honda civic FD6 yağ seviye sensörü ikazı

Aracınız
Civic FD6 2011
Arkadaşlar aracım 2011 FD6 Otomatik vites..Aracımda sarı motor yağı lambası ( yağ seviye) sürekli yanıp sönüyor..Motor yağının seviyesi iyi dediler. Bilgisayara bağladılar baktılar yağ seviye sensörü arızası veriomuş.Sensörü çıkarıp yıkadılar sonra tekrar taktılar ancak aynı hata devam ediyor. Özellikle şehirlerarası uzun mesafede çıkıyor,şehiriçi ikaz pek vermiyo.Yetkili servis sensör için 5 bin lira fiyat verdi. Nasıl bir çözüm olabilir acaba yardımcı olabilir misiniz?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Çarşamba arabayı ustaya götürdüm. Arabada neredeyse hiç yağ kalmamış.
Yağ nereden gitmiş baktığımızda filtreden kaçırdığını gördük. Usta filtreyi söktü, filtre üstündeki lastik yırtılmış, yağ oradan akıp gitmiş.
Yağ filtresi Blueprint idi, usta da şaşırdı aslında kalitelidir neden böyle oldu acaba diye. 60-TL ye orijinal yağ filtresini taktırdım. 5w30 Motul Eco Nergy aldım, ikisini değişince düzeldi.
Geçmiş olsun. Geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederiz. Ucuz atlatmışsınız.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Geçmiş olsun. Geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederiz. Ucuz atlatmışsınız.
Teşekkür ederim, sarı yağ ışığı yanmadan birkaç gün önce motor sesi arttı gibi gelmişti bana. Şimdi çok şükür sorun yok.
Sizler de mutlaka ara ara yağ seviyenizi kontrol edin. Aslında 2-3 ayda bir bakardım en kötü ama iş yoğunluğundan unuttum gitti.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Teşekkür ederim, sarı yağ ışığı yanmadan birkaç gün önce motor sesi arttı gibi gelmişti bana. Şimdi çok şükür sorun yok.
Sizler de mutlaka ara ara yağ seviyenizi kontrol edin. Aslında 2-3 ayda bir bakardım en kötü ama iş yoğunluğundan unuttum gitti.
Bir yağ filtre contası nelere yol açabiliyor ?

Aracınız
Civic FD6 2011
Merhaba, ben ay başında 2011 FD6 otomatik aldım, ara ara sarı renkli yağ ikaz göstergesi çıkıyor. Arabayı aldığım gün Düzce'den İzmir'e getirdiğim için yine ikaz lambası yanınca çubuktaki seviyede az olduğu için tedbir amaçlı 1lt yağ ilave ettirdim shell de. O günden bu yana ara ara bu gösterge çıkıyor. Bu sabah yine çıktı az önce ölçtüm seviyesi az değil ama çok mu acaba. Neden olabilir sizce. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• index.jpg
    index.jpg
    229.2 KB · Görüntüleme: 22

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba, ben ay başında 2011 FD6 otomatik aldım, ara ara sarı renkli yağ ikaz göstergesi çıkıyor. Arabayı aldığım gün Düzce'den İzmir'e getirdiğim için yine ikaz lambası yanınca çubuktaki seviyede az olduğu için tedbir amaçlı 1lt yağ ilave ettirdim shell de. O günden bu yana ara ara bu gösterge çıkıyor. Bu sabah yine çıktı az önce ölçtüm seviyesi az değil ama çok mu acaba. Neden olabilir sizce. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Yağınız normalden fazla görünüyor.
Ekranda çıktığınız belirttiğiniz yağ ikaz göstergesinin fotoğrafını atabilirmisiniz?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ekli dosyayı görüntüle 265611

Kırmızı yanarsa tehlikeli diye duydum ama.
Eğer araçta yağ eksiltme ve yağ kaçağı yoksa ve aracın gidişinde bir sorun yoksa muhtemelen yağ seviye ölçüm sensörünüz arızalı.
Tabi bir motorcuya yağ pompasını da kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır.

Ayrıca araçta hangi kalınlıkta yağ vardı ve siz hangi kalınlıkta yağ koydunuz? Bazı durumlarda uzun süre 10w40 gibi kalın yağ kullanılmış motorda direk 0w20 gibi ince yağ koyunca da bu tip arıza ışığı yanabiliyor.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Tırtıklı alanın üstü Maximum altı minimum olarak ifade edilir. Yağ miktarınız fazla görünüyor. Daha önceden de çok yazıldı çizildi. İlk iş seviye takibidir. Sonra lpg sisteminden kaynaklı olabilir. Yağ değişiminden olabilir. En son sensör arızalı olabilir. 10 yaşında bir araç onuda göz önünde bulundurun.

Aracınız
Civic FD6 2011
Eğer araçta yağ eksiltme ve yağ kaçağı yoksa ve aracın gidişinde bir sorun yoksa muhtemelen yağ seviye ölçüm sensörünüz arızalı.
Tabi bir motorcuya yağ pompasını da kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır.

Ayrıca araçta hangi kalınlıkta yağ vardı ve siz hangi kalınlıkta yağ koydunuz? Bazı durumlarda uzun süre 10w40 gibi kalın yağ kullanılmış motorda direk 0w20 gibi ince yağ koyunca da bu tip arıza ışığı yanabiliyor.
Yağ eksiltme yada kaçırma farketmedim ancak sürüşte herhangi bir sorun yok. Dediğim gibi shell de koydurdum pompacı baktı ve sanırım 10 40 koyalım dedi onu koyduk diye hatırlıyorum. Bizim arabanın ideali nedir ?

Aracınız
Civic FD6 2011
Tırtıklı alanın üstü Maximum altı minimum olarak ifade edilir. Yağ miktarınız fazla görünüyor. Daha önceden de çok yazıldı çizildi. İlk iş seviye takibidir. Sonra lpg sisteminden kaynaklı olabilir. Yağ değişiminden olabilir. En son sensör arızalı olabilir. 10 yaşında bir araç onuda göz önünde bulundurun.
Teşekkür ederim buna göre seviye takibini daha iyi yapabilirim artık.

Geri