FD6 İÇ AYDINLATMA LED YAPMA HK

Merhaba,

Forumda araştırdım ama kafamdaki sorulara cevap bulamadım, İç aydınlatmaları LED yapan varsa ufak 2 sorum var.

1. İç aydınlatmada merkezi kilit açılıp/kapanıca ve kapılar açıp/kapanıca otomatik kararma destekliyor mu led ışıklar yani ışıklar yavaş açılıp kapanma durumu devam ediyor mu.
2. Makyaj aydınlatmaları led olunca göz alıyor mu pişman olan var mı

Birde plaka lambalarını değiştireceğim hayrını bir kişi bagajın döşemesinin vidalı olan klipslerin nasıl açıldığını gösteren bir video çekse çok memnun olacağım.
Farlarıda LED yapacağım ama onun için ince işçilik gerekiyor sanırım davlumbazu açmadan montaj sağlanmıyor sanırım.

Bir internet alışveriş sitesinde fd6 takım halinde led satışı var almayı düşünüyorum.
Teşekkürler.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Bende de 2 adet led T10 ampul var, bagaj ışığını değiştireyim dedim ama sanırım modül gibi komple değişiyor sanki. Ampulu çıkaramayınca uğraşmadım geri taktım. Ben kapı altı ışıkları özellikle led ile değiştirmek istiyorum. Zaman bulursam yapacağım.

Aracınız
Civic FD6 2010
Cevaplar birazda Led türü ve gücüne bağlı ama ben sönümleme etkisine tepki vermeyen lede denk gelmedim henüz. Uzun farım ve torpido hariç tüm halaojen lambalarımı lede çevirmiştim ben. Uzun farı ledden performans alamadığım için, torpidoyu ise erindiğim için değiştirmedim.
Cevaplar
1.Evet sönümleme efekti aktif.
2.Bendeki göz almıyor, önündeki beyaz opak kapak ışığı zaten kırıyor.

Bastırmadan tornavida ile (yıldız baştı sanırım) gevşetiyoruz, normal vidasöker gibi bastırırsak vida gerigeri gelmiyor. Vida çıktıktan sonra kalan dübelide düz ağız tonavida ile çektirerek çıkartıyoruz.
Kısa farlar için evet davlumbaz operasyonu gerek , denemedim benimki xenon çünkü. Zaten halojen ise led takabilirsin. Ama takılsa bile çoook büyük ihtimal yeterli aydınlatma sağlamayacak, parlak olacak ancak odaklama sorunu nedeni ile ışık dağılacak. Ben uzun far (halojenler için) çok uğraştım sonuç halojen yerine takılacak olan led ampulün ışığın çıktığı nokta ( halojene yakından bakınca birkaç milmetre uzunluğundaki sarmal) ölçüsüve far içerisindeki yeri ( odak noktası) net birebir aynı olmalı. O da bugüne kadar gördüğüm ledlerde mümkün değil. Ancak aynalı değilde mercekli farlarda belki bu değişim iş görebilir.

Bende de 2 adet led T10 ampul var, bagaj ışığını değiştireyim dedim ama sanırım modül gibi komple değişiyor sanki. Ampulu çıkaramayınca uğraşmadım geri taktım. Ben kapı altı ışıkları özellikle led ile değiştirmek istiyorum. Zaman bulursam yapacağım.
Bagaj aydınlatma, kapı altı aydınlatma ve plakaları da led değiştirmiştim. Hepsinde sadece ampul değiştirmiştim. Sanırım hepsi t10 du.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Bagaj aydınlatma, kapı altı aydınlatma ve plakaları da led değiştirmiştim. Hepsinde sadece ampul değiştirmiştim. Sanırım hepsi t10 du.

Bagaj ampulunu çekip mi çıkardınız, ben az bi kuvvet uyguladım çıkmayınca geri taktım. Kolay değişiyorsa tekrar deneyeyim.

Aracınız
Civic FD6 2010
Bagaj ampulunu çekip mi çıkardınız, ben az bi kuvvet uyguladım çıkmayınca geri taktım. Kolay değişiyorsa tekrar deneyeyim.

