FK7 CİVİC HB SPORT 1,5 TURBO YAKIT TUKETİMİ

• Konuyu başlatan Silinen üye 35473
  • Başlangıç tarihi
S

Silinen üye 35473

Guest
Merak edenlere referans olması için paylaşılmıştır.
Tek başlık altında herkesin güncel yakıt değerlerini paylaştığı bir sayfa bulamadım. Varsa paylaşımım oraya taşınabilir.
Aracım 2017 model 23000 km.de alalı 20 gün oldu. Yazılım yok, eco mod açık kullanım ile Bugün ilk yolculuğumu Bodrum-ankara arası yaptım.
Bodrumdan Afyon'a geldiğimde 502 km iken benzin 50 km gider gösteriyordu, depoyu fulledim, 33,5 litre yakıt aldı.
100 km de 6,7 litre, bilgi ekranı 6,8 gösteriyordu, bodrumdan Aydın'a inişli çıkışlı (180 km) bir yoldu, buranın sonunda 7,1 idi.

Günün sonunda Ankara'ya geldiğimde ortalama yakıt 6,4 lt. Ye indi. Müsait yerlerde 110-120 arası sabitledim. 3 kişi klima açık değerler.
Gün sonu fotoğrafları

IMG_20191228_183848.jpegIMG_20191228_183839.jpeg

Redmi Note 8 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
ben ilk 12000km boyunca şehirler arası 100km de 7 litrenin altını hiç görmemiştim şehir içi de 100km/11 litre yakıyordu,, en son bakımdan sonra birşeyler oldu, uzun yolda devamlı olarak 4,5 ila 5 litre/100km yakmaya başladı, ya yol bilgisayarı bozuldu diyecem ya gerçekten az yakıyor. Şehir içi 8 litre yakıyorum şimdilerde. Hava da buz gibi. Kış lastiği yok:)

Motor açma rodaj falan diyorlar ben o süreci kurallara harfiyen uyarak çok temiz bitirdim motor açma diye birşey yok ancak yeni alınan sıfır arabanın kayışları rulmanları azıcık sıkı sıkıya olur şöyle bir 20000km yol yapmış arabanın parçaları kadar rahat ve az bir kuvvetle dönmezler lastikleride dişli olur vs. vs. yeni olmasından dolayı bu sebeplerle fazla yakar, lastiklerin dişleri zamanla azalıyor, kayışlar rulmanlar alışıyor, fren diskleri frene basmazken diskleri daha az yalıyor. Haliyle 15-20000km deki araba sıfırından az yakıyor.

geçen gün 35+35 70km mesafe yol yaptım köye gidip geldim yokuş çık yokuş in virajlı biçimde 80-70-60km lerde hatta 40-50km lerde hız sabitleyip eco mod olmadan kullandım 4,5 litre giderken yaktı dönüşte 5 litre yaktı. Gerçi nerdeyse hiç frene basmamışımdır çünki hem yavaş gittim hemde yavaşlamak lazım olunca gaz kesip yavaşladım hep. Gaz fren gaz fren yapmak ortalama tüketimi iki misli arttırıyor insanı da çok yoruyor balataları da yiyor motoru şanzımanı da yoruyor.

bugün Gebze den Göztepe ye gittim 43km yol yaptım hep 60-70-80km hızlarda İstanbul anadolu yakası trafiği az değil haliyle trafiğe takıldım hava 8ºC lerde ve bir çok kez yol tıkandı dur kalk yaptım 100km de 5,6 litre yakmışım.

Eskiden hyundai getz vardı bende 1.4 motorlu 97hp benzinli manuel ama Civic ondan az yakıyor, Civic te hiç tasarruf havası yok turbo var 182hp ve tork konvertör yani yağlı kavramalı CVT şanzıman bu şanzıman ve bu motor pek az yaktıracak türden şeyler değil Civic te 1400kg, eski arabam 100cc daha az motor hacmine 300kg daha hafif olmasına ve manuel vites olmasına rağmen bile en son viteste 80-90km hızda bu kadar az yakmıyordu 6-6,2 litre yakıyordu.

İşyerinde bizim bir tane Coşkun usta var megane 1 i var LPG li benim Civic ten fazla yakıyor. 3,60 tan lpg alıyormuş uzun yolda 120-130 gidiyormuş 12-13 litre lpg 100km de yakmış deliriyoruz:)

Az yaksın diye bir derdim olmamasına rağmen yolda canım sıkılıp arabayı sabit hızda yavaş sürerek etrafı izlemek için yavaş gidince böyle oluyor. 1.5 turbo otomatik vites Civic in az yakması ekstra hediye birşey. Beklenen birşey değil benim için.

Hani araba yaksın ama yürüsün güzel hızlansın falan istiyorum ama 50km hızla giderken bile gazı aniden kökleyince patinaj yapıyor:)

Geri