FB7 direksiyon gıcırtısı ve çözümü

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
spor yaylarımı taktıktan sonra başlayan önceden hiç umursamadığım ama son günlerde sesi iyice insanı çileden çıkaran bir durum. özellikle durduğum esnada direksiyonu çevirirken duyulan bir gıcırdı. kime gittiysem olur, kronik, spor yay var ondandır gibi söylemlerde bulunan ustalara inat. geçen hafta memlekette arkadaşıma söktürdüm kule rulmanlarını. ha bu arada rulman dediğime bakmayın içinde fiber plastik bir parça var (fd6 da bilya mevcut) açıkçası biraz hayal kırıklığına uğradım. daha özenli ve uzun süre sorunsuz gider bi rulmanlı sistem yapsalar daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
rulmanı amortisörden ayırdıktan sonra içini iyice temizleyip tekar gresleyip topladık. spor yayın birbirine tam kapanma esnasında vurma olayını da 2 metre hortum alıp tüm helezona dolayıp kestikten sonra hepsini topladık.
sonuç inanılmaz sessiz bir direskiyon hareketi şuanda :)

252736

mturker

Özel Üye
TSK ederım bilgileriniz ıcın ıyı gunler.
hocam ben bunu izmirde arkadasıma yaptırdım ama herhangibir tamirci işinizi görecektir. çok teknik bir işlem değil çünkü. maliyet olarak tahmini 2 amortisor için 200-300 gibi bir rakam alırlar diye düşünüyorum. tabi bölgeye göre değişiklik gösterebilir

Honda MaDnEsS

Aracınız
Civic FB7 2012

Bugun farkettim daha once olmamisti. Giderken ses yok durdugu zaman bu sekilde ses geliyor. Acaba maliyeti yuksek birseymidir? Yakin zamanda muayene var bu sekil gitsem kalirmiyim muayeneden?

SM-N980F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Bugun farkettim daha once olmamisti. Giderken ses yok durdugu zaman bu sekilde ses geliyor. Acaba maliyeti yuksek birseymidir? Yakin zamanda muayene var bu sekil gitsem kalirmiyim muayeneden?

SM-N980F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Mesajınızın aktarıldığı bu konudaki mesajları incelemenizi öneririm.

Videonuzdaki sesi kulaklıkla dikkatli dinledim, eğer lastiklerden gelmiyorsa bence amortisör rulmanlarından geliyor gibi. Amortisör rulmanlarını yağlatmanız sorunun çözümü için faydalı olabilir.
FD6da benim yaşadığım amortisör rulman sesini de kulaklıkla dinleyin, sizdeki sese benzer şekilde olduğunu farkedebilirsiniz, tabi FD6ların rulmanları bilyalı olduğu için daha net duyuluyor, FB7lerde rulman daha plastik tarzı bir malzemeden yapılmış.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Geçen yıl bu zamanlarda direksiyon kutusunu yağlatarak bu sorundan kurtulmuştum ve şu anda üzerinden 1 yıl geçti, şükür bir ses sorunu ile karşılaşmadım :) Amortisör kule rulmanlarını daha önceden yağlattığımı da eklemek isterim.

Merhaba, benim de 2012 FB7 aracımda durur halde direksiyonu sağa sola çevirdiğim zaman tıkır tıkır sesler geliyor. Esasında son 2 yıldan beri var, ama gariptir ki ses her zaman gelmiyor. Bazı günler ses bariz duyuluyor, bazen de hiç olmuyor. Burada okuyup bilgi edindiğim kadarı ile sesin amortisör kule bilya bölgesinden kaynaklı olduğunu tahmin ediyorum, o yüzden de yaptırmak için çok acele etmedim açıkçası. Öğrenmek istediğim : gerekli sökme ve yağlama işlemini sanayideki honda özel serviste mi yaptırmak mantıklı yoksa yine sanayideki sadece amortisör tamir işi ile uğraşanlara mı yaptırmak mantıklı ? Spesifik amortisör işi yapanlar çözüm ve uygulama için daha elverişli olurlar gibi geldi bana. Rutin bakım haricinde aracımla ilgili çok problem yaşamadığım için sürekli gittiğim belirli bir usta yok, bu yüzden sormak istedim. Istanbul Bostancı sanayi de tavsiye edebileceğiniz birisi varsa bilgi verirseniz sevinirim.

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Bugün benim aracın direksiyonundan ses gelmeye başladı, hem durur vaziyette hem de hareketli haldeyken direksiyonu tam sağ çevirirken geliyor ses. Bana sanki amortisör kule bilyası gibi geliyor. Video çektim, yorum sizlerin.

Son düzenleme:
Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Bugün benim aracın direksiyonundan ses gelmeye başladı, hem durur vaziyette hem de hareketli haldeyken direksiyonu tam sağ çevirirken geliyor ses. Bana sanki amortisör kule bilyası gibi geliyor. Video çektim, yorum sizlerin.

aynen hocam kulelerin yağsız kalmasından kaynaklı oluşan ses

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Hocam sesi şimdi kulaklıkla dinledim, kule bilyasi olma ihtimali daha yüksek gibi görünüyor. Ama alt takımı da kontrol ettirmenizi öneririm, belki gevşemiş bir vida veya parça kaynaklı da olabilir.

Geri