Civic FD6 Hizli giderken ön cam koselerinden ruzgar sesi gelmesi

Merhaba hizli giderken oncam kenarlardan ruzgar sesi geliyor bunu kesen var mi?

Aracınız
Civic FD6 2008
Moderatörün son düzenlenenleri:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu işlemi kendim yapabilir miyim hocam? Kelebeği tutan sert fitilden mi bahsediyorsunuz
Bu ses sadece fitilden değilde düzgün monte edilmemiş bir ön camdan da gelebilir, aracın ön camı şimdiye kadar hiç değişmişmiydi?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhabalar, yakın zamandaki şehirdışı yolculuğumda aynı rüzgar sesi sorunu ile bende karşılaştım ve internette geniş bir araştırma yaptım.
Rüzgar sesi sorunu için Honda Amerika'nın bir bülten yayınladığını buldum.
Bültende fitilin tam yan aynanın bulunduğu bölgesine özel bir ölçüde köpük yerleştirilmesi gerektiği belirtiliyor.
CivicwindnoiseMay2006ServiceNewsLar.jpg
Bültende belirtilen bölgede gerçekten fitille kapı boşluğu arasında belirgin bir boşluk kalıyordu, köpüğün amacı bu boşluğu kapatarak rüzgarı ve dolasıyla sesi engellemek. İki ön kapıda da bu işlemi uyguladım.
Kendi aracımda belirtilen boyutlarda köpük yapıştırıp fitili monte ettikten sonra fazlalığı maket bıçağıyla dikkatlice aldım.
IMG_20240206_212715.jpg
IMG_20240206_212757.jpg
Test ettikten sonra çözüme ne kadar katkı sunduğunu paylaşırım.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FD6 2008
Hocam baya geniş çaplı bir araştırma yapmışsınız tebrik ederim yaptığınız işlemi videosunu çekerseniz ben de tam olarak o şekilde yapabileyim. Hangi boşluğa yapabileceğimi tam anlayamadım

Aracınız
Civic FC5 2020
Merhabalar, yakın zamandaki şehirdışı yolculuğumda aynı rüzgar sesi sorunu ile bende karşılaştım ve internette geniş bir araştırma yaptım.
Rüzgar sesi sorunu için Honda Amerika'nın bir bülten yayınladığını buldum.
Bültende fitilin tam yan aynanın bulunduğu bölgesine özel bir ölçüde köpük yerleştirilmesi gerektiği belirtiliyor.
Ekli dosyayı görüntüle 271795
Bültende belirtilen bölgede gerçekten fitille kapı boşluğu arasında belirgin bir boşluk kalıyordu, köpüğün amacı bu boşluğu kapatarak rüzgarı ve dolasıyla sesi engellemek. İki ön kapıda da bu işlemi uyguladım.
Kendi aracımda belirtilen boyutlarda köpük yapıştırıp fitili monte ettikten sonra fazlalığı maket bıçağıyla dikkatlice aldım.
Ekli dosyayı görüntüle 271797
Ekli dosyayı görüntüle 271798
Test ettikten sonra çözüme ne kadar katkı sunduğunu paylaşırım.
Hamid hocam helal olsun güzel araştırma yapmışsınız sonuçlarını bekliyoruz

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam baya geniş çaplı bir araştırma yapmışsınız tebrik ederim yaptığınız işlemi videosunu çekerseniz ben de tam olarak o şekilde yapabileyim. Hangi boşluğa yapabileceğimi tam anlayamadım
Hocam müsait vakitte testini yapıp ne kadar işe yaradığına emin olduktan sonra video çekip yüklemeyi planlıyorum.

Ama basitçe fitili sökmeden şu işlemi yapabilirsiniz, her iki kapınında ayna bölgesinin iç kısımda kalan bölgede cam ile fitil arasındaki kırmızı ile işaretledigim fitilin olmadığı boşluğu ince bir köpükle tıkayabildiginiz kadar tıkayin. Sonra teste çıkın, eğer rüzgar sesinde azalma hissediyorsanız sesin kaynağı bu bölge demektir.
IMG_20240207_011626.jpg

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
En son yaptığım rüzgar azaltıcı uygulamaları farklı zamanlarda yaptığım uzun yol sürüşlerinde test ettim ve maalesef şu aşamada rüzgar sesinde bariz bir iyileşme göremedim diyebilirim.
Hızım 110 km.ye gelince ufaktan başlayan rüzgar sesi 120 kmden itibaren maalesef çok belirginleşmeye başlıyor. FB7de aynı yükseklikte rüzgar sesi yaklaşık 140 km. üstünde oluşmaya başlıyordu.
Bu seslerin ön cam kenarı fitil kaynaklı veya ön kelebek camları kaynaklı olabileceğini düşünmeye başladım, belki teker bilyaları da ufaktan ses yapmaya başlamıştır, ilerleyen zamanda bu noktaların üzerinde durmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Geri