Civic ES7 EPS ikaz ışığı hakkinda

Aracınız
Civic ES7 2003
Selamün aleyküm arkadaşlar. 2003 vtec2 aracımın sağ ön tekerin havası biraz az gözüküyordu. Benzinlikte hava basma cihazının basınç göstergesi arizaliydi ben de göz kararı biraz hava bastım ve yola çıktım. 15-20 km gittikten sonra EPS ışığı yanıp sönmeye başladı. Bu zamana kadar hiç yanmamıştı. Ben de lastiğin havasını biraz fazla sisirdim herhalde diyerek lastiğin havasını biraz indirdim. Sonra yola devam ettim. EPS ikaz lambası ondan sonra hiç yanmadı.
Acaba benim düşündüğüm gibi lastik hava basincinin dengesizliği mi etkili oldu da EPS ikaz lambası yandı ya da muhtemel bir arıza habercisi mi kafama takıldı. Bilgi ve tecrübelerinizden istifade etmek istiyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Selamün aleyküm arkadaşlar. 2003 vtec2 aracımın sağ ön tekerin havası biraz az gözüküyordu. Benzinlikte hava basma cihazının basınç göstergesi arizaliydi ben de göz kararı biraz hava bastım ve yola çıktım. 15-20 km gittikten sonra EPS ışığı yanıp sönmeye başladı. Bu zamana kadar hiç yanmamıştı. Ben de lastiğin havasını biraz fazla sisirdim herhalde diyerek lastiğin havasını biraz indirdim. Sonra yola devam ettim. EPS ikaz lambası ondan sonra hiç yanmadı.
Acaba benim düşündüğüm gibi lastik hava basincinin dengesizliği mi etkili oldu da EPS ikaz lambası yandı ya da muhtemel bir arıza habercisi mi kafama takıldı. Bilgi ve tecrübelerinizden istifade etmek istiyorum.
Hocam teker çaplarındaki anormal değişimler direksiyon kutusu sensörleri ile ABS sensörünü etkiliyor olabilir.
Zaten FB7 ve sonrasında lastik basınç sistemi ABS sensöründen teker dönüş çapını kullanıyor.
ES7 kasada @h.k_Ahmed hocam aktif kullanıcı olduğu için daha sağlıklı yorum yapacaktır.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Ve aleykümselam
Muhtemelen lastik dönüşlerinde anlık bir dengesizlik algılamış gibi duruyor. Sonradan kendini resetlemiş.

_20201207_230951.jpeg

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
Civic FC5 2019
Lastik yerde tamir kitim de var ama kullanmayı bilmiyorum maalesef

Ekli dosyalar

• IMG_20201222_141131.jpg
    IMG_20201222_141131.jpg
    142.4 KB · Görüntüleme: 13
Aracınız
Civic FC5 2019
Kolay hocam videoyu izleyin anlarsınız.

İzledim hallettim teşekkür ederim. Bunlar tek kullanımlık mı? Çivi batmıştı kocaman lastikçiye gittim rahat bir şekilde. Yeniden bişey yapmaya gerek var mı yoksa i sonrakine tekrar kullanabiliyor muyum aynı şekilde?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
İzledim hallettim teşekkür ederim. Bunlar tek kullanımlık mı? Çivi batmıştı kocaman lastikçiye gittim rahat bir şekilde. Yeniden bişey yapmaya gerek var mı yoksa i sonrakine tekrar kullanabiliyor muyum aynı şekilde?
Beyaz tüp (ilaç dediği aparat) tek kullanımlık ise sadece ondan ihtiyaç olabilir. Onu öğrenmek lazım.

Ad Soyad
Ugur aygen
Aracınız
Civic FC5 2018
Ve aleykümselam
Muhtemelen lastik dönüşlerinde anlık bir dengesizlik algılamış gibi duruyor. Sonradan kendini resetlemiş.

Ekli dosyayı görüntüle 263100

Hocam merhaba yolda giderken direksiyon sertlesip asp lastik basinc break hold ne var ne yok tum ikaz lambalari yanıyor

Sağa cekip stop edip tekrar calistiriyorum sistem yeniden baslatiliyor diyor ve duzeliyor 1 hafta 10 gun sonra tekrar yapiyor 1 ay da 5 kere basima geldi

Neyden kaynaklabilir honda servisi ilk defa basimiza geliyor tekrar olursa getirin diyip basindan sağıyor akuyu falan olctuler sorun yok dediler

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Hocam merhaba yolda giderken direksiyon sertlesip asp lastik basinc break hold ne var ne yok tum ikaz lambalari yanıyor

Sağa cekip stop edip tekrar calistiriyorum sistem yeniden baslatiliyor diyor ve duzeliyor 1 hafta 10 gun sonra tekrar yapiyor 1 ay da 5 kere basima geldi

Neyden kaynaklabilir honda servisi ilk defa basimiza geliyor tekrar olursa getirin diyip basindan sağıyor akuyu falan olctuler sorun yok dediler
Geçmiş olsun hocam bu tarz hareketler aküyü akla getiriyor. Arıza devam etse o simgeler sönmez devam eder. Aküyü neye göre ölçüyorlar? Asıl yükleme testi yapınca akünün nasıl olduğu anlaşılır. Ek olarak şarj oluyoru mu diyede kontol edilebilir. Hep kısa mesafe kullanıyorsanız akü kapasitesi hızlı düşer. Soğuklarda daha çok kendini belli eder. Soğuk marşta nasıl hareket ediyor takip edilir.

Geri