bu sistemi, yüksek hızda giderken el freni düğmesine basarsanız dört tekerleğe birden fren uygular ancak durduğunuz yerde yada çok küçük hızlarda 1-2km hızda giderken gibi el freni düğmesine basarsanız sadece arka tekerlekleri durdurur.

test edebilirsiniz ciddi gacırtı koparıyor içerde:) VSA sisteminin fren yaptırma mekanizması hızlı hareket halinde el frenine basıldığı zaman dört tekerleği frenletir pedala basmasanız bile elektrik gücü ile yapıyor bunu çünki VSA da devreye girdiği zaman aynı böyle elektrik ile fren hidroliklerini lazım olduğu yere iterek çalışıyor

İnsignia aracımda yaklaşık 50 km/s ile giderken meraktan düğmeyi çektim.
Mekanik el frenindeki gibi arka tekerlekleri kilitlemesinden farklı olarak sanırım dört tekerleği de kilitledi ya da ben öyle hissettim. Pek hoş bir deneyim olmadı.
Muhtemelen yüksek hızlarda güvenlik nedeniyle ya çalışmaz ya da daha zayıf tepki verir.

SM-N960F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İnsignia aracımda yaklaşık 50 km/s ile giderken meraktan düğmeyi çektim.
Mekanik el frenindeki gibi arka tekerlekleri kilitlemesinden farklı olarak sanırım dört tekerleği de kilitledi ya da ben öyle hissettim. Pek hoş bir deneyim olmadı.
Muhtemelen yüksek hızlarda güvenlik nedeniyle ya çalışmaz ya da daha zayıf tepki verir.

SM-N960F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Passat ile 100 km hizda deniyor adam, hic bir sorun yok gibi

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Aracınız
Civic FC5 2019
ben yanlışlıkla denedim, hızı hatırlamıyorum. sistem izin vermiyor. arka balataları sıkar gibi oldu, balatalar tutar tutmaz tekrar gevşedi. fren kalıcı tutmuyor. denemenizi tavsiye etmem

S

Silinen üye 20336

Guest
Civic 2017 kullanma kılavuzunun 560. Sayfasının ilgili kısmını ekliyorum.
(e-kitaptacıkta 563. Sayfa olarak görünüyor.)
5F9DAFE6-D620-46E8-A07E-900C6FD5A7A6.png

LooSii

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2015
Elektronik park freni markadan markaya farklılık gösterebiliyor. Mesela Hyundai'da çek bırak yapınca fren yapmıyor, sadece sesli uyarı veriyor. Elektronik el freni sürekli çekik tutulursa araç hafif hafif yavaşlıyor.

Volkswagen'de durum biraz daha farklı. 8km/h altında arka tekerlekleri kitliyor, yani kaydırma yapabilir. Hızınız 8km/h üzerinde ise 4 tekere fren uygulanıyor. ABS çalışıyor, böylece tekerlerde kitlenme olmuyor, %60 fren yüküyle acil durumlarda aracı durdurmak için işe yarayabiliyor. Virajda dahi olsanız kayma veya takla riski taşımıyor. Hatta fren lambaları yanıyor. Ani fren yapılmış gibi tepki veriyor.

MI 8 Explorer Edition cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri