FB7 Ön Amortisör Toz Körükleri

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Zaman içerisinde her araçta olduğu gibi Civiclerin amortisör toz körükleri de zaman içinde esnekliğini kaybedip parça parça dökülmeye başlıyor.
En son yağ değişiminde FB7de de bu durumun oluşmaya başladığını farkettim, kış mevsimi etkisini göstermeden körükleri değiştirmeyi düşünüyorum.

Eski FD6 aracımda n11den çok rahatlıkla toz körüklerini bulabilmiştim hatta parça kodları 51403-SNA-903 ve 51402-SNA-903 olarak geçiyordu.

FB7lerin amortisör körük parça kodlarını da buldum, 51403-TR7-A01 ve 51403-TR7-A01.
Ancak internetteki aramalarımda bu kodlara tam uyum garantisi veren bir satıcı bulamadım.

Civic'ler için kaliteli parça üreten ancak ülkemizde satışı olmayan FEBEST markasının linkteki ürününü incelediğimde uyumluluk olarak FD6 ve FB7lerin körükleri aynı gibi görünüyor.

Daha önce FB7de amortisör körüklerini değiştiren yada bu konuda bilgisi olan arkadaşların görüşlerini talep ediyorum :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam bu amörtisör körüğü benim bildiğim kadarıyla toz vs. nin amörtisörün yağlı yerine girmesini engellemekten başka bir şeye yaramıyor. Neden değiştirme gereği duydunuz ki bunu? Yani bilmediğim bir şeye faydası varsa ben de bi araştıracağım mesela bizim süspansiyonlar aşırı sert en ufak kasiste bam güm ses geliyor araçlardan bunların azalmasında faydası olur mu acaba?

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
O yağlı dediğiniz yere girip zamanla kule bilya bölgesinde gacır gucur ses yapıyor ve bende bu ses başladı.
Ayrıca yağmur-çamur-kar gibi yabancı cisim içerebilen sıvılarda amortisör çalışan bölgesine yavaş yavaş işlemeye başlıyor. Bu açıdan koruma amaçlı iş gören bir malzeme.
Süspansiyon aşırı sertlik düşüncenize katılmıyorum, lastik değişimi öncesi bende sert gibi diyordum, şu anda yanal yatmasını gözönüne alırsam FB7nin oldukça yumuşak olduğunu düşünüyorum. Özellikle rutinde yol aldığım parkurdaki çukurlarda 2016 ford focus ile yol aldıktan sonra bence civic kondisyonu iyi bir lastik ile konforu C sınıfı standartlarında, yani 2016 üretim lastiklere sahip focusun yarısı kadar bam-güm yoktu . Eğer lastikleriniz 4 yıldan eski ise yenilemenizi tavsiye ederim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu gün n11'den aldığım, aslında FD6lar için olan körüğü FB7'me deneme amaçlı sol tarafa taktırdım, birkaç gün kullanıp sorunsuz olduğuna emin olduktan sonra diğer tarafı da taktıracam, olmasa başka körük siparişi verecem :)

Aldığım ürün bu,

Malzeme kalitesi olarak iyi görünüyor diyebilirim, servis orjinalinin takımına 1200 tl gibi ultra saçma bir fiyat istediği için 90 tl gayet makul geldi :)
Uzun vadeli deneyimlerimi zaman içinde güncelleyerek yazarım :)

Öncelikle amortisörü söktüğümüzde ön camdaki yağmur suyu ve pisliklerin maalesef amortisör kule bölgesinde toplandığını söyleyebilirim, bu açıdan amortisör kule bilya kısımdaki yağın toz-kir ve su gibi dış etkenlerden etkilenmesi maalesef çok kolay. Aşağıdaki resimde bunu gözlemleyebilirsiniz. FD6 ve FB7lerin kule bölgelerindeki yağsız kalmaya bağlı ses oluşumlarının bence en büyük etmeni bu kolay pislenebilen tasarım, FC5teki ön camın geriye alınması bu açıdan amortisör kulesinin daha az etkilenmesini sağlayacaktır, bu açıdan FC5ler daha avantajlı diyebilirim. FD6 ve FB7lerde kule bölgesini dıştan koruyan bir kauçuk yada benzeri bir koruma olsaydı, kronik yağlama sorunu belki hiç oluşmayabilirdi. Ayrıca körüğün baş kısmının biraz fazla ezilip dışarı taştığını gözlemledim. Ustaya sorduğumda aracın ağırlığı ile kauçukta ezilmenin zamanla oluşabilen ve normal bir durum olduğunu söyledi ancak benim pek hoşuma gitmedi. Aşağıdaki resimde dışarı çıkan körüğün baş kısmını beyaz ok ile göstermeye çalıştım.

