Fd6 sağa çekme problemleri

Merhabalar 2011 fd6 sahibiyim aracım düz yolda direksiyonu bırakınca tatlı tatlı sağa çekme problemi yaşıyorum lastikleri sıfır kaç kez rot ayarı yapıldı alt tabla rot başları boşluk bulunduğu söylenen diğer parçalar değiştirildi sorun hala devam ediyor rot yapılırken pcye bağlandığında alt takımda sorun olmamasına rağmen kamber değerlerinde eşitsizlik görünüyor sorun bundan kaynaklanabilir mi daha önce başına gelen ve çözüm üretebilen var mı? Teşekkürler

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@Ltf doğru hatırlamışsınız :)(y)
@bacadir68 ne önde ne de arkada kamber ayarı seçeneği yok maalesef.

Aslında 10 yaşını geçmiş bir araçta bence normal, ülkemiz yolları zaten malum, bu araçlarda sonuçta metal ve kullanım koşullarına göre zamanla metalde ufak esnemeler oluşabiliyor.
Eğer direksiyon kutusunda sorun olmadığı kesinse ve kamber ayarı bendeki gibi 2" dereceden fazla bozuk ve ayarla tolere edilemiyorsa (aslında usta böyle de kullanırsın tam sınırda demişti ama ben düzeltme yapmak istedim :D), şasicide tekerin rotçunun belirlediği mm. değerine göre çektirilmesi faydalı olabilir.
Bu uygulamada aracın şasisine herhangi bir işlem yapılmıyor, şasici diyince yanlış anlaşılmasın.
Ön teker; amortisör ve belli noktalardan dayanak olarak rotçunun belirlediği değer kadar çekiliyor.
Bende ekstradan sol arka tekerinde kamber açısı sağ arka tekere göre fazlaydı, onun içinde sol arka üst salıncağa soğuk pres yapıldı.
Sonrasında da tekrardan rot ayarı da yapıldı ve o günden beridir şükür sağa sola çekme olayları bitti gibi diyebilirim :)
Eğer rot ayarı ile düzeltilemeyecek bir sorun ise bence güvendiğiniz rotçunuzun referans olacağı bir şasicide bu işlemi deneyipte fayda görebilirsiniz.

Son olarak bu uygulamayı geçmiş zamanda denk geldiğimde serviste alt-takım ustalarına sormuştum, Honda Fabrika'nın bu tür işlemleri kesinlikle kabul etmediğini söylemişti. Aslında işlem mantıken ustaya da olabilir geliyordu çünkü FD6larda ufaktan hep sağa çekme var dediğimde evet bizde farkındayız ama kendilerinin Fabrika'nın talimatları dışına servis prosedürü işletemeyeceklerini anlatmıştı.

Son düzenleme:
Geri