Aşağıdaki videodaki gibi yapmıştım. Bu dabizim aracın jenerasyon, ampul değişimi aynı diye hatırlıyorum. Video yardımcı olmaz ise kendi aracımda görüntüleyip yardımcı olurum.

Cevaplar birazda Led türü ve gücüne bağlı ama ben sönümleme etkisine tepki vermeyen lede denk gelmedim henüz. Uzun farım ve torpido hariç tüm halaojen lambalarımı lede çevirmiştim ben. Uzun farı ledden performans alamadığım için, torpidoyu ise erindiğim için değiştirmedim.
Cevaplar
1.Evet sönümleme efekti aktif.
2.Bendeki göz almıyor, önündeki beyaz opak kapak ışığı zaten kırıyor.

Bastırmadan tornavida ile (yıldız baştı sanırım) gevşetiyoruz, normal vidasöker gibi bastırırsak vida gerigeri gelmiyor. Vida çıktıktan sonra kalan dübelide düz ağız tonavida ile çektirerek çıkartıyoruz.
Kısa farlar için evet davlumbaz operasyonu gerek , denemedim benimki xenon çünkü. Zaten halojen ise led takabilirsin. Ama takılsa bile çoook büyük ihtimal yeterli aydınlatma sağlamayacak, parlak olacak ancak odaklama sorunu nedeni ile ışık dağılacak. Ben uzun far (halojenler için) çok uğraştım sonuç halojen yerine takılacak olan led ampulün ışığın çıktığı nokta ( halojene yakından bakınca birkaç milmetre uzunluğundaki sarmal) ölçüsüve far içerisindeki yeri ( odak noktası) net birebir aynı olmalı. O da bugüne kadar gördüğüm ledlerde mümkün değil. Ancak aynalı değilde mercekli farlarda belki bu değişim iş görebilir.

Çok teşekkürler bilgiler için tüm sorulara cevap buldum. Kısa farları hiç lede çevirme diyorsunuz yani. Şuanda normal ampül var led almıştım (xenon değil)

Aracınız
Civic FD6 2010
Çok teşekkürler bilgiler için tüm sorulara cevap buldum. Kısa farları hiç lede çevirme diyorsunuz yani. Şuanda normal ampül var led almıştım (xenon değil)
Evete önermem. Tecrübemi ve bunun ile oluşan fikirimi paylaşmak gerekirse ;
Uzun far ve kısa far aynı yapıda. Ayna yansımalı, birisi uzağa diğeri yakına ayarlı. Xenon ile halojen ampullerde ışığın çıktığı noktalar neredeyse aynı, küçük bir noktadan (belki 3mm) 360 derece açı ile, tüm etrafına ışık veriyor. Led ampullerde ise led hücresinin bir yüzü kör, yani tek yüzden ışık çıkıyor, oda en iyi ihtimalle bir hücre 180 çevresine ışık verebilir, ki ışık şiddeti 90' de maks, 0 derece ve 180 dereceye yaklaştıkça bu şiddet düşer. Bunun içinde bu led ampullerde ampulün 2 yanına(ön/arka) yada eşit aralıklar ile (120' açı ile) led hücreleri yerleştirirler. Led hücrelerinin hücre boyutu xenon ya da halojen ampullerde ışığın çıktığı noktanın boyutunda olsa bile, led hücrelerin soğutması ve devreye kartına montajı için aralarında mutlaka bir mesafe olması gerekiyor. İşte bu mesafe ve led hücresinin boyut farkları ışığın çıkış yerini aynanın odak yerinden sapmasına neden oluyor. Sonucunda dağınık bir aydınlanma.

Ancak far yapısı aynalı değil mercekli ise belki o zaman faydası olabilir. Burada şu yanlış anlaşılma olmasın, Led farlar ışığı dağıtır değil, orjinal dizaynı led olmayan farlara led takıldığında ışığı dağıtır. Yoksa yeni nesil araçlardaki led farlar harika, çünkü lede göre mercek/ayna dizayn edilmiş.

Geri