FC5 kullanıp Direksiyonu yamuk olan var mı ? :)

Aracınız
Civic FC5 2017
Bu sorun aracı ilk aldığımda da fark etmiştim.
servise götürmüştüm.
Serviste ki usta evet doğru yamukluk var dedi. Yolda aracı tenha bir yere çekti. Direksiyonu tamamen sağa çevirdi sol tekerin altında civata gibi birşey var sanırım onu sıktı ya da ayarladı.
Sonra direksiyonu sola çevirdi bu sefer sağ tekere yaptı sorun gerçekten de çözüldü. Araç dümdüz oldu. Ama usta beni uyarmıştı tekrar sonradan bozulabilir ayar diye. (Çukur tümsek bozuk yol vs)
Şimdi üzerinden 1.5 sene geçti ve yamukluk yine başladı. Bu neyle alakalı anlamadım ? Sanırım bozuk yol vs
İnternette bir çok farklı marka araçlarda da var bu sorun. Benim gibi simetri takıntılıysanız baya sıkıntılı durum :)

foto ekliyorum.Direksiyon tam böyleyken araç düz gidiyor.Direksiyonu düz tutunca araç hafif sola gidiyor :)

sizde durum nedir ?

Ekli dosyalar

• 072FC554-7C4D-49F8-B7C5-5AC44BF39F6A.jpeg
    072FC554-7C4D-49F8-B7C5-5AC44BF39F6A.jpeg
    171.3 KB · Görüntüleme: 163
Rot ayarı yapmıştır. Daha önceki aracım Auris'ti. Onda aynı durum olmuştu. İyi bir Rot servisinde yaptırabilirsiniz. Kendi servisi de yapabilir.

Aracınız
Civic FB7 2015
Rot ayarıyla düzelir. Aracın direksiyon simidi daha önce sökülmüş olabilir mi? Takarken hafif kaçık takmış olabilirler.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2016
Rot ayarı 3 4 kez yaptırdim. Aynı sorun bende de vardı. Düzelmedi. Servise geçtiğim zaman mutlaka bunu da belirtecegim.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
servise götürmüştüm.
Serviste ki usta evet doğru yamukluk var dedi. Yolda aracı tenha bir yere çekti. Direksiyonu tamamen sağa çevirdi sol tekerin altında civata gibi birşey var sanırım onu sıktı ya da ayarladı.
Sonra direksiyonu sola çevirdi bu sefer sağ tekere yaptı sorun gerçekten de çözüldü. Araç dümdüz oldu. Ama usta beni uyarmıştı tekrar sonradan bozulabilir ayar diye. (Çukur tümsek bozuk yol vs)
Şimdi üzerinden 1.5 sene geçti ve yamukluk yine başladı. Bu neyle alakalı anlamadım ? Sanırım bozuk yol vs
İnternette bir çok farklı marka araçlarda da var bu sorun. Benim gibi simetri takıntılıysanız baya sıkıntılı durum :)

foto ekliyorum.Direksiyon tam böyleyken araç düz gidiyor.Direksiyonu düz tutunca araç hafif sola gidiyor :)

sizde durum nedir ?
Rot ayarı belli bir zaman içerisinde bozuluyor kaldırıma kesinlikle çıkmayın, paralel park yaparken kaldırıma asla temas etmemeye çalışın, arabanızda 7-8 kişiyi yada yüksek kiloda ağırlığı taşımayın. bu durumlarda rot ayarı daha çabuk bozuluyor

rot ayarı bozulduğu zaman direksiyon kutusundan porya ya bağlı direksiyon rotlarının üzerindeki vidalardan tekerleklerin cihazla pozisyonu ölçülerek uzaltılıp kısaltılarak ayar yapılır düzelir.

Rot ayarı düzgün kullanımla kısa sürede bozulmaz eğer sürekli şikayetiniz varsa lastik havalarına dikkat edin eğer bir lastik diğerinden 1-2 psi farklı basınçta ise direksiyon düz yolda yamuk durur özellikle yüksek hızda böyle yapar.

lastik havası basacağınız zaman uzun süreli park halindeki arabanıza seyyar kompresörle hava basmanız iyi olacaktır benzinciye gidip orada hava basıyorsanız ve benzinliğe giderken mesela sıklıkla sol viraj dönseniz sağ ön lastik 15-20 derece fazla ısınır soğumasını bekleseniz bile sağ ve sol tekerlekler kısa süre beklemekle aynı sıcaklığa gelmez ve sağ ve sol lastiğe bastığınız hava eşit olmaz:) hava basmadan önce lastiklerin soğuk olmasından ziyade hepsinin aynı sıcaklıkta olması gerekiyor.

arabanın sağ ön ve sağ arka koltuğuna iki tane ağır kilolu insan oturursa araba sağa çeker aksi durumda sola çekecektir yani bu durumda da direksiyon düz yolda yüksek hızda yamuk durur.

eğer ön lastiklerden birisi diğerinden bir miktar farklı aşınma miktarına sahipse direksiyon yine bu şekilde yamuk durur:)

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Rot ayarı 3 4 kez yaptırdim. Aynı sorun bende de vardı. Düzelmedi. Servise geçtiğim zaman mutlaka bunu da belirtecegim.
rot ayarını bilgisayara ölçüm cihazına bakarak değil de test ederek yaptırmanız gerekli, bazı durumlarda direksiyon düz değil ise rot ölçüm cihazı düzgünmüş gibi gösterir ve bunu düzeltmek için aslında bilgisayarlı lazerli vs. ölçüm cihazının ön tekerlek toe ölçümünü önemsemeden sadece sağ ve sol direksiyon rotlarını çeyrek tur yarım tur gibi çevirtip düz bir yolda kendiniz test edip tamam şimdi oldu diyene kadar tekrar tekrar çeyrek tur ileri geri çevirterek deneme yanılma yapmanız gerekir yüzde yüz olumlu sonuç alırsınız direksiyon dümdüz olur ama bunu yapmak için güzel anlayışlı bir rotçu bulmanız gerekiyor:)

eğer aynı yolda aynı şartlarda düz giderken direksiyon bir gün sağa bir gün sola yamuk duruyorsa o zaman çok ciddi problem var demektir ama hep aynı yönde yamuk ise o zaman yukarıda dediğim şekilde düzelir:)

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
servise götürmüştüm.

sizde durum nedir ?
Arkadaşlar kapsamlı bir şekilde anlatmışlar. Benimde direksiyon yamukluğu konusunda hassasımdır. Daima gittiğim rot-balanscım var. Muhabbetimiz iyidir. Her türlü problemde yardımcı oluyorlar.
> Düşük ve yüksek süratte düz giderken direksiyonu anlık bıraktığında araç sağa veya sola hareket etmiyorsa rotlar düzgün, direksiyon ayarı yamuk demektir. Alt taraftan bu tarz ufak kaymaları hallediyorlar. Çok yamukluk varsa önce rot ardından test sürüşü yapmak lazım. Fakat sizin direksiyon hafif kaymış kolay halledilir.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geri