ilk hal.jpg

Sonrasında üstünden çıkan körükleri aldıklarım ile karşılaştırdım, alt kısmı boyut olarak aynı diyebilirim, belki toplam körük uzunluğu ve genişliği biraz kısa olabilir. Tabi sökülen körükte ciddi bir esneme ve bollaşma mevcut, belki bundan dolayı daha büyük görünüyor olabilir.
Ancak FB7nin körüğünün kafa kısmı FD6dan daha geniş, kalınlığı ise daha az.
Helezonun başının yerleştiği yuva kısımları ise aynı, kısacası FD6nın körüğü FB7de de kullanılabilir ama birebir aynı yapıda değiller.
Ayrıca orjinal körüğün boğumlarının kenarları keskin yapıdaydı, aldığım ürün daha yuvarlak hatlıydı ama bunun bir sorundan ziyade avantaj olacağını düşünüyorum, çünkü sökülen körükte yırtılma bu keskin kenarlarda başlamıştı.

FB7 orjinal ile FD6 yan sanayi körük görsel karşılaştırması
körük1.jpg

Orjinal çıkan körüğü meraktan incelediğimde kafa kısmının FD6dan daha ince yapıda olması bence uzun vadeli pek iyi değil, çıkardığım körükte ezilme sonrasında özellikle yayın oturduğu kısmı elle yoklayınca oldukça incelmiş hissettiriyordu. Helezonun oturduğu kısımda nerdeyse sadece 3-4 mm. kalınlık vardı diyebilirim, açıkçası bu durum pekte hoşuma gitmedi :unsure:

körükson.jpg

Aldığım körüğü helezona oturttuğumuzda birebir oturdu diyebilirim, üstüne amortisör bilya kısmını yağlayıp taktığımızda ilk resimdeki taşkın olan kısım çok az içerde kalıyordu ama muhtemelen aracın ağırlığı geldiğinde o kısmın kapanmaya yakın olacağını düşünüyorum.
Açıkçası FD6 körüğünün daha kalın yapıdaki kafa yapısının (oturma bölgesi) amortisör kulesini daha fazla koruyabileceğini düşünüyorum(y)

körük2.jpg

En sonunda direksiyonu çevirdiğimde gıcırtıların kaynağı olduğunu düşündüğüm kule bilya bölgesini de açıp gresledik, içerisinde nerdeyse hiç gres kalmamıştı :)
Ustam daha önce fren kaliperinde kullandığım ve elimde olan, plastiğe zararı olmayan ve yüksek ısıya dayanıklı Bosch Superfit ile gresledi.

Gresleme anında foto alamadım, gresleme sonrası fotoğrafı,
kule.jpg

Son düzenleme:

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@m2hamid Hocam paylaşım için teşekkürler (y)

Bu gün n11'den aldığım, aslında FD6lar için olan körüğü FB7'me deneme amaçlı sol tarafa taktırdım, birkaç gün kullanıp sorunsuz olduğuna emin olduktan sonra diğer tarafı da taktıracam, olmasa başka körük siparişi verecem :)

Aldığım ürün bu,

Malzeme kalitesi olarak iyi görünüyor diyebilirim, servis orjinalinin takımına 1200 tl gibi ultra saçma bir fiyat istediği için 90 tl gayet makul geldi :)
Uzun vadeli deneyimlerimi zaman içinde güncelleyerek yazarım :)

Öncelikle amortisörü söktüğümüzde ön camdaki yağmur suyu ve pisliklerin maalesef amortisör kule bölgesinde toplandığını söyleyebilirim, bu açıdan amortisör kule bilya kısımdaki yağın toz-kir ve su gibi dış etkenlerden etkilenmesi maalesef çok kolay. Aşağıdaki resimde bunu gözlemleyebilirsiniz. FD6 ve FB7lerin kule bölgelerindeki yağsız kalmaya bağlı ses oluşumlarının bence en büyük etmeni bu kolay pislenebilen tasarım, FC5teki ön camın geriye alınması bu açıdan amortisör kulesinin daha az etkilenmesini sağlayacaktır, bu açıdan FC5ler daha avantajlı diyebilirim. FD6 ve FB7lerde kule bölgesini dıştan koruyan bir kauçuk yada benzeri bir koruma olsaydı, kronik yağlama sorunu belki hiç oluşmayabilirdi. Ayrıca körüğün baş kısmının biraz fazla ezilip dışarı taştığını gözlemledim. Ustaya sorduğumda aracın ağırlığı ile kauçukta ezilmenin zamanla oluşabilen ve normal bir durum olduğunu söyledi ancak benim pek hoşuma gitmedi. Aşağıdaki resimde dışarı çıkan körüğün baş kısmını beyaz ok ile göstermeye çalıştım.

