Civic FC5 FC5 Ses Yalıtımı - Bitüself + Kauçuk yanmaz köpük

ywzckr

0
Merhaba arkadaslar izolasyon konusunda arkadaslar baya bi farketti dedikleri icin bagaj kapi icleri ve arka koltuk altina urunleri uyguladik. Malzemeleri samsun teknik yapi insaattan aldim 100km yol yapip bituselfi 15x10 metre olani 70 tl kaucuk kopugunun metrekaresini 20 tl ye aldim. Adamlara bunu anlattigimda bizde yok dediler adetasin sitesini acip gosterdim oto ses yalitimi 10 diye satilan malzemeyi bana bu bizde var adi omniflex dedi boyle bise icin uygulandigini bilmiyordum biz bunu otel hastanelerin buyuk aliminyum havalndirma borularini kapliyoruz dedi. İlk gun 3 kisi 5-6 saatte sadece bagaji bitirebildik, bagaji bosalt bituselfi isit yapistir derken acemilikten sadece bagaj bitti. Surekli calismadik arada sigara molasi verdik, bagajin tavani haric asiri bitisik dosemedik bituselfi. Bituselfi isitarak uyguladik. Kapi iclerine 2 kisi 5-6 saatte bitirdik ozenebildigim kadar ozendim. Cok asiri adim adim fotograf cekmedim baya yorulmustuk egil kalktan. Ama cektiklerimden birkac tane ekleyyim;
IMG_9420.JPGIMG_9421.JPGIMG_9424.JPG
IMG_9423.JPGIMG_9438.JPG
IMG_9431.JPG
IMG_9440.JPG
IMG_9441.JPG
Bagaj tabanina kaucuk kopugunu kardesime dosettigim icin yoruldugundan parca parca yapmis pek hosuma gitmedi ama ustune hali sonra da bagaj havuzu geldigi icin onemsemedim kopugun yapiskani iyi ama zamanla yitirir diye dusunuyorum. Kapi iclerinde kumas olan yastik gorunumlu yere yapismadi kaucuk arka kapilarda birinde denedikten sonra kapinin plastigine yapmanin daha mantikli olacagini dusunup kapinin plastik aksamina uyguladim patex cift tarafli yapiskan kopuk de uyguladim atmalar olmasin uzun sure diye bakalim zamanla ne olacak. Arka koltugun altina ve taban halisinin altina bituself uyguladim.
Sonuç; yapmadan önce 100-110 km hizda iphone ses programi 78-79.5 desibel araliginda gosteriyordu. Şuan 76-77.5 2 desibel fark oldu sadece.
Muzik sesi biraz daha iyi oldu eskiden radyo 30 civari cizirdamalar baslardi simdi 35 civari basliyor. Muzik sistemi cok az iyilesti diyebilirim.
Bagajdan gelen yuvarlanma sesleri biraz azaldi.
Yol sesi ise belki biraz azalmistir ama ben farkedemedim pek.
Ben yol sesi için izolasyona girisecek arkadaslara tavsiyem aracinizi kesinlikle kurcalamayin cunku arac icinden yapilan izolasyonla yol sesi cok az seviyede azaltilabiliyor bu kayda deger bir azalma degil. Yapanlar niye memnun derseniz kapilar alimunyum oldugundan acilip kapanma sesleri biraz daha cinlamali, bituself kaplayinca passatvari tok ses kazaniyor. Kapi tok kapanmis kapanmamis benim icin onemli degil. Muzik sistemine biraz fayda saglandigi icin eskiden 25 seviyede yol sesini kesiyorsa simdi 20-22 gibi kesiyordur o da kapilari kapladiginiz icin muzik sesi biraz daha iceride kaliyor. Ruzgar sesine hicbir degisiklik olmadi.
Tamamen placebo etkisi bence, bence arac icine izolasyona kaliteli muzik sistemi icin yapin bagajdada bagaj tavani tamamen ciplak kaucuk kopukle kaplarsaniz bagajdan gelen ses azalir. Yol sesi icin aracinizin kapilarini bos yere sokmeyin pek bir ise yaramiyor. yol sesi icin davlumbaz iclerini de bituself ile kaplayip ustune putur aticaz kaportaci bos olursa, onda kayda deger bir azalma olursa bu konu altindan yine yazarim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@ywzckr Hocam konuyu sabitledim elinize sağlık, gerçekten sesin azalmasını istiyor iseniz taban döşemesinin altına da uygulamanız gerekiyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Demekki FC5te FB7deki gibi etkili olmuyor :unsure: FB7de yol sesi nerdeyse 40-50den sonra başlıyordu, FC5 bu konuda daha iyiydı zaten. Akustik özellikte ön camda motor gürültüsünü ekstra engelliyor (y)
Ama uygulamanızın esas etkisini pütürlü asfaltta göstereceğini düşünüyorum. Çünkü tanıdığımın FC5inde pütürlü asfaltta müziğin sesini ne kadar yüksek açsamda inanılmaz bir tiz gürültü alıyordu, ailedeki FB7 ile aynı yeri geçtiğimde böyle bir görültü yoktu.
Resimlerinizde arka koltuk altındaki fabrikasyon titreşimi engelleyici malzeme miktarı da daha fazla ve geniş kullanılmış, ayrıca dış kapı sacında titreşimi emici aşağıdaki resimde işaretlediğim ek izolasyon tabakası da mevcut görünüyor.

isaretli.JPG
@ywzckr Sizde izolasyon öncesinde pütürlü asfaltta deneme yaptınız mı?

