Model yukseltmeye deger mi sizce?

Aracınız
Selam ahali,

2013 eco premium civic sahibiyim. 160-170bin daha ekleyip 2018-2019 eco modele yukseltmek sizce mantikli mi?

Hem biraz daha konforlu olsun, hem de arac cok eskimeden yenileyeyim diyorum.

(Bankadan kredi cekilecek, 36 ay, 6600 tl)

Turbey

0
Aracınız
Ayni durumu. Bende yasiyorum 2013 model 90 binde dream var 18 ve ustu bir araba alayim diyorum model yukseltmek icin
Benim tercihde corolla,civic ,focus
Ne yapacagima karar veremyrm
Size de kolay gelsin

Aracınız
2011 model araç sahibiyim, bunu da iki sene önce aldım. Öncesinde 94 model civic vardı, 8 sene kullandım. Atmosferik motor, tam otomatik şanzıman ikilisi olunca zaten belinizi bükecek bir masraf açması muhtemel değil. Bakımları aksatılmadan 20 yaşına kadar kullanıcısını fazla üzmeden kullanılabilir.

Bir de sosyo-ekonomik açıdan bakalım. Kişi zenginse hiçbir sorun yok, fakat sabit gelirli bir insanın hayatının sonuna kadar gelirinin hatırı sayılır bir kısmını arabaya bağlaması bana mantıklı gelmiyor. Bekarsa da sorun yok, kendi tercihidir denilebilir. Ama aile sahibi ise illa ki başka kalemlerden tasarruf gerekiyor.

Ekonomik açıdan ise son iki senedir paramız yerlerde sürünüyor. Bu politika sürdürülebilir bir para politikası değil. Alım gücünün bu kadar düşük olduğu bir sistem uzun ömürlü olamaz. Seçime doğru da ÖTV düzenlemesi bir gelenek halini aldığı için en azından bir sene daha beklemenin faydalı olacağı kanaatindeyim.

Aracınız
2011 model araç sahibiyim, bunu da iki sene önce aldım. Öncesinde 94 model civic vardı, 8 sene kullandım. Atmosferik motor, tam otomatik şanzıman ikilisi olunca zaten belinizi bükecek bir masraf açması muhtemel değil. Bakımları aksatılmadan 20 yaşına kadar kullanıcısını fazla üzmeden kullanılabilir.

Bir de sosyo-ekonomik açıdan bakalım. Kişi zenginse hiçbir sorun yok, fakat sabit gelirli bir insanın hayatının sonuna kadar gelirinin hatırı sayılır bir kısmını arabaya bağlaması bana mantıklı gelmiyor. Bekarsa da sorun yok, kendi tercihidir denilebilir. Ama aile sahibi ise illa ki başka kalemlerden tasarruf gerekiyor.

Ekonomik açıdan ise son iki senedir paramız yerlerde sürünüyor. Bu politika sürdürülebilir bir para politikası değil. Alım gücünün bu kadar düşük olduğu bir sistem uzun ömürlü olamaz. Seçime doğru da ÖTV düzenlemesi bir gelenek halini aldığı için en azından bir sene daha beklemenin faydalı olacağı kanaatindeyim.
Hocam duzeltme gelse bile bu yamali bohca ekonomide faizi dusursen dolar ucuyor, dolari tutsan enflasyon patliyor. Ve her senaryoda sirf araba degil her seye zam geliyor.

Daha 10 gun once favoriye ekledigim arabalar 20 30bin fiyat arttirmis.

Isin en sikintili kismi da once satip sonra almak zorunda kalmak. Satarken fiyat belirleyene kadar alacagin arabalar ucuyor.

Arabayi yenilemeyince de ileride yenilemek daha da zorlasiyor.

Aracınız
Hocam duzeltme gelse bile bu yamali bohca ekonomide faizi dusursen dolar ucuyor, dolari tutsan enflasyon patliyor. Ve her senaryoda sirf araba degil her seye zam geliyor.

Daha 10 gun once favoriye ekledigim arabalar 20 30bin fiyat arttirmis.

Isin en sikintili kismi da once satip sonra almak zorunda kalmak. Satarken fiyat belirleyene kadar alacagin arabalar ucuyor.

Arabayi yenilemeyince de ileride yenilemek daha da zorlasiyor.
Tekrar ifade edeyim ki son iki senedir olağanüstü bir devalüasyon ve hiperenflasyon dönemi yaşıyoruz, bu uzun dönem devam edemez. Oldu ki bu buhran dönemi çok uzun sürdü, ben yine de ev alır gibi araba almam. Aracıma 20 değil 30 yaşına kadar binerim, ama hiçbir buhran bu kadar uzun sürmeyeceği için buna gerek kalacağını sanmam.

Şu aralar kaskosu vergisi riskleri vs. derken yeni araca korkarak çekinerek binmek çok mantıklı değil. Dediğiniz modellerdeki araçların garantileri de devam ediyor servis olayı çıkıyor. Şahsen, şu aralar çok hareket etmezdim. Modeliniz eski de olsa henüz bir kırılma noktasında değilsiniz bence. Alacaksanız bu ek masrafları da göz önünde bulundurarak bakın derim.

Aracınız
Civic FC5 2021
Arkadaşlar gayet haklılar. Ancak paranızı öyle iyi bir şekilde değerlendirmelisiniz ki ileride hedeflediğiniz araca yapacağınız yatırım, ayırdığınız paranın üstüne eklemeden alınabilmeli. Hiperenflasyon ortamında malda olmak nakitte olmaktan daha mantıklıymış, yaşadıkça daha iyi anlamaya başladım. Paranızı değerlendirmeyi iyi biliyorsanız istediğiniz aracı, sıfır araçlar yeteri kadar piyasaya sürüldükçe muhtemelen daha ucuza alacaksınız. Ancak paranızı iyi bir şekilde değerlendiremezseniz fark daha da açılacak ve bugünün koşullarına göre zararda olacaksınız, üstelik bunun yanında konforu daha düşük bir şekilde araç kullanmaya devam edeceksiniz.

Allah yardımcımız olsun.

Geri