Civic FB7 Fb7 tuhaf hırıltı sesi - V Kayış Gergisi sorunu

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar arabayı alalı 10 gün oldu. Aldığım ilk günden beri bu ses var. Araba özellikle düşük devirlerde hırıltı sesi çıkarıyor, tam olarak ne olduğunu da anlamıyorum ama bi bakar mısınız ? Videonun linkini aşağıya ekliyorum..

Çözüm
Bu parçayı bende bugün değiştirdim, parçayı linkteki adresten yılbaşı kampanyası ile 402 liraya aldım.
Parça kodu INA 534053410. FB7lerdeki gerginin üstünde R0A kodu bulunuyor, FD6larda bu kod yok.

Gelen ürün bu, üretim yılı 2020 görünüyor.
gergi-jpg.263630

Eski gergi ile yeni gerginin kodlarını karşılaştırdım ve birebir uyuyor gibi görünüyor, eski gerginin amortisör kısmı nerdeyse bütün yağını kaçırmış ve kirle birlikte kapkara hale gelmiş ? Üretim yılı da 2012 gibi duruyor, nerdeyse 8 yaşını geçmiş bir gergiye göre bence iyi dayanmış diyebilirim :)
Değişim sonrası...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
n11.com'dan INA Honda Civic FD6 FB7 1.6 16V Otomatik Gergi Rulmanı 2006-2016 seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

Hocam bu ürün sizin linkini verdiğiniz ürünle aynı mı? Bunu sipariş geçtim ama henüz gönderilmedi. İptal edebilirim. Mesajla parça kodu 534053410 mu diye sordum, hayır cevabı aldım.
Bu parça FD6lardaki kayış gergisi, FB7lerin orjinal parçası değil.

Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam bence ses iyice belirginleşene kadar (yazın klimayı açtığınızda yükle birlikte tak tak şeklinde vurur) kullanın, sonrasında avare bilyası ile birlikte değiştirin.
Belirttiğiniz R0A kodlu gerginin tam kodu INA 534053410, rulmancılardan bu kodla sorgulatabilirsiniz diye düşünüyorum.
Ben geçen yıl aşağıdaki linkten almıştım ve birebir aynısı gelmişti ama güncelde nasıldır bilmiyorum.
Bu mesaja istinaden güncel bilgi geçeyim. Aloparça ile görüştüm telefonda. Forumdan daha önce bu ürün için alışveriş yapanların olduğunu söyledim :) Whatsapp'tan istediğim ürünün fotosunu attım. Kendileri de ürünü whatsapptan görsel paylaşarak teyit etti. Güncel fiyat KDV dahil 750 TL. Bursa İnallar parça için KDV dahil işçilik hariç 3512 TL istedi. İşçilik 368 TL

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu mesaja istinaden güncel bilgi geçeyim. Aloparça ile görüştüm telefonda. Forumdan daha önce bu ürün için alışveriş yapanların olduğunu söyledim :) Whatsapp'tan istediğim ürünün fotosunu attım. Kendileri de ürünü whatsapptan görsel paylaşarak teyit etti. Güncel fiyat KDV dahil 750 TL. Bursa İnallar parça için KDV dahil işçilik hariç 3512 TL istedi. İşçilik 368 TL
Bilgi için teşekkürler (y)

ÇÖZÜM: Gergi kütüğü ses problemi olan arkadaşlar ilk etapta değiştirmek zorunda değilsiniz. Forumda bir arkadaş değiştirdikten sonra sağlam olduğunu farketti ve bakımının mümkün olabileceğini söyledi. Kendisine buradan tekrardan teşekkür ediyorum. Bende bir buçuk yıldır devam eden ve giderek sesi artan Bi şekilde gergi kütüğü ses problemim vardı ve değişim yapmadan çözdüm. Ses gergi kütüğünün içindeki yağın azalmasından ya da Bi şekilde bitmesinden kaynaklı. Ben şırıngayla içine yaklaşık 30 ml şanzıman yağı bastım motor yağı da olur kanaatimce. Anında kesmedi ama 1 gün sonrasında hiç ses kalmadı. Ilk günkü gibi oldu. Muhtemelen aracı kullandıkça yağ sızarak aralara bi yerlere doluyor. Yağlar ile bilgisi olan arkadaşlar daha uygun olan yağı yazabilirler. Ben sadece denemek için yazdım. (wd40 olmuyo denendi) Konunun çözüm linkini aşağıya bırakıyorum. Yapıp yapmamak size kalmış ustanızdan da rica edebilirsiniz. Ama kayış ve diğer dönen parçaların takibi size kalmış. Benim araç 90 binde gergi kütüğü sesi yapmaya başladı 106 binde içine yağ basarak çözdüm. Herkese kazasız belasız sürüşler.

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FD6 2011
ÇÖZÜM: Gergi kütüğü ses problemi olan arkadaşlar ilk etapta değiştirmek zorunda değilsiniz. Forumda bir arkadaş değiştirdikten sonra sağlam olduğunu farketti ve bakımının mümkün olabileceğini söyledi. Kendisine buradan tekrardan teşekkür ediyorum. Bende bir buçuk yıldır devam eden ve giderek sesi artan Bi şekilde gergi kütüğü ses problemim vardı ve değişim yapmadan çözdüm. Ses gergi kütüğünün içindeki yağın azalmasından ya da Bi şekilde bitmesinden kaynaklı. Ben şırıngayla içine yaklaşık 30 ml şanzıman yağı bastım motor yağı da olur kanaatimce. Anında kesmedi ama 1 gün sonrasında hiç ses kalmadı. Ilk günkü gibi oldu. Muhtemelen aracı kullandıkça yağ sızarak aralara bi yerlere doluyor. Yağlar ile bilgisi olan arkadaşlar daha uygun olan yağı yazabilirler. Ben sadece denemek için yazdım. (wd40 olmuyo denendi) Konunun çözüm linkini aşağıya bırakıyorum. Yapıp yapmamak size kalmış ustanızdan da rica edebilirsiniz. Ama kayış ve diğer dönen parçaların takibi size kalmış. Benim araç 90 binde gergi kütüğü sesi yapmaya başladı 106 binde içine yağ basarak çözdüm. Herkese kazasız belasız sürüşler.

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Bende de bir ses var ama çözemedim. Aracınız fd6 mı?

Geri