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bir ekleme yapmak ve soru sormak istiyorum, @ywzckr aşağıdaki resimde mevcut bulunan keçe tarzı izolasyon malzemesini siz mi koydunuz yoksa fabrikasyonda mı mevcuttu?
Eğer fabrikasyonda var ise çok iyi, FB7de aynı bölgede çok ince ve bagaj döşemesine yapışık beyaz bir izolasyon malzemesi mevcut. Resimdeki malzeme tabana halısına çok benziyor.
Bu resme göre eğer o parçalar fabrikasyon ise arka teker izolasyonu da FC5in FB7den bariz şekilde daha iyi gibi :unsure:

IMG_9424.JPG

ywzckr

0
@NoFeaR hocam arka koltuk altina ve tabanina bituself uyguladim ama on koltuklarin altina uygulamadim gerci kece ve hali ustune kaucuk paspas var pek fark olacagini sanmiyorum hocam. Ses tamamen davlumbaz ve lastikten geliyor cunku. Birde adetasta satilan urunun kalinligi 3-4mm benim aldigim 6 mm ve yanmaz adetas cok pahaliya satiyormus bunu anladim adetasta 2 metrekare 118 filan. Bituself almayi dusunen koctasta 2 metrekare simself 94 tl idi.
@m2hamid hocam o dediginiz izolasyon malzemesini bende farkettim sadece kapi iclerinde degil butun aksamlarin icinde ondan var ama cok ufak parcalar halinde daha fazla uygulasalarmis bu tok kapi sesini de saglarlardi c sutununa vurdugunuzda tok ses gelmesinin nedeni bu parcalarin c sutunu boyunca konulmus olmasi. Birde fc5 lerin 2018 lerinde var bu izolasyon maddeleri 2016-17 de bunlardan yok. Denemeyi ayni asfalt ustunde yaptim hocam ayni yolda 2 ay once olcum yapmistim 5-10 defa kötü asfaltta kaldirim tasinda ve sessiz asfaltta. Bugun kaldirim tasinda kullanmadim arabayi ama kullaninca kaldirim tasinda bi fark olursa soylerim.
Ama yol sesi icin davlumbaz icini bituself+putur deniyecem ondan sonra izolasyon tamamlanmis olur. Davlumbaz ici de fayda etmezse buradan bilgilendiririm.
Ekleme yapayim gosterdiginiz kece fabrikasyon ben koymadim hatta vidalari var ustunde 2018 de var ama digerlerini bilmiyorum. Onun altinda yukarida fotograflarda vardir el buyuklugu kadar izolasyon malzemesi var sac ustunde gri renkte.
@Ltf hocam kapi icleri cok kolay sokulmuyor hic bilmeyen birinin tirnaklardan kirma yapmasi muhtemel, ozellikle kapi acma tutamaclarinin etrafinda 3 tane metal klips var ben kapilardan birinde 1 tanesini kaybettim, bu ise girmemesini tavsiye ederim. Bir de benim on sag kapida vida atmamislar vida yeri bile posetli duruyordu guldum gorunce.

Ltf

Aracınız
Civic FC5 2016
@ywzckr hocam özel konuşmada bahsetmiştim bence araçta en büyük sorun lastik sesi. Onun geldiği noktaları kesebilirsek bence sessiz bir araç olur. Taban halısının kalın olduğunu düşünüyorum sağ ön koltuğun önünde şaşe no yazan parçayı kaldırın ne demek istediğimi anlayacaksınız. O yüzden araçta yoğunlaşılması gereken yer davlumbaz ve alt taban. Davlumbaz için pütür ve bitüself, araç altı için de pütür güzel ses izolasyonu sağlar gibime geliyor. Tabi imkanı olan koltukları söküp tabana bitüself uygularsa daha iyi olacağı kesin. Aracın altına pütür yapılmayacaksa paçalık da alt kısma tekerden ses gitmesi engelleyebilir herhalde.

Ltf

Aracınız
Civic FC5 2016
Ayrıca arka koltuğu kaldırmak için vida vb sökmeye gerek var mı yoksa tırnaklar mı tutuyor sadece. Yani vida sökmeden altına bitüself uygulayabilir miyiz

ywzckr

0
Ayrıca arka koltuğu kaldırmak için vida vb sökmeye gerek var mı yoksa tırnaklar mı tutuyor sadece. Yani vida sökmeden altına bitüself uygulayabilir miyiz

Lastik sesini kesmenin yolu sessiz lastik almak gibime geldi hocam 2018 kasada bituselfin isini gorsun diye az da olsa izolasyon koymuslar cunku. Davlumbazi da sokecem vaktim olunca bakalim degisiklik olacakmi. Arka koltugu sokmek icin elini altina sok hocam damak benzeri bisey var onu arac onune dogru cekince atiyor kendini sag sol 2 tane var onlari cekince kurtuluyor, tamamen sokmek icin emniyet kemeri vidalarini sokmeniz lazim. Biri kaldirdi birimiz altina yapistirdigi icin ben emniyet kemerlerini sokmedim.
Bu arada bituselfin omrunu sordum adamlara acik alanda 2 yila anca dayanir dedi, kapali alanlarda daha uzun sure dayanir dedi. Kac yil sonra camlara bulasir ben onu merak ediyorum

Son düzenleme:

Ltf

Aracınız
Civic FC5 2016
@ywzckr teşekkür ederim ben de tamamen sökmeyeceğim en kötü bi destekle tuttururum ben de. Ayrıca lastik seçimi de bir yere kadar çünkü golfte de turanza var ve gayet sessiz

Geri