Ekli dosyayı görüntüle 254585

Sonrasında üstünden çıkan körükleri aldıklarım ile karşılaştırdım, alt kısmı boyut olarak aynı diyebilirim, belki toplam körük uzunluğu ve genişliği biraz kısa olabilir. Tabi sökülen körükte ciddi bir esneme ve bollaşma mevcut, belki bundan dolayı daha büyük görünüyor olabilir.
Ancak FB7nin körüğünün kafa kısmı FD6dan daha geniş, kalınlığı ise daha az.
Helezonun başının yerleştiği yuva kısımları ise aynı, kısacası FD6nın körüğü FB7de de kullanılabilir ama birebir aynı yapıda değiller.
Ayrıca orjinal körüğün boğumlarının kenarları keskin yapıdaydı, aldığım ürün daha yuvarlak hatlıydı ama bunun bir sorundan ziyade avantaj olacağını düşünüyorum, çünkü sökülen körükte yırtılma bu keskin kenarlarda başlamıştı.

FB7 orjinal ile FD6 yan sanayi körük görsel karşılaştırması
Ekli dosyayı görüntüle 254586

Orjinal çıkan körüğü meraktan incelediğimde kafa kısmının FD6dan daha ince yapıda olması bence uzun vadeli pek iyi değil, çıkardığım körükte ezilme sonrasında özellikle yayın oturduğu kısmı elle yoklayınca oldukça incelmiş hissettiriyordu. Helezonun oturduğu kısımda nerdeyse sadece 3-4 mm. kalınlık vardı diyebilirim, açıkçası bu durum pekte hoşuma gitmedi :unsure:

Ekli dosyayı görüntüle 254589

Aldığım körüğü helezona oturttuğumuzda birebir oturdu diyebilirim, üstüne amortisör bilya kısmını yağlayıp taktığımızda ilk resimdeki taşkın olan kısım çok az içerde kalıyordu ama muhtemelen aracın ağırlığı geldiğinde o kısmın kapanmaya yakın olacağını düşünüyorum.
Açıkçası FD6 körüğünün daha kalın yapıdaki kafa yapısının (oturma bölgesi) amortisör kulesini daha fazla koruyabileceğini düşünüyorum(y)

Ekli dosyayı görüntüle 254587

En sonunda direksiyonu çevirdiğimde gıcırtıların kaynağı olduğunu düşündüğüm kule bilya bölgesini de açıp gresledik, içerisinde nerdeyse hiç gres kalmamıştı :)
Ustam daha önce fren kaliperinde kullandığım ve elimde olan, plastiğe zararı olmayan ve yüksek ısıya dayanıklı Bosch Superfit ile gresledi.

Gresleme anında foto alamadım, gresleme sonrası fotoğrafı,
Ekli dosyayı görüntüle 254590
hocam merhabalar konunun üzerinden baya bir zaman geçmiş ama aldığınız üründen memmun kaldınız mı? benim aracaım 2014 model civic. körükler yırtılmaya başlamış değiştirmem gerekiyor. önerebileceğiniz servis yada parça varmıdır. malum yetkili servislerde fiyatlar çok yüksek

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
hocam merhabalar konunun üzerinden baya bir zaman geçmiş ama aldığınız üründen memmun kaldınız mı? benim aracaım 2014 model civic. körükler yırtılmaya başlamış değiştirmem gerekiyor. önerebileceğiniz servis yada parça varmıdır. malum yetkili servislerde fiyatlar çok yüksek
Bu parçayı 3 yıldan uzun süredir kullanıyorum, şimdilik bir arıza ile karşılaşmadım. Ürün şu anda halen satistamidir yada ürün aynı kalitedemidir bilmiyorum ama ürün özellikleri ve kalitesi aynıysa bence denenebilir, arada çok ciddi fiyat farkı var. Servis olarakta çevrenizde Honda üzerine biraz deneyimi olan yerlerden parça dahil ve parça harici fiyat alın, değiştirmesi zaman alıcı da olsa Honda deneyimi olan ustaların aşina olduğu bir işlem.

Geri